Különleges és design árnyékoló megoldások a Krüllungtól / 2. rész
Kétrészes cikksorozatunk első részében már bemutattunk néhány olyan árnyékolástechnikai megoldást, melyek a hagyományostól eltérő anyaghasználat, vagy méret következtében egyedi fejlesztést igényelnek, s ettől különlegesnek számítanak az árnyékoló piacon. A második részben olyan árnyékoló megoldásokat vesszük szemügyre, melyek valamilyen formai kihívásnak, vagy extra funkcionális elvárásnak tesznek eleget. Lássuk tehát, hogy a rendhagyó anyaghasználaton és extra méreteken túl, mitől válik egy árnyékolószerkezet különleges és design megoldássá!
Mitől válik egy árnyékolószerkezet különleges és design megoldássá? Például attól, hogy
...különleges a formája
Ami egészen biztos, hogy a különleges, egyedi formák, nyílások, üvegfelületek árnyékolása nem oldható meg a piacon kapható sablon megoldásokkal. Az egyedi formákhoz való igazodás az árnyékolóval mérnöki hozzáállást igényel. A leggyakrabban alkalmazott árnyékoló típus külső térben az extrém formák lekövetésére az alumínium lamellás árnyékoló, míg belső térben a lamellás szerkezetek mellett a textil árnyékolók használata is nagyon elterjedt.
Alumínium lamellás megoldások
A lamellás szerkezetek esetében a termékskála szélesebb, mint ami a textil árnyékolókat illeti. A lamellák számtalan variációja, keresztmetszete, mérete és elhelyezése lehetséges. A kis- és nagylamellás árnyékolószerkezetek sokoldalú felhasználást engednek meg, mind vízszintes, mind függőleges és ferde síkban. A típus előnye, hogy gyakorlatilag bármilyen formájú üvegfelület árnyékolható vele.
A Kálmán Imre 20. szám alatt lévő, 2020-ban megújult irodaépület ferde tetőtéri üvegfelületeit kislamellás árnyékolószerkezettel alakították ki.
A Bálna Event Halljában 76 teljesen különböző formájú háromszöget és négyszöget árnyékolása oldódott meg motorosan mozgatható, tengelye mentén forgatható, számítógéppel vezérelt árnyékolóval.
A Természettudományi Múzeum kétszeresen görbült külső üveg felületén is repülőgépszárny alakú lamellák gondoskodnak az árnyékolásról.
A Budaörsön található, épületgépészeti szerelvényekkel foglalkozó cég bemutatótermének épületén a madárszárny keresztmetszetű alumínium lamellák játékos homlokzatképző elemként jelennek meg az építésszel együttműködésben megtervezve.
A madárszárny keresztmetszetű lamellák egy speciális fénycsapdás változata készült el a 2021-ben átadott Magyar Zene Háza tetőbevilágítói esetében. A lamellák kifejezetten a projekt egyedi nyílásaihoz fejlesztették ki.
A lamellák méretén és keresztmetszeti kialakításán túl egyéb funkcionális elvárások is megfogalmazódhatnak az árnyékolóval szemben. A Neumann János Egyetem kecskeméti campusa esetében fontos szempont volt az árnyékolókon történő átláthatóság. Ráadásul a lamellázat perforált és tömör felületei egy dinamikus rajzolattá alakultak. Továbbá a 485 mm széles repülőgépszárny keresztmetszetű perforált lamellák külső és belső oldalon különböző színezést kaptak. A külső oldalak fehérre porszórtak, még a belső felületük türkizkék. A lamellák zárt állapotában is nagyon jól átláthatók az épület belső tereiből.
Textil megoldások
Az ellenhúzott, feszített textil árnyékolók előnye, hogy mivel egyedi méretek alapján gyártott szerkezetek, akár trapéz vagy háromszög alakú üvegfelületek árnyékolására is alkalmasak. Gazdag szín és struktúra kollekcióból választható ki az árnyékoló textil anyaga.
Nemcsak a különleges formák jelentettek kihívást a MOL Campus árnyékolóinak tervezésekor. Az épület áramvonalas tömegének térbeli és formai lekövetése mellett, a hatalmas méretek árnyékolása is feladta a leckét mérnököknek. Mégis sikerült olyan árnyékolószerkezetet tervezni, amely bármilyen beépítési szituációban megoldja belső térben az árnyékolást, méghozzá motoros mozgatással. Az ellenhúzott, feszített textil roló sokszorosan tördelt vagy íves felület lekövetésére is alkalmasnak bizonyult a termékfejlesztést, kísérletezést és tesztelést követően.
A tengelyre feltekeredő textil árnyékolószerkezetek megvezetés nélküli, valamint több különböző módon megvezetett, feszített – húzott változatai az álmennyezet síkjába rejtetten kialakítottak. A vízszintes síkú, valamint az íves, több helyen befelé dőlő, a hiperbolikus paraboloid üvegfelületek árnyékolását feszített – húzott sodronyos árnyékolókkal oldódott meg. Az alul szélesebb üvegfelületek formáját lekövető rolós szerkezetek a hagyományos fentről-lefelé tekeredő változattal ellentétben, a padló síkjába süllyesztve, alulról fölfelé kitekeredve árnyékolják a belső tereket.
A három szintenként egybenyitott üvegfelületek árnyékolói 11 métert meghaladó méretei is egyedi, sodronnyal megvezetett, óriás rolós szerkezetekkel kialakítottak.
…az árnyékoláson túl extra tulajdonságokkal rendelkezik
A Krüllung termékpalettáján azokat a szerkezeteket is megkülönböztetik a hagyományos árnyékolóktól, melyek a hő- és fényvédelmi funkciójukon túlmutató tulajdonságokkal rendelkeznek, legyen szó hangszigetelésről, áramtermelő árnyékolókról, vagy különleges esztétikai szerepről.
A hangszigetelő igény leggyakrabban külső térben, valamilyen gépészeti funkciót árnyékoló megoldásként fogalmazódik meg. Az erre legalkalmasabb szerkezetek a zsalutáblás, valamint a nagylamellás árnyékolók, ahol az extra funkciót kiszolgáló anyag a lamellázat kitöltéseként jelenik meg.
A DM érdi logisztikai központjának különleges eleme a főhomlokzaton elhelyezett, menekülő lépcső előtt húzódó fix, nagylamellás szerkezet, mely a földszinttől indulva az épület tetejéig besűrűsödik, majd negatív formaként kirajzolódik belőle a cég logója. Az épület túloldalán megismétlődik a különös szerkezet, itt azonban nem a földhöz fut le, hanem folytatólagosan befordul az épület alá, majd a parkoló világító álmennyezeteként éli tovább többfunkciós életét a lamellákba integrált világítással.
A Krüllungnál egy innovatív projekt keretében kifejlesztették a Klimakusztik® green-lamella prototípust, így nemcsak a nap- és az akusztikai védelemben (kimagasló eredmény: 7 dB-es hanggátlás), de a környezettudatos építészetben is alkalmazható megoldást nyertek az extenzív zöldfelülettel rendelkező lamellákkal.
… a Krüllungnál egyedileg mérnökök tervezik meg
A siker valódi kulcsát a szakértelem és az építészekkel való folyamatos együttműködés, az igények pontosítása, a csomópontok tökéletesítése jelenti. A rendhagyó megoldások fejlesztése akár egy évet is igénybe vehet. A projekt egyedisége megköveteli az árnyékolástechnikai szakember folyamatos jelenlétét, a felmerülő kérdések gyors megválaszolását, korrigálását a helyszíni kivitelezés ideje alatt. Így születhet meg egy Magyarországon egyedülállónak számító projekt és árnyékolószerkezet.
Befejezés
A gyártmány jellegű árnyékolószerkezeteken túl, – melyeknél szakmai véleményünk szerint fontos a mérnök szemlélet, – az egyedi szerkezetek még komplexebb hozzáállást igényelnek. A Krüllung Kft. kooperációs segítséget nyújt építészeknek, akiknek tervezési feladatában szakértő megoldásra van szüksége. Az együttműködés során átvesszük az árnyékolás területén felmerülő egyedi kihívásokat, s igyekszünk segítséget nyújtani bármilyen felmerülő kérdés esetén.
Dendel Nikolett