Lakásépítések 2013. év
2013. évben a lakásépítési számok további 31 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.
2013-ban összesen 7293 db lakás épült Magyarországon. Az évi 7293 db lakásépítés azt jelenti, hogy a hazai lakásállomány (4,39 millió) megújulási üteme 600 év! A 100 éves megújulási ütemhez évi 43.000 db lakást kellene építeni.
A KSH szerint az 1933-as világválság idején is több lakás épült Magyarországon, mint 2013-ban. 15 ezres szint alatti lakásépítésre 1933-ban és 1925-ben volt példa. A világháború alatt, 1943-ban például majdnem 27 ezer lakás épült.
A lakásállomány megújításához felelős, hosszú távú lakásprogram szükséges. Ez a lakosság és a hazai építőipar érdeke is. 10 ezer lakás felépítése hozzávetőleg 44 ezer embernek ad munkát. Jelenleg legalább évi 30 ezer lakásépítés hiányzik. Ez több mint 120 ezer megszűnt munkahelyet, egyben ennyi új munkahely lehetőségét jelenti.
Fontos lenne, hogy a politikai pártok fogalmazzanak meg lakásépítési, lakás felújítási célszámokat, legyen érdemi elképzelésük a lakosság életkörülményeit alapvetően érintő lakáskörülmények fejlesztéséről. Ennek érdekében interjúkat, elemzéseket készítettünk és készítünk a pártok lakásprogramjairól. Az ezzel kapcsolatos, folyamatosan bővülő információkat megtalálják a weboldalon.
A lakásépítésekre nem a lakásszám növelése, hanem a lakásállomány minőségi megújítása miatt van szükség. A felújítások és a helyettesítő új építések egyaránt fontosak. A mai magyar lakásállomány nem alkalmas arra, hogy 600 évig fennmaradjon.
A KSH által kimutatott „nem lakás célra" használt lakások nem jelentenek megoldást. Ezek részben irodák, részben üdülő településeken idényszerűen lakot nyaralók. Ebben a kategóriában szerepelnek a feketén kiadott és „nem lakottnak" jelentett lakások is. A nem lakott lakások közül 162 ezer db 1946 előtt épült, 90 ezer db pedig komfort nélküli, vagy ennél is rosszabb állapotú, jórészt gazdaságosan fel sem újítható. Ez az állomány nem oldja meg a hazai lakásállomány problémáját.
A lakásállományon belül 583.489 db olyan lakás van, amelynek a falazata vályog vagy sár, ezek minőségéről nincsen közelebbi adat.
Külföldi példát nézve, lakosságarányosan Ausztriában hozzávetőleg hatszor annyi lakás épül, mint Magyarországon.
Négy javaslatot fogalmaztunk meg a lakásépítések, lakásfelújítások érdemi élénkítésére, amelyek nem igényelnek hazai költségvetési pénzeket:
1./ A 2014-2020-as uniós támogatási időszak jelenleg folyó tervezése során el kellene érni, hogy a következő hét évben épületenergetikai, településfejlesztési, munkaerő mobilitási céllal az uniós forrásokból a lakásfelújításokra, lakásépítésekre is jusson.
2./ Szükséges lenne egy épületenergetikai program leegyeztetése az EIB-vel. Lehetőség van rá, hogy épületenergetikai céllal építésre és felújításra EIB (Európai Beruházási Bank) források kerüljenek bevonásra, amelyekkel hazai költségvetési támogatás nélkül, alacsony kamat mellett, forint alapon, hosszú távú lakáshitel bevezetésére lenne mód.
3./ Szükséges lenne továbbá, hogy a Kormány a SZOCPOL-támogatást olyan szintre emelje, hogy az energia hatékony, legális lakásépítések áfa-tartalmát jutassa vissza az építkező, új lakást vásárló gyermekes családoknak. A jelenlegi SZOCPOL mértéke még az áfa összegét sem adja vissza támogatásként, ilyen támogatás mellett nem működik a rendszer.
4./ A lakásépítésekkel, lakásfelújításokkal foglalkozó központi hivatalra vagy kormánybiztosra lenne szükség. A KSH számaiból az látszik, hogy évszázados mélyponton van a lakásépítések száma. Az elmúlt évtizedekben nem volt kiszámítható a kormányzatok lakásfejlesztési politikája.
A bővebb elemzést a csatolt pdf-ben olvashatják.
14:33
T. Kollégák!
A gazdaság - és ezen belül az építés - jelenlegi válságának időszakában célszerű lenne felkészülni a jövőre vonatkozóan. A meglévő, munka nélkül tengődő/vegetáló szakembergárda számára értelmes feladatot jelentene a nemzet vagyonának jelntős részét képező hazai épület- és lakásállomány műszaki, gazdasági, energetikai, szociológiai stb. szempontok szerinti komplex(!) felmérése, állapotának elemzése. A tanulmány adatait, megállapításait, következtetéseit szakmai, majd társadalmi vitára kell(ene) bocsátani. A végkövetkeztetések alapján kell(ene) egy-egy hosszú-, közép- és rövidtávú programot készíteni, melynek megvalósítását azonnal meg kell(ene) kezdeni. Ezt a feladatot az Építész- és a Mérnök Kamara a többi szakmai szervezettel (van belőlük bőven!) együttműködve, a meglévő tudás, ismeret és adatbázisok, továbbá a XXI. századi technika bevetésével 1 maximum 2 év alatt el tudná végezni.
Ennek hiányában az építő- és építőanyagipar, az építőanyagkereskedlem és a szakma részterületeinek részérdekei érvényesülnek a komplex szemlélet és feladatmeghatározás hiányában. (Negatív előjellel kivétel a néhány éve - és még ki tudja meddig - tartó szándékos semmittevés és/vagy károkozás időszaka.)
Ilyen értéket/vagyont és ekkora tudást, tapasztalatot és szelemi kapacitást elherdálni nem nagy dicsőség, sokkal inkább óriási felelősség, akarom mondani felelőtlenség.
Éliás András