Mégsem bontják le a miskolci ITC-székházat?
Mint kiderült, a helyi civilek és építész szakemberek többsége a bontás ellen van, így közmegegyezésen alapuló új tervek készülnének, amiket a bontás tervezésére szánt kormányzati forrásból finanszíroznának.
A miskolci ITC-székház bontásának leállítását kezdeményezi Csöbör Katalin fideszes parlamenti képviselő és Alakszai Zoltán kormánymegbízott. Kettőjük hétfői miskolci sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy sokan ellenzik a volt MSZMP-székház lebontását. Bejelentésük szerint arra kérik a kormányt, hogy továbbra is biztosítsa az épület lebontásának tervezésére szánt forrást, amelyet majd azokhoz a tervekhez tudnak felhasználni, amelyek közmegegyezésen alapulnak.
Csöbör Katalin azt mondta: számos megbeszélést folytatott építészekkel, helyi szakemberekkel és civilekkel, és többségében azok voltak, akik ellenezték a bontást. A politikus felhívta az épület iránt érdeklődőket, hogy töltsék ki a közösségi oldalára feltöltött kérdőívet, hiszen, ahogy posztjában írta: "abban mindenki egyetért, hogy a miskolci ITC-székház jelenlegi állapotában nem maradhat. Abban azonban megoszlanak a vélemények, hogy mi legyen az épület sorsa". A kérdőívben erre vonatkozóan opcióként szerepel a bontás, a részleges bontás és a felújítás ötlete, arra a kérdésre pedig, hogy mi lehetne a székház helyén, egyebek mellett a szabadidőpark, játszótér és főtér is választható lehetőség.
Alakszai Zoltán így fogalmazott közösségi oldalán egy korábbi bejegyzésben: "A miskolciak számos fórumon megfogalmazták pro és kontra a véleményüket, ugyanígy a helyi építész szakma is értékes és méltányolható szempontokat hozott felszínre. (...) A megfogalmazott vélemények alapján kirajzolódik, hogy a terület, illetve az épület jövője további egyeztetéseket igényel."
A Dósa Károly által tervezett egykori MSZMP-székház bontásának előzményeiről mi is írtunk. Augusztus elején még arról szóltak a hírek, hogy közösségi parkot alakítanának ki az épület helyén, amit néhány éve még fel akartak újítani és átalakítani, a környékén pedig kormányzati negyed jött volna létre. A nagy volumenű fejlesztés végül mégsem valósult meg, azonban most úgy tűnik, ismét több lehetőség kínálkozik a székház jövőjének alakulására. A téma aktualitásán nemrég Juhász-Nagy Balázs, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Építész Kamara elnökének írását közöltük, ami itt olvasható.