Pécs 2010 — a keleti városrész
A képriport-sorozat harmadik része a keleti városrész központi területeinek megújítását mutatja be.
A keleti városrész központi területeinek megújítása három fő részre tagolódott, a Szondi György sétányra és a hozzá kapcsolódó zöldfelületekre, a Komját Aladár utca torkolatának környezetére és a Feketegyémánt tér tömbbelső-rehabilitációjára.
A Szondi György sétány egyértelmű és hangsúlyos szerkezeti megfogalmazást kapott a burkolati kialakítással és a zöldfelületektől elválasztó támfalrendszerével. A sétány északi végén a parkoló egy „fórum-szerű" lépcsős megközelítéssel érhető el a Komját Aladár utcából. Magában a parkolóban a pódiumként kialakított lépcsősor vezet fel a rézsűre, amely ebben a helyzetében egyszerre színpadként és nézőtérként is használható. A sétány keleti oldalán korosztályos játszóterek épültek, míg a déli végén pétanque-pálya és kosárlabda-pálya került kialakításra.
A Komját Aladár utcában a felújítás elsősorban a gyalogos használat feltételeit biztosítja, így a gépjármű forgalom lassítása érdekében az útburkolat és a járda szintje egy magasságba került a Szondi sétány és a Komlói út közötti szakaszon.
Az utca torkolatánál található bányász közösségi ház előtt egy kicsiny teresedés található térbútorokkal, amely a házat használók részére biztosít szabadtéri kapcsolatot. A térrel szemben, a kereszteződés déli oldalán bányásztörténeti térplasztika készült Kuti László szobrászművész közreműködésével.
A Feketegyémánt téri tömbbelsőben a meglévő udvarszerű köztér felújítása az ott és a közvetlen környéken élő lakók igényeit szolgálja. A belső térrész szimmetrikusan három egységre tagolódik, a két tereplépcső által. A középső térrész egy pihenő park funkcióját kapta. A két szélső egység a pihenés parkszerűen kialakított helye játszótérrel és ülőpadokkal. A zöldfelületek és a gyalogos ösvények megújultak, hasonlóan a jelentősen elhasználódott zúzottkő utakhoz, melyek aszfalt burkolatot kaptak.
Az építészeti tervpályázat 2009 augusztusában zárult, a nyertes terveket az Axyon Tervező Bt. készítette el, amely a későbbiekben a továbbtervezést is végezte tenderterv szintig. A kiviteli terveket a K.L.M.V. Csoport Építésziroda készítette. A beruházás generál kivitelezője az I-Axis Kft. volt.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege 202 millió Ft.
forrás: www.pecs2010.hu
fotó: Kis János, Lukáts István, Medvegy Gabriella, Veres Gábor