Prosperáló világváros elöregedő vízhálózattal
A nagyütemű városiasodással együtt gyakran jelentkeznek a vízhálózatok elöregedéséből fakadó nehézségek, köztük, például a nagymennyiségű vízveszteség közel élhetetlenné teszi a fejlődő várost. Az ABB digitális vezérlési és hálózatfelügyeleti technológiáival növelhető egy város elöregedett ivóvízhálózatának üzembiztonsága.
A városi infrastruktúra nem mindig képes a beáramló népesség igényeit kielégíteni. Példa erre a vietnámi nagyváros, HoSi Minh, amelynek ivóvízhálózata több mint nyolcmillió lakost szolgál ki, hossza pedig eléri a 33000 kilométert. A korábban halászatra alapozott gazdaságra támaszkodó nagyváros alig 50 év alatt Vietnám gazdasági központjává nőtte ki magát, és az ország legnagyobb városává fejlődött. Az 1960-as években Vietnám lakosságának csupán öt százaléka élt városban. A városi lakosok aránya mára 33%-ra emelkedett, mivel az embereket vonzzák a jobb életkörülmények és a jobb munkalehetőség.A növekedés ütemét az is jól jelzi, hogy a város területe évente 4%-kal növekszik, a nagyváros egyre messzebb tolja ki határait.
A jelentős növekedésnek köszönhetően gazdagodik az egész ország, azonban a gyors fejlődés veszélyezteti a gyors tempóban elöregedő városi infrastruktúra, benne az ivóvízhálózat működését. 2016-ban az ivóvízhálózat szivárgó és sérült csövei miatt Ho Si Minh-városban a tisztított ivóvíz 30%-a elfolyt, veszendőbe ment. Az ivóvízelosztó hálózat számos szakasza elöregedett, egyes részeit több mint 30 éve építették, de vannak olyan vezetékek, amelyeket még a gyarmati időszakban fektettek le. A vízveszteség egyedül a tavalyi évben túllépte a 150 millió köbmétert. A helyzet súlyosságát érzékeltetendő érdemes megjegyezni, hogy a fejlett nagyvárosokban a vízveszteség mértéke 5 és 10% között mozog.
Lépést tartani a város növekedésével
A Saigoni Vízművek (Saigon Water Corporation/SAWACO) elkezdte az ivóvízhálózat nagyszabású felújítását. A projekt célja, hogy lépést tartsanak az urbanizáció ütemével, a vízveszteséget pedig 2020-ra 10%-ra csökkentsék. A felújítási projekt során bővítik a jelenlegi hálózat teljesítményét, a kisebb, elkülönülő alhálózatokat bekapcsolják a fő ivóvízhálózatba, csökkentik a vízszivárgás mértékét, a hálózat állapotának valós idejű vezérlésével és felügyeltével megelőzik a súlyos üzemzavarokat.
A fent körvonalazott ambiciózus, összetett célok eléréséhez egy stratégiai ABB AbilityTM Symphony® Plus SCADA rendszert terveztek. Az ABB rendszere magába foglalja az ivóvíz- és szennyvíz kezelési szoftverjeiről méltán híres cég, a TaKaDu fejlett szivárgásjelző és szivárgáskezelő rendszerét is. A felújítási projekt keretében több adatgyűjtő pontot telepítenek az ivóvízhálózatba. Az adatgyűjtési pontokon a beépített szenzorok és mérőkészülékek a vízhozam mérésével és az üzemi nyomás ellenőrzésével lehetővé teszik, hogy a SAWACO digitálisan és valós időben felülegyelje a hálózat állapotát. A vízközmű társaság képes lesz folyamatosan észlelni, elemezni és kezelni az ivóvízhálózaton fellépő eseményeket, az elemzett adatok döntéselőkészítő és végrehajtható információkká alakításával pedig csökkenteni tudja a vízveszteségeket.
Az ABB Ability Symphony ® Plus olyan osztott intelligenciájú folyamatirányító rendszer (DCS), amelyet kifejezetten az ivóvízellátó és a szennyvízrendszerekhez fejlesztettek ki. A vezérlőrendszer, amely a digitális megoldásokat magába foglaló ABB AbilityTM portfólió része, az üzemi és technológiai adatok gyűjtésével, elemzésével és az adatok döntéselőkészítő, végrehajtható információkká alakításával jelentős többletértéket nyújt az ügyfelek számára. A DCS alkalmazása lehetővé teszi, hogy csökkentsék a projekt kockázati szintjét, költséget takarítsanak meg, lerövidítsék az átfutási időket, javítsák az eszközök teljesítményét és a jövedelmezőséget is.
Az ABB ehhez a kritikus projekthez terepi műszerezést és érzékelőket szállít. A műszerezés és az érzékelőkkritikus alkotóelemnek számítanak, mivel ezek feladata, hogy kiváló minőségű adatokat szállítsanak a vezérlőrendszer számára.
"Ho Si Minh-város ivóvízhálózat-felújítási projektje és az ehhez hasonló többi projekt is jól mutatja, hogy milyen lehetőségeket kínál a fejlett automatizálás a gombamód növekvő, de elavult infrastruktúrával rendelkező nagyvárosok számara" – nyilatkozta Kevin Kosisko, az ABB Power Generation & Water ügyvezető igazgatója. "A digitális adatok terepi eszközöktől történő „okos" begyűjtése valós idejű információkkal szolgál a hálózat állapotáról, és lehetővé teszi az árbevétel növelését is."
Ígéretes jövő
A SAWCO vízközmű vállalat, köszönhetően a hálózat digitalizálásának, a hálózat állapotának valós idejű nyomon követésének, a szivárgási helyek pontos beazonosításának, növelni tudja majd a háztartásoknak és az ipari vállalatoknak szállított víz mennyiségét. A fejlesztések azt is lehetővé teszik, hogy minimálisra csökkentsék a napi 500000 köbméternyi, árbevételt nem termelő vízveszteséget, ami vetekszik a város egyik közepes nagyságú vízmű-telepének a napi kapacitásával.
A 2011-ben piacra kerülő ABB AbilityTM Symphony® Plus-t már 6800 új rendszerben telepítették, de emellett már több ezernyi vízmű döntött úgy, hogy korszerűsítési programja keretében erre a DCS-re áll át. A Symphony Plus több más vietnámi projektben is a preferált DCS-rendszernek számít. Az ABB rendszere mellett döntöttek, és azt építették ki a Ho Si Minh-várostól 250 km-re keletre található Vinh Tan 4 szuperkritikus erőmű üzembehelyezési és bővítési projektje keretében is. A beruház befejezése után az erőmű 5600 megawattal több elektromos energiáttermel majd a vietnámi országos villamosenergia-hálózatra.
forrás: sajtóközlemény