Sok mindent újra kell gondolni
„Olyan projekteket kell kitalálni, amelyek egymásra épülnek. Nem rövidtávon kellene gondolkozni, hanem azt eldönteni, hogy hova akarunk eljutni, mondjuk 2014-re."A munka-jaj fókusztémában Csillag Katalint, a 3H Építésziroda egyik vezetőjét kérdeztük.
Építészfórum: Hogy érinti Önöket a gazdasági válság? Visszamondtak-e az építtetők megbízásokat, számítanak-e erre?
Csillag Katalin: Igen, mondtak vissza munkát és számítottunk is erre. Vannak olyan munkáink, amelyeket nem mondtak ugyan vissza, de halasztódnak, hosszú hónapokkal kitolódnak. De ennek a helyzetnek is van előnye, mert a meglévő feladatokra sokkal jobban tudunk fókuszálni.
ÉF.: Hogyan lehet túlélni ezt az évet, készülnek rá valahogyan? Egyáltalán fel lehet készülni előre? Van stratégiájuk?
Cs.K.: Folyamatosan ezen gondolkozunk. Egyfelől rentábilis létszámmal kell működni. Nyáron tizenöten voltunk, ma, sajnos már csak kilencen. Gondolkodunk olyan projektekben is, amikkel magunkat és a jövőnket építjük.
ÉF: Mire gondol? A válság egyetlen előnye, hogy lehetőség van az újragondolásra, jut idő olyasmikre is, amikre eddig nem?
Cs.K.: Igen, szellemi dolgokra több időnk lesz, tanulni, gondolkozni új lehetőségekről. Sok mindent kellene újragondolni. Olyan projekteket kell kitalálni, amelyek egymásra épülnek. Nem rövidtávon kellene gondolkozni, hanem azt eldönteni, hogy hova akarunk eljutni, mondjuk 2014-re. Ha megvan a határozott jövőkép, akkor kitalálhatjuk hozzá az akcióprogramot.
Azoknak, akik a fejlesztési terveket létrehozzák, nagyon komoly szerepük és felelősségük van. Érdemes ebben a városban, ebben az országban élni - ezt kellene éreztetni, segíteni, erre kell törekedniük.
ÉF: Azon túl, hogy az építész irodák külön-külön kidolgozzák a maguk túlélési stratégiáját, szükségesnek tartaná a szakmai párbeszéd megindulását, egy erős, ösztönző összefogást? Egyáltalán mire számít, mikor enyhülhet a válság?
Cs.K.: Úgy gondolom, bár nem vagyok szakértő, hogy minimum két évig kitart még a válság. Kamarai, minisztériumi szinten feltétlenül szükséges az összehangolt akcióterv. Ebben a kemény időszakban kiemelt figyelmet kell fordítani a pályázatok tisztaságára és a döntéshozatal demokratikus és szakmai minőségére. A kamarának, amely a véleményeket összefogó, meghallgató érdekvédő szervezet, nagyon fontos szerepe van. Úgy érzem ebben a dzsungelharcban, a legnagyobb veszélyben az építészeti minőség van, mert a munkaszerzési kényszer egyre inkább átalakul árversennyé. Töredék áron pedig nem lehet ugyanazt a minőséget produkálni.