Tudósok szolgálatára - a szegedi Science Hotel
Az egyedi designszobákkal, terekkel kialakított boutique hotelek ha nem is új, de újabb generációi a mondjuk úgy, „történetmesélős" szállodák. Alább egy szegedi történet, amely Varró Zoltán tervei szerint valósult meg. A szálloda a világ legrangosabb hotel design versenyén, a Gold Key Awards-on 600 hotel közül benne van a 4 finalistában. Molnár Szilvia írása.
Két évvel ezelőtt hallottunk először arról, hogy Science névvel négycsillagos hotel épül az egyetemi város, Szeged belvárosában. A zártsorú beépítésű, négyszintes épület (tervezője Szabó János építész) és enteriőrjei tokkal-vonóval 2015-re készültek el, nyár végétől-kora ősztől teljes üzemmel működik a konferenciateremmel kialakított hotel. A tudományos élet központjához, az egyetemhez közeli szálloda játékos kiterjesztése ennek a világnak, miként erre a neve is utal.
Már a belépés előtt, szinte a küszöbön állva a science köszönt bennünket, a felirat - science hotel - név után az informatikából jól ismert zöld színű kurzorszerű elem villog. A bejárat után a két szint magas utcai, üvegfalú közösségi térbe jutunk. A recepciót, lobbit, reggelizőt egybekapcsoló tér kialakításának, bebútorozásának legszembetűnőbb sajátossága egyrészt a térbeliség: a beépített könyves falszakaszokon kívül a recepciót és a bárt kiszolgáló pult, a kávéházi asztalok és székeik, az egyedi, Chesterfield-jellegű confident mind-mind térbe fordulnak, ezzel nagyobbnak érzékeljük a teret, másrészt ennek a megoldásnak iránykijelölő szerepe is van: világosabb, hogy mit/merre találunk. A design koncepció nem más itt, mint "tudománytörténet". A molekulaszerkezetre hajazó világítótestek, a könyvespolcok, illetve könyvmintás tapétával burkolt felületek közötti krétatáblák – ezek rejtik el a tekintetek elől a reggeliztető szervizeket – vagy éppen a lépcsőház nyomtatott áramköröket idéző szőnyegpadlója és a zöld karakterzuhatag (à la Mátrix) a lépcsőházat határoló üvegfalon ennek a történetnek egy-egy tárgyi-téri eseménye.
43 szoba található a szállodában, bennük négy tudományágat megtestesítő, elmesélő, megjelenítő koncepció ismétlődik. Típusa van a csillagászatnak, ha a színek felől szemléljük ezt az enteriőrnovellát, ehhez a kék színt rendelte hozzá a tervező, az atomfizika típusának fő színe a citromsárga, a matematika zöldet kapott, a kémia megfelelője pedig a rozsdabarna lett. Ehhez jönnek még a nyomatékosítók: felnagyított fotók, itt is krétatáblák stb. De science ide vagy oda, a lényeg összességében mégis a Fiction, vagyis, hogy az itt megpihenő tudományt művelők oldott, vidám környezetben tudjanak kikapcsolódni.
Molnár Szilvia
(A cikk nyomtatásban megjelent az Octogon magazin 2015/8-as lapszámának Deco különszámában)