| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Egyéb cikkek

Új, oktatási célú épület a Budapesti Corvinus Egyetem használatában

1/6

?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/6

Új, oktatási célú épület a Budapesti Corvinus Egyetem használatában
Egyéb cikkek

Új, oktatási célú épület a Budapesti Corvinus Egyetem használatában

2005.09.02. 15:48

Cikkinfó

Építészek, alkotók:
Juhari Katalin

Tervező: Teampannon Kft., Juhari Katalin vezető tervező

Tervező:
Teampannon Kft., Juhari Katalin vezető tervező






MŰLEÍRÁS
(részlet)

A beruházással olyan épületegyüttest szeretnénk létrehozni, amely hosszútávon biztosítja az oktatáshoz a korszerű, esztétikai megjelenésében színvonalas, időtálló infrastrukturális hátteret. Szándékunk, hogy mértéktartó, a funkciót kisugárzó megjelenése hozzájáruljon a környék minőségi fejlődéséhez, és reprezentálja a magyar közgazdász képzés nemzetközileg elismert színvonalát. Az Oktatási Centrum térbelileg kötődik a Közgazdasági Egyetem már meglevő Pesti épületeihez és a Duna szemközti oldalán a Műszaki Egyetem intézményeihez, gazdagítja a térség oktatási infrastruktúráját.
Az épületegyüttesben olyan környezetet kell kialakítani, ahol a hallgatók az egész napot értelmesen tölthetik el az oktatás, az egyéni tanulás, a rekreáció, valamint a szabadidő kultúrált eltöltése révén; az egyetemi oktatók és kutatók számára pedig korszerű munkafeltételeket biztosít.

Városi térkapcsolatok, közlekedés:

Az épületegyüttes sűrű városi szövetbe épülő ház.

A telek beépítésének alakítása során figyelembe vettük a vonatkozó városrendezési előírásoknak megfelelő max. 80%-os beépíthetőséget.

Az új oktatási tömb főbejáratát egyértelműen a D-Ny-i oldalon, arccal a BCE épületei, a Duna felé kell elhelyezni.
A parkolószintek megközelítése a Lónyai utca felől biztosított. Innen történik a szemétszállítás, a szálloda, konyha gazdasági kiszolgálása is.
Kerékpáros megközelítés a Duna part felől feltételezett fő É-D-i irányú kerékpárúthoz kapcsolódóan alakítottuk ki.
A parkolóból lifteken lehet a földszinti külső terébe kijutni a főbejárat mellett, illetve a Mátyás és a Cuczor utcáknál. A földszintről az épületbe vezető liftekhez "átszállással" ellenőrzötten lehet eljutni, rövid úton.

A szemét kiszállítás, a Lónyay utcai rövid szakaszon történhet, ezért a szolgáltatások, üzletek, és azok kiszolgálása, megközelítése a Mátyás és a Czuczor utca felől lehetséges, a Közraktár utcán nem. Az épület funkcionális egységeinek helye, megközelítése egyértelműen determinált.

A Czuczor utcán a rendezési tervnek megfelelően 12m széles beépítési sávot alakítottunk ki, így a szállodához busz leállósáv létesíthető.
Az épület ezen D-i oldalán árkádosan visszahúzott homlokzattal, szélesebb terület alakul ki a kirakatok előtt gyalogos közlekedés, kiülőterasz számára.

Az Egyetem épületegyüttesétől intenzív diák forgalom várható a Ráday utca vendéglátó, kiülőteraszai felé, ezért gyalogos kapcsolat kialakítása szükséges. Terveink szerint a Mátyás utca az újonnan létrehozott Campus térre kivezető szakasza az oktatási szárny mentén forgalommentes, gyalogos utca lesz. A további szakaszon a tervezett Imre utcai parkolóház célforgalma miatt a forgalom csillapított.

A legnagyobb probléma a városi tér hiánya a főbejáratnál.
Jelenleg a telekhatár előtt cca 1m széles járda található. A Közraktár utca ezen szakasza zavaros forgalmi csomópont.
A Rendezési terv szerint a Sóház utcában a közeljövőben csak trolibusz célforgalom, illetve a Vásárcsarnok időben elválasztott feltöltése lesz, a Vásárcsarnok parkolóinak az Imre utcai parkolóházban történő elhelyezésével a Csarnok tér átmenő forgalma megszűnik. Ezzel együtt forgalmi sáv megszüntetése lehetséges a tervezett Oktatási Centrum előtt, így a járda szélesebb lehet. Az épület főhomlokzatát úgy alakítottuk ki, hogy a középső visszahúzott bejárati résszel együtt városi tér alakulhasson ki. A Sóház épületnél kialakítható térrel együtt igazi campus jöhet létre, a városi terek összekapcsolhatók a diákélet számára. A terek között haladó Sóház utcát elválasztjuk a Közraktár utca rakpartra vezető forgalomától, szintváltással, forgalomlassítással, díszburkolattal az úttesten.

A Nehru parkot, a Duna parti sétányt folyatni kell.
Szemben a Gellért tér, Gellért szálló, Műegyetem kapcsolatot jelent a Dunán át. A bejárat előtti teresedés, az aula, az internetező-zsibongó kertteraszok, az udvar külső-belső térsora tengelyt jelőlnek ki a Duna felé. Az épület funkcionális és építészeti tagolásának alapvető célja, ezeknek a városépítészeti tengelyeknek a rendszerbe szervezése és a kialakuló új tér fókuszba állításának megerősítése.

Az építészeti koncepció, funkcionális elrendezés

Önálló, külön-külön is üzemeltethető gazdasági egységek elhelyezését kívántuk megoldani oly módon, hogy az egyes funkciókat befogadó épületrészek, épületszárnyak közötti személyforgalom, átjárhatóság biztosítható legyen.
A gazdasági egységek, épületszárnyak egymástól forgalmilag, és üzemeltetési szempontból, a vagyonvédelem és az önálló elszámolás feltételeinek megteremtése miatt elválaszthatóak.
A funkcionális egységek külön tömegekre való bontása a megvalósítás ütemezését is lehetővé teszi.

I. Könyvtár tömb
A könyvtárat önálló épülettömbként helyeztük el a főhomlokzat D-Ny-i oldalán. Térbelileg a robosztus tömeg megfogja az É-ról D-felé húzódó CORVINUS Egyetemi épületek együttesét.

A kompakt, stabil könyvtártömbőt viszonylag keskeny, mély ablaknyílásokkal, tömör, homogén felülettel képzeltük el, a tudás alapjának jelképeként.

A belső térrendszert alapvetően az egyterűség jellemzi, mozgatható és könnyen átépíthető gipszkarton válszfalakkal.
Állományőrzés a pincében, kétszintben van elhelyezve. A szolgálati részeket összekötő személyzeti lifttel történik a fóldszintről a teher kiszolgálás.
A könyvtár közönségforgalmi tereinek megközelítése a földszinten, az aula felől történik. A beléptető kártyás rendszer lehetővé teszi a könyvtár önálló működését, az utcáról való kűlső megközelítést is. A földszinten vannak a nyitott könyvtári részek, kölcsönző, ruhatár
A középső szinteken a könyvtári funkciók, olvasóterek vannak. Az egyes szinteken, azokat összekötő függőleges közlekedési maghoz csatlakozva a pihenő, dohányzó, konzultáló, hangosabb terek leválasztva csatlakoznak. Középen a csendes olvasók vannak. A befelé fordulást segítve felülvilágítón is megvilágítva, a szintek között függőleges átlátással és az É-K-i belső átriumra is megnyitva, a Dunai látvány felé keskeny kitekintő felületekkel fordulva, a nagyobb hőterhelés ellen védve. Az utcai fronton elhelyezett könyvtári munkafolyamatok munkaszobái közvetlenül kapcsolódnak az olvasóterekhez, és belső szolgálati lift-lépcsőmaggal egymáshoz.
A felső szinten a kutatók, PHD-sek munkaszobái vannak. A könyvtárat teljesen zárt, önálló épületként alakítottuk ki, de lehetőség van a felső szinteken az oktatási tömb csatlakozó kutatói szobáinak, oktatói szobáinak közlekedője felől átjárást is kialakítani, kártyás beléptetővel a tanárok számára, amennyiben azt igénylik.
A tetőn a többfunkciós konferencia terem összenyithatóan, büfé kiszolgálással, a többi könyvtári funkciótól elkülöníthetően helyeztük el. Rendezvényekhez tetőterasszal, kilátással, esetleg a szállodai funkcióhoz csatlakoztatva nyáron is használhatóan, külön közlekedőn kártyás beléptetővel megközelítve.
A konferencia termet a tetőn helyeztük el, catering szolgáltatással. A földszinti elhelyezéssel szemben (ahol már több előadóterem, klub, rendezvényterem is van) a tetőterasszal olyan excluziv lehetőséget ad a városnak ezen a pontján, amit kár lenne nem kihasználni. A terem megközelíthető, az ellenőrzött beléptetésű lifteken, a könyvtár felől, valamint külsősöknek az egyik lift aulai információ felőli megnyitásával, csak célforgalomra átállítva aliftekezrendezvények idejére. (Alternatív lehetőség lehet a nyári kisebb könyvtári forgalom idején nyári egyetem, konferencia turizmus alkalmával a szállodának is igénybe venni.)

II. Az Oktatási Épületszárny felépítése
A Corvinus Egyetem már meglevő épületeihez legközelebb eső részen a Mátyás utca mentén helyeztük el az oktatási szárnyat. A helyiségek méretei, geometriája lehetővé teszi azok átrendezhetőségét, felcserélését, összenyithatóságát.
Az emeleteken 50 fős előadótermek, sorakoznak, É-Ny-i tájolással, nagy ablakokkal kialakítva.
A teremsor elején, a Dunára nézően, Ny-i tájolással a tanszékek, adminisztráció, és oktatói szobák helyezkednek el, belső közlekedővel. A tanszékek számától függően a szintek belső lépcsővel összeköthetőek.
A speciális képzések, kis létszámú oktatási formák tantermeit a felső szinten helyeztük el, a termek mobil falakkal, eltoható ajtókkal összenyithatóak. Az emeltszintű infrastuktúra, csendes, átmenőforgalommentes, elzárható területen valósul meg. Közvetlen felette a tetőtérben, a holokzati síktól visszahúzva, terasszal, kilátással a Gellérthegyre, Dunára, és a képzéshez tartozó tanári szobák, illetve egyéb irodák sorakoznak.
A földszinten kerthez kapcsolva, csendes lakó környezetbe kerülnek az egyéb irodák, gazdasági, üzemeltetési kiszolgáló helyiségek.
A nagyelőadók egymás felett teraszosan vannak kialakítva, minden előadóhoz zsibongóterasszal. A belső kertes teraszokról a főbejárati üvegfalon át a Duna látható. A teraszokon internetes csatlakozásokat helyeztünk el. (Az előadók teraszos elhelyezése lehetőséget adhat elsötétíthető, kiegészítő felülvilágító sávok kialakítására is.) Az előadók lejtős kialakításúak és oszthatóak, a galérián kialakított tolmácsfülkékkel. Az előadókhoz tanári előkészítők és technikai helyiségek is kapcsolódnak, az eltolható válaszfal lapok (Hüppe rendszerűek). fogadására alkalmasan. Az előadókat kihajtható, eltolható, ill. felhúzható táblarendszerekkel, a kiírás szerinti felszereltséggel (projektor, kihangosítás, stb.) alakítottuk ki.
A szemináriumi termeket, tantermeket, előadótermeket, irodákat úgy csoportosítottuk, hogy a helyiségek méretrendjét, nyílászárük osztását úgy alakítottuk, hogy a csoportok az egyetem igényei szerint felcserélhetők. (Például: az udvarra néző szemináriumi helyiségek felcserélhetők a földszinti irodákkal).
Ugyancsak a földszinten az utcához és az épülethez belülről is kapcsolódóan az oktatás jellegéhez illő szolgáltatásokat –könyves bolt, számítástechnikai bolt, másoló-könyvkötő- terveztünk. Az aulához csatlakozó bűfé, egyben a Campus tér felé internetkávézó kiülő terasszal.

Főbejárat, aula tér
A két épületszárny közös belső aulája, valamint a külső bejárati várositér egymásba hatásából jön létre az épület központi szervező tere.
Az üvegfalon átfutó padlóburkolaton nagy dézsás növények, az utcai fákkal, külső és belső világító oszlopokkal azt az érzést keltik, hogy a szűk városi utcák között fellélegezhetünk. A kis tér – az épület előtere és a belső előcsarnok által – megnövekszik, léptéket vált, élő központtá alakul, ahol a könyvtári, az egyetemi és kutató forgalom egyidőben bonyolódhat.

Az együttes fő elosztószintje az aula utcaszintje, amely a Közraktár utcai új Campus téri főbejáratokat és a Lónyai utcai bejáratot összekötve közvetlen előteret képez az összes intézeti bejárathoz, a könyvtárhoz, a nagyelőadókhoz és teret ad a központi ruhatárnak, büféknek, recepciónak. Csomagmegőrzőket helyeztünk el az aulához kapcsolódóan. A ruhákat az előadókban, tantermekben belülről kialakított falfülkékben helyezzük el, a nagyelőadókban a hangvető falak által kialakult fülkékben. Az aulában a nagyelőadó dupla falszerkeztében "elcsomagolható" betolható pulttal, kihajtható, vagy kigurítható állványokkal, ideiglenes nagy ruhatár állítható fel rendezvény esetén, így állandó ruhatáros nem szükséges.
Az intézeti szintekre vezető vertikális közlekedőmagok az aulatér jól elkülöníthető területéről indulnak. Ezzel megvalósítható az integrált és összetett campus tér és az ellenőrizhető és elkülöníthető intézeti részek egymást kiegészítő szövete.

Az aulateret jelentős létszám befogadására, forgalmára terveztük. Kialakítását az ellenőrizhetőség és a fokozatosság (nyilvánosból a fél-nyilvános téren át a zárt – ellenőrzött helyiségig) elve határozta meg.
A nagy előadókat teraszosan eltolva egymásra építve az aula részeként teraszsor, kertsor, alakul ki az aula terét tágítva, gazdagítva, és egyúttal osztva azt különböző hangulatú funkciójú térrészekre (Internet, büfé, tanuló, zsibongó). A teraszokról rálátás lesz a Dunára, a városi tér, a Duna látványa "befolyik" az épületbe.
Az oktatási zóna aulatérhez kapcsolódó földszinti –galériaszinti teraszai funkciócsoportjai egységes térrendszert képeznek és a hallgatók egész napos kultúrált tanulását– időtöltését szolgálják.
Az egyes funkcionális egységek horizontális és vertikális megközelítésének módját a rendezett áttekinthetőség, az Az aulatér belső teraszai kiállításra is alkalmasak. Az üvegtetőről textília, térkompozíciók függeszthetők be, konferenciák alkalmával óriás fotók és vetítővászon, bármi ami aktuálissá teheti az eseményt.

A belső teraszok üveggel való lefedése nemcsak sajátos belső hangulati tényezőként, de klímaudvarként számottevő az épület egész energia háztartására vonatkozó beruházási, üzemeltetési költség megtakarítási hatása is.

III. Szálloda és szolgáltatás D-i épületszárnya
Az elrendezés, beépítés lehetővé teszi, hogy a tömb a Dunai oldalról, a városhoz kapcsolódó Lónyay utca felől, a meglevő nagyméretű lakóházzal, valamint a Csarnok tér felől az Imre utcai rávezetéssel is kerek egész épülettömb látványát nyújtsa. Szolgáltatás azon részei, amelyek az oktatáson túl a rekreációt, szabadidő eltöltést szolgálják és az oktatáson kívül is jól üzemeltethetők, a Czuczor utcai D-i épületszárnyban helyeztük el, két szintben.
Ezeket a funkciőkat kevésbé részleteztük, alapvetően három egységet alakítottunk ki, az infrasrukturális követelmények szerint. Az egységek a konkrét üzleti igényeknek megfelelően tetszés szerint oszthatók, kapcsolhatók egymáshoz.

100 adagos főzőkonyha, étterem, vendéglátás
Alul a homlokzati síkból visszahúzva a D-i oldalon árkádsort alakítottunk ki, a hosszú épülettömeget tagolandó, a járdát szélesítve, árnyékolt kiülő terasszal, dunai rálátással.
bank, posta, üzletek stb. -a Lónyay utca sarkára telepítettük városi forgalomra is számítva.
Sport, rekreáció, fittness, szauna, kondi, szállodához csatlakozó a belső átriumra és esetleg az aulához is csatlakoztatható –diák forgalomra számítva-, de a passzázsokon keresztül külső vendégnek is megközelíthetően helyeztük el.

A vállalkozó által ajánlott épület egy 185 szobaegységes ***-os szálloda. A szálloda beépítése az egyetem Közraktár utcai homlokzatát nem érinti, nem bontja meg a léte, vagy nem léte az érzékeny városképi felületeket. A tömb kialkítását teljessé teszi a Czuczor uca felől.
Forgalma külön kezelhető (akár a parkoló is leválasztható)

Az egyetem és a szálloda funkciói kiegészíhetik egymást,
Egyfelől az egyetem oktató területeinek nyári kihasználását teszi lehetővé, másfelől a szálloda szervezhető konferencia, oktatási turizmusra is. Ennek megfelelően a szállodát úgy helyeztük el, hogy az aula, előadó termek "csiki-csuki" módon a közlekedő terek lezárásával használhatók is lehetnek, -ha ez igény-, az oktatási szárny felől is és a szállodai szárny felől is. Ugyanígy a könyvtár tetőteraszon elhelyezett konferencia termei is.

Külső megjelenés

A Dunapartra néző homlokzat kitüntetett szerepet kell kapjon az épület megformálálsában.
Az oldalhomlokzatok viszonylagos zártsága, lyukarchitektúrája, magas tetői a környező hagyományos városi szövetre reflektálnak, -a főhomlokzat hangsúlyos transzparenciája a befogadást, a nyitottságot képviseli. A XXI. sz. gazdasági életének ezen meghatározó elemei a gazdsági élet elitjét képző Corvinus Egyetetem aulájának és könyvtárának dunai homlokzatait igyekeztünk ennek megfelelő emblematikus erejú felületekkel kialakítani. Ennek a gondolatnak a szolgálatában áll egyrészt az aula fénytől átitatott tömege, az árnyékolók játéka, másrészt a könyvtár átlátszó és finoman szinezett üveg tábláinak és vékony, áttetsző kőfelületeinek összetetten szerkesztett, de mégis oldott rendjével.

A két lakóutcai oldalsó homlokzat falas szerkeztésű "luggatott" architektúrájú, magas tetős, a hagyományos városi szövethez való igazodást igyekeztünk biztosítani, a szükséges (1/6) bevilágító felületek biztosításával. A déli oldalon erősen kiülő párkányok árnyékvetők tagolják a homlokzatot.

A dunaparti "bütű" felületek ezzel szemben hatalmas üvegfalak. A tanszéki szobák és a könyvtár üvegfala elé "kulissza" falat terveztünk. A könyvtár előtti kulisszafal fém vázai között áttettsző, vékony kő és üveglapok megszűrik az átderengő fényt. A köztük lévő kitekintő ablaknyílások előtt állítható lamellákkal szabályozható a fénymennyiség. A fal belülről teljes felületen világos, káprázatmentes, iparművészeti alkotásként is szolgál a többszintes belső terekben.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Gül Baba utca // Egy hely + Építészfórum

2024.01.30. 16:22
8:55

A Frankel Leó útról nyíló meredek, macskaköves gyalogutat sokszínű építészeti térfalai és ebből fakadó zegzugossága teszi Budapest egyik legromantikusabb utcájává. A hangulatos ösvényen keresztül lehet felzarándokolni a közel fél évezreddel ezelőtt épült Gül Baba türbéjéhez, az iszlám világ legészakibb szenthelyéhez.

A Frankel Leó útról nyíló meredek, macskaköves gyalogutat sokszínű építészeti térfalai és ebből fakadó zegzugossága teszi Budapest egyik legromantikusabb utcájává. A hangulatos ösvényen keresztül lehet felzarándokolni a közel fél évezreddel ezelőtt épült Gül Baba türbéjéhez, az iszlám világ legészakibb szenthelyéhez.

Nézőpontok/Történet

Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény // Egy hely + Építészfórum

2024.01.16. 11:41
9:03

Róth Miksa üvegműves, üvegfestő és mozaikművész volt. Művei megtalálhatóak az Országházban, a Zeneakadémiában, a Gresham-palotában és a Magyar Nemzeti Bankban, míg családja – a rendszerváltás előtt – hagyatékát Erzsébetvárosnak adományozta. Az Egy hely stábja a pesti "Chicagóba", a Nefelejcs utcai Róth Miksa Emlékházhoz látogat el.

Róth Miksa üvegműves, üvegfestő és mozaikművész volt. Művei megtalálhatóak az Országházban, a Zeneakadémiában, a Gresham-palotában és a Magyar Nemzeti Bankban, míg családja – a rendszerváltás előtt – hagyatékát Erzsébetvárosnak adományozta. Az Egy hely stábja a pesti "Chicagóba", a Nefelejcs utcai Róth Miksa Emlékházhoz látogat el.