Újrafogalmazott Hungária Fürdő
Az éppen felújítás alatt álló erzsébetvárosi Hungária Fürdő melletti foghíjra Dvorzsák Jessica készített 2009. évi MÉK-MÉSZ diplomadíjjal jutalmazott hallgatói tervet.
Az éppen felújítás alatt álló erzsébetvárosi Hungária Fürdő melletti foghíjra Dvorzsák Jessica készített 2009. évi MÉK-MÉSZ diplomadíjjal jutalmazott hallgatói tervet.
Helyszín: Budapest Belváros, VII. kerület, Klauzál utca, a régi Hungária Fürdő területének egyik foghíja. A környék folyamatosan épül, a határos épületek legtöbbje bontásra van ítélve, a műemléki rész felújításával. A három telek egyikén található a Hungária Fürdő Ágoston Emil által tervezett szecessziós uszodájának műemléki homlokzata és félig lebontott épületszárnya.
A tervezési terület valaha egy rituális női fürdőként funkcionált, később a Hungária Fürdő női részlegének adott otthont, majd 60 db kádfürdőt üzemeltettek, amely része volt a komplexum hatalmas blokkjának. A háború után egy könyvkiadó vállalat nyitotta meg kapuit, később az épületet lebontották. A foghíjat egyik oldalról egy hatemeletes lakóépület határolja, az északi oldalról egy bontásra ítélt lakóház a szomszédja, melyben régen a Hattyú Mosodát üzemeltették. A karakteres téglakémény ehhez tartozott.
A koncepció kialakításánál a következő szempontokat vettem figyelembe:
- az egykori fürdő térbeli kialakításának megőrzése - több szinten levő medencék;
- a VII. kerület karakteres udvarokkal tagolt beépítése; a foghíj fürdő egyedisége
- medence és udvar egymáshoz való viszonyulása;
- a funkció intimitása- befelé-fordulás; gangátirat, a VII. kerület belvárosi hangulata; illeszkedés a meglévő épületekhez;
- nyitottabb terek;
- közösségi, családi fürdő;
- középület a lakóépületek között.
A VII. kerület hangulatának megidézése volt a cél. A megszokott belvárosi udvar helyére kerültek a medencék, és az összes kiszolgáló helyiség egy térben lett kialakítva egy feszes alaprajzi rendszerben. A körötte lévő pihenők egy kicsit oldottabb, tagoltabb kialakítással kapcsolódnak ehhez a belső maghoz. A medencék lépcsőzetesen eltolva a belső egybefüggő udvarban lettek elhelyezve a különböző szinteken.
Az épülettömeg a belváros felé zár - funkciójából adódóan -, bent mégis egy nyitott, tágas közösségi tér jön létre.