Zaubergarten: Robinson játszótere
Daniel Defoe híres regényét idéző, vad, burjánzó kerttel beszőtt óvodát tervezett Lévai Tamás és Jószai Ágnes egy nemzetközi tervpályázatra. A pályázat során kemény követelményeknek kellett megfelelniük, ám örömmel vették a kihívásokat és ötletükkel a díjazottak közé kerültek.
Zaubergarten
Családi napközi és óvoda - Aarau Rohr, avagy a díjazott svájci nemzetközi tervpályázat tanúságai
Azt tudtuk, hogy sok munka van jelenleg Svájcban. Az sem lepett meg, hogy 180-an jelentkeztek a nyílt nemzetközi pályázatra annak ellenére, hogy egy háromezres településről van szó. Az már inkább ledöbbentett, hogy mikor ez kiderült és többen visszaléptek, 130 db helyszínmodellt, egyenként 16 kg gipsz, legyártatott a kiíró, s minden pályázó rendelkezésére bocsátotta. Ingyen. Persze el kellett hozni. Cserében tökéletesen összehasonlíthatóvá váltak a tervek zsűrizéskor.
Lehetett korábban is érzékelni, hogy a svájci kultúra szárazabb építészetet jelent, mint amiben szocializálódtunk, de a mértékét nem lehetett eléggé felülbecsülni! Az, hogy az óvoda megszokott megérkezési helye, az aula nem szerepel a programban, kezdetben tévedésnek tűnt, de mikor az óvodakert nagysága is meg volt határozva, lebontva fedett-nyitott teraszra és homokozóra, már világossá vált, hogy itt négyzetcentiméterre takarékosnak kell lenni! A program annyiban mégis nagyvonalúnak mutatkozott, hogy a foglalkoztatók és a kapcsolódó mellékterek viszont jól átgondoltan nagyobbra voltak méretezve a programban. Persze csak szubjektíve tudom megítélni, hogy a kiírás kreatív kerthasználatra kihegyezett céljait az eredmény nem tükrözi.
Azt hihetnénk, hogy a takarékosság velejáró következménye a funkcionális fegyelem. De nem. Ha végignézzük a díjazott terveket szembeötlő például, hogy a számunkra magától értetődő és beidegződötten elválasztott utcai és udvari bejáratra a legkülönfélébb megoldások születtek a teljes szétválasztástól az összevontig.
Ezzel a témakörrel vág, hogy a tervpályázati kiírás a renderelt képek mellőzését kérte, elősegítendő az objektív megítélést. Ez a mi valós modellezésre épülő tervezési módszerünknek különösen kedves, tökéletesen egyetértek a szándékkal! A pályaművek tanúsága szerint ennek nem volt relevanciája, szinte csak renderelt látványképek születtek.
Nem volt váratlan, hogy a beépítési lehetőségeket végigvizsgálva nem hozzott igazán újat a pályázati mezőny. Ennek tudatában elgondolkodtató, hogy szinte a legelső lehetséges képletszerű beépítés nyert annak dacára, hogy a külső térhasználatban, benapozásban az korántsem a legjobb e helyt.
Nemzetközi viszonylatban is kemény műszaki követelményeknek kellett megfelelni, melyet svájci szabvány szerinti kimutatásokkal, w 1:50-es léptékű metszettel és homlokzatrészlettel és az összes rétegrenddel kellett bizonyítani. Ez persze a standard megoldásoknak kedvez, s nem tűr meg kísérleti megoldásoknak tűnő elhajlásokat, ahogy az a zsűri jelentéséből kitűnik irányunkban. Ezzel együtt legközelebb is bátran megdolgoztatjuk a zsűrit, had vitázzanak!
Lévai Tamás
építész
A zsűri kritikája
“FuSTA und Kindergarten in Aarau Rohr"
Családi napközi és óvoda Aarau Rohrban, nemzetközi tervpályázat
A zsűri kritikája a 4. díjas, 72-es számú projekthez
Zaubergarten
A terv nem megszokott, friss megközelítésével fontos alapot nyújtott azon alapkérdések megvitatásához, hogyan gondolkodjunk oktatási épületekről, miként tervezzük azokat, különösképp gyermekintézményeket.
A szerzők egy nyitott fejlődési folyamatot kínálnak, egy újszerű, egyedi, gyerekközpontú együttes tervezésével. Robinson játszóterének felidézése, saját kunyhó eszkábálásának lehetősége, vad, burjánzó kert – varázslatot és poézist biztosít e tervnek. Figyelmen kívül hagyva az építészet és városépítészet klasszikus attribútumait, magával ragadó, saját álomvilág jöhet létre. Skiccekkel, modellekkel, kollázsokkal megnyerő atmoszférát ígér és idéz.
A képek erős csábítása ellenére a funkcionális és műszaki feltételek nincsenek oly mértékben megoldva, semmint hogy a leadott tervekkel és látványokkal a kísérletbe vetett kellő bizalmat fel lehetne építeni. Műszaki bizonytalanságok és különböző képi és szövegbéli kijelentések megkérdőjelezik a megvalósíthatóságot és megakadályozzák a beható ellenőrzést.
A kontrollálatlan belátás a magas tömegnél kölcsönösen zavaró, messzemenően kidolgozatlan marad, megválaszolatlan kérdéseket vet fel. Mindezek a megvalósítás során a kísérlet meghiúsulásának túl nagy kockázatát hoznák magukkal, mintsem továbbdolgozásra javasolni lehetne a projektet.
A terv minden résztvevő számára mutatja, hogy a jelen eljárás keretein belül nem elegendő érzékelhető elgondolást ajánlani. Épp efféle kivételes megoldási javaslatok esetében kétszeresen fontos mindennemű, előrelátható kritikai pontra proaktív megoldási javaslatokat felkínálni, a hitelesség tanúsítására. A zsűri rendkívül sajnálja, hogy a szerzőknek ez nem sikerült.