A világ legdrágább stadionjára hárul a figyelem
A kaliforniai Inglewoodban emelt monstrum a legek legje, melyre a bűntudatot igyekeznek is kompenzálni: minden stadionhoz viszonyítva a lehető legmélyebbre süllyesztették, belterében komplett fás kerteket telepítettek, környezetét rehabilitálták és a település szerény anyagi lehetőségeit és munkahelyteremtő képességét szeretnék vele fellendíteni.
A világ egyik legnézettebb meccse játszódik le február 13-án, magyar idő szerint február 14-én, hajnali fél egytől. Az NFL, azaz az amerikaifutball-bajnokság döntőjét, másnéven Super Bowl-t idén ráadásul a döntőbe jutott egyik csapat, a Los Angeles Rams 2020-ban elkészült high-tech stadionjában játszák. Érdekesség azonban, hogy bár a Rams saját arénájában küzdhet, ez nem befolyásolja azt, hogy melyik csapat számít a hazai együttesnek. Ennek kiléte ugyanis évről-évre váltakozik az NFL-en belüli American Football Conference és National Football Conference csapatai között. Idén pont az AFC következik, tehát a döntőben a Cincinnati Bengals lesz mégis a hazai, a Los Angeles Rams pedig a vendég csapat. A Rams ettől függetlenül a saját öltözőjét használhatja majd, a Bengals pedig a Chargers öltözőjében készülhet – olvashatjuk az NFL Hungary oldalán.
Na, de hol is fog játszódni az az összecsapás, amely idén is teljesen lebénítja egy kis időre Amerikát? A korábban St. Louis-ban székelő Rams tulajdonosa, Stan Kroenke 2014-ben vásárolt meg egy mintegy 24 hektárnyi telket Inglewood mentén, a hajdani Hollywood Park fejlesztési területen. Az 1930-as években itt foglalt helyet az Arthur Froehlich által tervezett lóversenypálya, mely intézmény a háború után tovább üzemelt ugyan egészen 2014-ig, ám ebben az évben egy új nagyberuházásért lebontották, mely kereskedelmi és lakó funkciókat ígért volna a területre. Ehelyett jött Stan Kroenke és a világ legdrágábbra rúgó stadion beruházása is: az első kapavágások 2015-ben kezdődtek el és 2020 szeptemberére nyitotta meg kapuit a komplexum.
A SoFi Stadion (az LA Rams, és a szintén itt székelő Chargers hivatalos partnere a SoFi Technologies, Inc.) azonban nem vetette el teljesen a terület multifunkciós hasznosítását, hiszen a hasonló épületek legnagyobb problémáját a kezdetektől ki akarták iktatni: legtöbbjük ugyanis nem integrálódik a városszövetbe, elszigetelt erődként állnak egymagukban, és nem biztos, hogy az év mind a 365 napján kihasználhatóak a rendkívüli fenntartási költségük ellenére. Ezért döntöttek úgy, hogy a stadion funkció mellett a projekt részét képezi öthektárnyi zöld terület is, egy 6000 férőhelyes előadótér, a Youtube Theater, és az úgynevezett American Airlines Plaza is megfért még benne több vendéglátóegység mellett. Az együttest körülelő területen ráadásul egy hotel, irodaegyüttes és 2500 lakást kínáló lakópark is emelkedik.
A stadion tervezője a dallasi központtal rendelkező nemzetközi építésziroda, a HKS Architects volt, akik az Amerikai Építészmérnökök Szövetsége Outstanding Architectural Engineering Project kitüntetését is elnyerték ezzel a munkával 2021-ben. Majd hárommillió négyzetméterről van szó, 70.000 ülőhellyel (amely 100.000 férőhelyre bővíthető). A SoFi így jelenleg a legnagyobb NFL stadion, ami problémát jelentett a közeli Los Angeles-i nemzetközi repülőtér szempontjából is, éppen ezért kellett az egész tömeget 100 láb mélyre süllyeszteni a légiközlekedés előírásait tiszteletben tartva. Az együttes jelenleg ebben is rekorder: kétszer olyan léptékben süllyed a föld felszíne alá a játéktér, mint bármely létesítmény esetében eddig a stadionok műfajában.
A beltérben többek között az "Infinity Screen" vonzza oda a tekintetet, amely az első ilyen videoboard 4K felbontással és a legnagyobb körbefutó, mindkét oldalán közvetíő képernyő, amelyet sportlétesítményben installáltak. Az arénát, a plázát és az előadó teret egyetlen hatalmas hártya fedi le, mely négy ponton éri a talajt. A "leplet" amúgy mindenhol hatalmas pillérek támasztják, ez nyújtja azt az érzést a kaliforniai klíma közepette, mintha szabad térben tartózkodnának a látogatók. A fedés ETFE panelekből, áttetsző polimer lemezekből áll. Tetejükön mintegy 27.000 LED pont játszik fényjátékot, a reptér felszálló repülőiből kitekintőknek pedig konkrét reklámfilmeket is prezentálnak. A többszáz panelből 46 darab elektronikusan vezérelve nyitható, billenthető is, így biztosítva a nézőtér megfelelő légáramlását.
Inglewood anyagi és foglalkoztatottsági gondokkal küzdő közössége természetesen nem kimondottan vette pozitívan a világ legdrágább, több mint 5 milliárd dollárba kerülő stadionberuházását a közelben. A projekt engedélye azonban rengeteg támogatáshoz volt kötve: a fejlesztő oktatási, fenntarthatósági, és egészségügyi programokra szánt hatalmas összegeket és a fejlesztéssel is a helyieknek akarnak új munkahelyeket teremteni. A Super Bowl az itteniek számára ugyan nem megengedhető mulatság, maga az esemény azonban gazdaságilag lendíthet a településen, és főként helyieket szeretnének alkalmazni a hasonló volumenű események lebonyolítására is, 2028-ban például az Olimpia nyitó és záró eseménye is itt fog lezajlani egyéb meccseken kívül. Mindemellett, a stadion belterében és környezetében rengeteg zöld felületet alakítottak ki, valamint egy, a tetőzeten összegyűjtött esővizet hasznosító mesterséges tavat is, melynek környezetét szintén helyi szervezetekkel fogják gondozni, karbantartani.
Forrás és további technikai érdekességek az épületről az alábbi cikkben.