A Zwack Unicum Rt. főépület bővítése és átalakítása
A gyár az unicum előállítását megtartva a cég adminisztratív központjává válna. E ház a likőripari múzeumával és a kisüveg gyűjteményével a cég szellemi központja is lesz.
Irodák, tárgyalók, irattárak
Az új beépítés feltárására a meglevő függőleges közlekedőmagot használjuk fel. A lépcsőház az I. emeletig van kiépítve, tehát két szinttel meg kell azt hosszabbítani. A helyiségek megközelítése a lépcsőházból kiinduló középfolyosóról történik. A helyiség-megközelítések kialakítása oly módon történt, hogy az alsó szintek egyszerű és tiszta közlekedési rendszere a bővítés kapcsán ne sérüljön és az új szintek közlekedési rendszere a lentebbi szintek sémáját kövesse. A tervezett szintek vizes helyiségeinek alaprajzi elrendezése során törekedtünk az alsóbb szintek vizes helyiségeihez való maximális igazodásra az épületüzemeltetési zajok zavaró áthallásának csökkentése és az épületgépészeti berendezések és vezetékek egyszerűbb és logikusabb elhelyezése céljából. Mindkét emeleten irodák, és a hozzájuk kapcsolódó kiszolgáló funkciók kerülnek kialakításra. Ezek a kiszolgáló funkciók: titkárság, tárgyaló, irattár, illetve teakonyha, dohányzó és mosdó-wc blokkok. A meglévő Dandár utcai szárnyban az első emeleten lévő múzeum helyére kerülnek irodák, ill. a mögötte lévő raktár kerül átalakításra irattárakká. Ez a funkció szerelt falakkal kaphat lehatárolást, amit igény szerint lehet alakítani ill. egyterűsíteni. Itt kap helyet még a jelen területet kiszolgáló vizesblokkok és teakonyha is. Az épületegyüttes keleti szárnyában az emeleti galérián lévő raktár is feleslegessé vált, amit szintén irodákká alakítunk át. Itt kapnak helyet a gyártással szoros kapcsolatban álló dolgozók.
Kulturális funkciócsoport
Az udvar
A keretes beépítés közepén áll a lepárló épület, mely köré szerveződik az egész udvar. A személyzeti bejáratnál teljes értékű zöld felületet alakítottunk ki. A terület keleti oldalán pedig sorakoznak a személyzeti parkolóhelyek gyeprácsos burkolattal. Közöttük ládában élő növényeket helyeztünk el.
Homlokzatok, tömegformálás
Az új, beépített tető tömegében és homlokzatformálásában igyekszik egyszerű, visszafogott módon, kulturált építészeti eszközökkel illeszkedni a meglévő épületrészhez. A héjalás anyaga a tetőn és a tornyon egyaránt pala. Az utcai párkánymagasság csak a tornyoknál változik, itt kb. 2,00 m-rel kerül magasabbra. A tervezett ráépítés folytán a Soroksári út látképe egységesebbé, hangsúlyosabbá válik, ami a környék tervezett magas építészeti minőségű beépítése esetén is megállja a helyét és méltán képvisel és jelképez egy jól ismert, nagy múltú céget, visszaidézve az épület egykori arcát. Az utcai homlokzatburkolat egységesen tégla, megszüntetve a mai méltatlan vakolt felületeket. A belső homlokzatokra a földszinti galéria szintjéig ragasztott téglaburkolat, e fölött utólagos hőszigetelés és vakolat kerül.
Szöveg és képek: Hartvig Lajos
Felelős tervező: Hartvig Lajos
Projekt vezető: Szabó Alexa
Építész tervezők: Beszeda Zoltán, Fücsök Orsolya, Czeczeli Zsombor, Tóth-Szabó Balázs
Statikus: Puskás Balázs
Gépész: Lencsés János
Elektromos: Papp Lászlóné
Akusztika: Csott Róbert
Tűzvédelem: Glavatity Gábor