
Kiosztották a 2025-ös Wéber Antal-díjakat
Kilencedik alkalommal adták át a Pest Vármegyei Építész Kamara által alapított Wéber Antal-díjat, amellyel a kiemelkedő alkotói tevékenységet végző, pest vármegyei kamarai tagsággal rendelkező szakmagyakorlók munkáját ismeri el a Kamara. A díjat idén Ilyés Marianna és Valkai Csaba József DLA vehette át.
Wéber Antal a XIX. századi magyar építészet meghatározó építész egyénisége, Ybl Miklós pályatársa. Neoreneszánsz építészete a reneszánsz mélyen átgondolt újraértelmezése. Magántanítóként, majd az építészeti közélet jeles tagjaként komoly figyelemmel fordult a felnövekvő szakmai generációk felé. Munkásságát a minőség és a szakmai közéletben végzett áldozatos tevékenysége emelte ki a korabeli átlagból – írja a Kamara a díj névadójáról, sajtóközleményében.

Philipp Frigyes, Valkai Csaba József DLA, dr. Hajnóczi Péter. Forrás: Pest Vármegyei Építész Kamara
A Wéber Antal-díjat 2025. május 23-án a Pesti Vármegyeházán tartott küldöttgyűlésen Philipp Frigyes, a Pest vármegyei Építész Kamara elnöke és dr. Hajnóczi Péter, a Pest vármegyei Építész Kamara alelnöke, a Magyar Építész Kamara elnöke adta át.
2025-ben Wéber Antal-díjban részesült:
Ilyés Marianna okleveles építészmérnök
A Pest Vármegyei Építész Kamara az észak-alföldi régióban végzett kiemelkedő színvonalú alkotói munkásságáért, sokoldalú közéleti szerepvállalásáért, eredményes főépítészi tevékenységéért, valamint a fiatal generációk építészeti szemléletének formálásában vállalt elkötelezett szerepének elismeréseként ítélte oda a díjat. Munkásságáról így írnak:
“1991-ben diplomázott a Műegyetem Lakóépülettervezési Tanszékén. Néhány évig dolgozott az Archikonban, majd 1993-ban alapították Pölös Istvánnal a Nána Építész Studiót. Tervezési munkáik jelentős részét tervpályázatokon nyerték el. A Mesteriskola XV. ciklusán a szakma nagyjaitól tanulhatott.
2015-től Cegléd főépítésze. Férjével közösen rendszeresen szabadtéri építészeti foglalkozásokat szerveznek Építsünk együtt várost! címmel, felkeltve a gyerekek érdeklődését a vizuális kultúra, az alkotó tevékenység és az építészet iránt. Ez a program hiánypótló a fiatalok művészeti nevelésének palettáján.
Alkotóként a minőséget, az igényes építészetet tekinti legfontosabbnak, úgy van jelen a világban, hogy az apránként válik jobbá körülötte. Ha kell alkotó tehetséggel, ha kell kitartással, ha kell rendkívüli empátiával szolgálja az épített környezet ügyét."
Valkai Csaba József DLA okleveles építészmérnök
A Pest vármegyei Építész Kamara a díjat a feladat léptékétől független magas színvonalú kortárs megoldásaival jellemezhető, tervezői munkásságának és két évtizedes oktatói tevékenységének elismeréseként ítélte oda.
“2000-ben szerzett építészmérnöki diplomát a BME Építészmérnöki Kara Középülettervezési tanszékén, 2015-ben DLA fokozatot a kar doktori iskoláján. 2003-tól részt vesz az építészképzésben, jelenleg a BME Építészmérnöki Kar Exploratív tanszékének adjunktusa. A Szent István Egyetem Településépítészeti Tanszékén – amelynek tanszékvezetője is volt – hallgatóival több Hellowood Építész Mustra díjat nyert.
Negyedszázados tervezői tevékenysége során – Kis Péter műtermétől a Budapesti Műhelyig – jelentős irodák megépült munkáiban, és sikeres pályázatokban működött közre. Munkáit a feladat léptékétől független magas színvonalú kortárs megoldások jellemzik. 2009-be épült Budapesti Práter utcai önkormányzati lakóépületük nemzetközi elismerésben részesült. Pilisszentlászlói Waldorf iskolája Vedres György díjat kapott. A szentendrei Építész Egylet és a városi tervtanács tagjaként, küldöttként aktív részese a Pest vármegyei Építész Kamara szakmai életének."