Átalakul Mohács főtere, új funkciót kap az árkádsor
A mohácsi csata 500. évfordulójához kapcsolódóan a közeljövőben több fejlesztés is megvalósul a városban, ezek egyike a számos rendezvénynek otthont adó, a mindennapok során leginkább parkolónak használt Széchenyi tér megújítása, valamint a Fogadalmi templomhoz tartozó, műemléknek minősülő árkádsor felújítása és átalakítása.
A mohácsi csata 500. évfordulójára nagyszabású megemlékezéssel készül a kormány, a program finanszírozásával, főbb pontjaival kapcsolatos kormányhatározat a 2023. április 27-i Magyar Közlönyben jelent meg. A „Mohács 500" program kulturális és turisztikai fejlesztései között szerepelt „Mohács főterének átépítése, a Fogadalmi Templom és környezete továbbépítése, a városháza magántulajdonban lévő részének megvásárlása és felújítása, a főtéren eddig történt parkolás kiváltása a tér közelében területvásárlással és parkolóház építésével".
November 16-án tették közzé a Közbeszerzési Értesítőben a Mohács 500 Nonprofit Kft. ajánlati felhívását „Széchenyi tér és Fogadalmi templom tervezés" címmel, amely szerint a nyertes ajánlattevő feladata a „Széchenyi tér és Fogadalmi templom megújításának engedélyezési és kiviteli terveinek elkészítése, valamint a szükséges engedélyek megszerzésében való közreműködés" lesz.
A beruházás két fő eleme a város főterének számító, számos rendezvénynek, köztük a busójárásnak is otthont adó Széchenyi tér áttervezése, felújítása, a parkolási rendszer újragondolása, illetve a Fogadalmi Emléktemplomhoz tartozó, műemléknek minősülő árkádsor felújítása és átalakítása úgy, hogy kiállítás befogadására is alkalmas legyen. A koncepció során tekintettel kell lenni a rendezvények biztonságos lebonyolítására, így a telepítendő eszközöket, pollereket, utcabútorokat, növényeket úgy kell megtervezni, hogy azok könnyen elköltöztethetők legyenek. „A tér rekonstrukciója kapcsán kiemelt cél, hogy a körülötte lévő épületek felé nyisson, azokat integrálja, miközben szabályozott és élhető parkolási rend valósul meg, azzal, hogy a gépjárművek nem tudnak a Fogadalmi Templom és más épület elé parkolni" – olvasható a dokumentumban.
Feladat egyebek mellett a térfelszín megújítása, akadálymentessé tétele, a téren található szobrok restaurálása, a templom mögötti játszótér felújítása, modernizálása, a gyalogos közlekedési útvonalak racionalizálása, könnyen mozgatható utcabútorok kihelyezése, kb. 90 felszíni parkoló és minimum 3 elektromos autótöltő kialakítása, kerékpáros nyomvonal kialakítása és kerékpártámaszok elhelyezése, mobil rendezvényhelyszín kialakítása a szükséges infrastruktúrával együtt. A tér közepén egy szökőkutat is létrehoznak, amely a busójárás idején „máglyafunkció" betöltésére is alkalmas lesz.
Az árkádsorral kapcsolatban örökségvédelmi hatástanulmány elkészítése, a műemléki engedély beszerzése, illetve a belsőépítészeti tervek kidolgozása a teendő. Itt az eredeti, meg nem valósult koncepcióhoz illeszkedő kiállítótér funkció megteremtése a cél. A közbeszerzési dokumentációban található feladatleírás szerint az árkádsor a tervezői szándék alapján a magyar hazafiság, a törökellenes harcok szobrokkal, domborművekkel és képekkel díszített emlékhelye lett volna. A bal oldali árkádsort a mohácsi csata hőseinek szánták, az előtérben II. Lajos lovas szobrával és csata halottainak földi maradványait őrző csontkamrával. Az oszlopfőkre a csatában hősi halált halt hét püspök és kilenc főúr domborművét tervezték. A jobb oldali árkádsor a török kiűzésében jeleskedő személyeknek állított volna emléket, az árkádok előterében itt is lett volna csontkamra. A jelenlegi elgondolás szerint az árkádsoron belül egy állandó kiállítást alakítanak ki, így annak nyitott részeit üvegfedéssel kell ellátni. Fontos, hogy az árkádsor kinyitása nélkül is látni lehessen a kiállítást, amely nem állandó nyitvatartással fog üzemelni.
A tér legimpozánsabb épülete, az Árkay Betalan tervezte, 1940. augusztus 29-én, a mohácsi csata évfordulóján és emléknapján felszentelt Fogadalmi Emléktemplom nemrég újult meg: mintegy 770 millió forintból megtisztították a homlokzat kőburkolatát, felújították a tetőzetét, kicserélték a kupola héjazatát, restaurálták a padsorokat, a freskókat és a faliképeket, kicserélték és felújították a nyílászárókat, lefedték a padlóburkolatot, korszerűsítették az elektromos hálózatot – számolt be róla 2020 októberében a Pécsi Egyházmegye.
A már említett kormányhatározatban a kormány több részletben, több évre elosztva csaknem 6 milliárd forintot osztott ki a 2026-ban esedékes megemlékezéssel összefüggő fejlesztések megvalósítására – írta meg korábban a HVG. Jelen közbeszerzési felhívásban ugyanakkor az ajánlatkérő felhívja rá a figyelmet, hogy a közbeszerzési eljárás tárgyát képező munka teljes pénzügyi fedezetét biztosító összeg még nem áll rendelkezésre. Az ajánlattételi határidő november 28.
A Mohács 500 programot irányító Mohács 500 Nonprofit Kft. hétfőn közleményt juttatott el az MTI-hez. Ebben azt írták, hogy a 2026-ra megvalósuló programból „Mohács városát négy nagy projekt érinti közvetlenül. Ezek között szerepel a helyi főtér, a ma nagyrészt autók parkolására használt Széchenyi tér átépítése, ahol parkolóház létesül, továbbá az ott álló Fogadalmi templom és környezetének továbbépítése, valamint a városháza felújítása. Korszerűsítenék és bővítenék a Duna-parti Szent János Hotelt, emellett a városközponthoz kapcsolódó dunai partszakaszt is rendeznék, és felújítanák a Sokac révet.A Csatatéri Emlékkápolna és a Kálvária felújítása, továbbá a II. Lajos Emlékhely fejlesztése, ott látogatóközpont kialakítása, tematikus sétány létrehozása is a megvalósítandó elképzelések között szerepel. A tervezőket kiválasztó közbeszerzési eljárások folyamatban vannak, több eljárás a napokban zárul a tervezési szerződés megkötésével".
03:06
Nem is értem, hogy ezt a reprezentatív teret, hogy lehetett eddig autóparkolónak használni?!