Az AU.ROOM megvételt nyert pályaműve a pécsi aquapark tervpályázaton
A nyílt építészeti tervpályázat célja Pécs Tüskésrét területének fejlesztése. A kiírás szerint a város régi vágya, a "Pécsi víz" völgye mentén egy egybefüggő rekreációs és zöld tengely kialakítása. A megvalósítandó funkciók tudatos, szinergiában történő telepítése és formálása Pécs város számára rendkívüli lehetőségeket adhat a város élhetőségének javításához, valamint turisztikai vonzásának növeléséhez.
Beépítési terv koncepciója
A fejlesztési - beépítési javaslat alapkoncepcióját tizenegy pontban határoztuk meg:
- négyévszakos élmények: az épített és természeti környezet harmonikus összhatásának biztosításával
- a tervezett beépítés a vízfelületek felé kommunikál
- zölddel beépített "lebegő rét" (lebegő legelő/"domb") alakul ki
- körkörös kommunikáció a környezettel, belső terekből a tájjal
- terepszint feletti építkezések esetén a földtani adottságok figyelembevétele
- vízválasztó létrehozása: aqua külső terének leválasztása az egyéb funkcióktól
- szálloda lábakra állítása: reagálás az eltérő felhasználói síkokra
- energiagyűjtő homlokzat, tető, "energia fák" - innovatív szerkezeti megoldások a fenntarthatóság érdekében
- külső terek aktivizálása
- motorizált közlekedés minimalizálása a tervezési területen
- ütemezhetőség, fenntarthatóság.
Beépítési terv ismertetése
A javasolt organikus, "land art" jellegű beépítés a természet könnyed vonalvezetését, valamint a kör forma tökéletességét, egyszerűségét ötvözi egy épületcsoportban, illetve annak környezetében.
A tervezési területen kialakítandó új észak-déli tengelyű forgalmi út mentén létesítendő körforgalmi csomópontból kiinduló út tengelyére szerveztük az új beépítés központi magját, ezáltal a "lebegő rét" és az aquapark épülete került a telepítés fókuszába, amihez délről a szálloda, míg északról a sportuszoda funkciója csatlakozik. A kétszintes "lebegő rét" ("domb") az aquapark, a szálloda és a sportuszoda előtereként a kiszolgáló és parkolótereit foglalja magába és teszi lehetővé a szétválasztandó forgalmi igények (2. emeleten, "tetőszinten" szurkoló és látogató, 1. emeleten sportoló, edző, VIP, személyzet, földszinten feltöltés) szétválasztását.
Az aquapark kültéri funkcióit egy új vízfelület, a "lagúna" választja le a nyilvános külső terektől. Az aquapark belső és külső terei között gyalogos hídszerkezet biztosítja a kapcsolatot.
A multifunkcionális rendezvénycsarnok az előbb említett három épülettől északra került, szabadon álló beépítési módban, zöldbe ágyazottan.
Az épületekhez kapcsolódó gépkocsitárolást a korábban említett "lebegő rét" ("domb") kétszintes építményben javasoltuk megvalósítani, amely elsődlegesen a szálloda, valamint jelentősebb rendezvények esetén a kiemelt személyek parkolóhelyeként szolgálna (rendezvényen kívüli időszakban általános parkolóként is igénybevehető lenne). Nagyobb mennyiségű parkolásra az észak-déli tengelyű forgalmi út mentén jelöltünk ki egy összefüggő felszíni parkoló felületet, ahol opcionális parkolóház létrehozásával a felszíni parkolást jelentősen csökkenteni lehetne.
A terület megközelíthetőségét közösségi közlekedéssel (busz), valamint gyalogos, kerékpáros, roller használatával is biztosítottuk (északi, nyugati és déli kapcsolódás a meglévő vagy fejleszteni tervezett hálózatokhoz).
A tervezési terület déli részén nyilvános, térítésmentesen használható közösségi felületeket alakítottunk ki (meglévő felületek bővítése, újak kiépítése, mint strandröplabdapálya, gyermek- és felnőtt játszótér, pumpapálya, petanque, stb.), míg a terület északi részén fizetős sportpályák (labdarúgás, tenisz, stb.).
A beépítési terv az épített környezet fejlesztésével párhuzamos jelentős zöld- (többszintes növényállomány) és kékinfrastruktúra fejlesztési elemeket tartalmaz.
Tervezett épületek építészeti kialakítás, a funkciók ismertetése
Aquapark
Az aquapark kör alaprajzú, ötszintes épülete a tervezett beépítés ékköve. A vízfelületek – meglévő tó, "lagúna" - irányába teljes magasságban felnyiló "élménytér" közvetlen kapcsolatban áll a "lagúna" által lehatárolt kültéri funkciókkal, az aqua kerttel.
Sportuszoda
A három- illetve a medencetereknél a kétszintes épület megközelítése, feltöltése és kiszolgálása a "legelő" ("domb") háromszintes építmény irányából valósul meg. A kör alaprajzú épület keleti és déli oldala három szinten tartalmazza a különböző szintű funkciókat, míg az egybefüggő, min. két szint belmagasságú terek a medencék felett, illetve körül karakteres hangulatot adnak az épületnek.
Multifunkcionális rendezvénycsarnok
Az 5000 férőhelyes multifunkcionális rendezvénycsarnok a tervezett beépítés északi elemeként szabadon álló telepítéssel lett elhelyezve. A háromszintes épület térszervezésében reagál a különböző minőségű térhasználatra: külön bejárat és funkciócsoportok lettek kialakítva, a hazai és vendég szurkolók, a sportolók, edzők és bírók, valamint a média, a VIP személyek és a személyzet, valamint a feltöltés számára.
Az épület karakteres eleme a felső szinten elhelyezett, kétszint magas, a Mecsek irányába néző "csipke" tér bővítések.
Szálloda
A lábakra állított, nyolcszintes épület négycsillagos szálláshely és konferenciafunkciókkal lett kialakítva az alábbi tagolásban: földszint az elsődleges érkezés, feltöltés tereit tartalmazza, első emeleten a konyha és az aquaparkkal való zárt kapcsolat került kialakításra, második emeletre a "lebegő rét" szint megközelítése, valamint a belső reprezentatív funkciókat terveztük (recepció, étterem, konferenciatermek, terasz). Harmadik emeleten edzőtermek, illetve szálláshelyek, míg a negyedik, ötödik és hatodik emeleten különböző minőségű szállásegységek kerültek elhelyezésre. A hetedik szint körpanorámát biztosító tetőterasszal zárul.
Az épület karakteres eleme a kétszint magas oszloperdő, valamint a tó irányba megjelenő "csipkék" a felső szinten.
"Lebegő rét" / "Domb"
Az aquapark, a hotel és a sportuszoda gépkocsival történő megközelítését (parkolás), felhasználók elszeparálását (versenyzők, VIP, személyzet stb.) valamint az épületek feltöltését biztosítja a kétszintes, tájba simuló, dombszerű építmény.
AU.ROOM Építész Műhely Kft.
Szerk.: Hulesch Máté