Az Országépítő 2016/1 száma
Megjelent az Országépítő legújabb száma. A tartalomból: Interjú Kőszeghy Attillával; Főépítészek – Farkas Gábor DLA – Cegléd, Dabas, Újhartyán; Tabán 10.– Ártér Építészműterem – Álmosdi Árpád, Csendes Mónika, Pölös István; Vándorokból mesterek: Csendes Mónika, Álmosdi Árpád; Egyetlenegy valódi hatalom létezik: a szellem hatalma - Interjú Kampis Miklóssal; Mester és tanítványa Budafokon – Tóth Péter, Szűcs Endre; Papírsárkányok és manók – Buella Mónika, Anthony Gall; Emlékezés Kádas Ágnesre – Ertsey Attila, Kálmán István; Gondolatfonat az érzékelesről és a rajzolásról – Farkas Ádám; Hagyomány és korszerűség – Laszlo Mester de Parajd építészete
Országépítő 2016/1
Lapunk idei első számában a magyar Alföld tengersík vidékén barangolunk. Kerek
évfordulója alkalmából is köszöntjük Kőszeghy Attilát, egykori főszerkesztőnket,
a szakrális építmények tájolásán és az egyidejű archeomágneses adatokon alapuló régészeti és kultúrtörténeti kormeghatározás kutatójaként is ismert, Debrecenben élő és alkotó építészt. Farkas Gábor az alföldi népi építészet nyomdokain indult el a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság ikonikus épületének tervezésekor, neve mára összeforrt Kecskemét nevével. „…munkád a környezet szeretetében, értékelésében és a szerves szemlélet érvényesítésében hozta igazi értékeit, s hozza értékeit továbbra is" – írta róla Makovecz Imre.
A Tisza-parti Szolnokon alapították meg az immár országosan is ismert Ártér Műtermet az egykori vándorépítészek, Csendes Mónika és Álmosdi Árpád. A Tabán története egyidős a várossal, a festményeken visszaköszönő, egyedi hangulatú szegénysorból mára elit lakónegyed lett. Ebben a súlyos sebeket kapó, történeti viszonyítási pontjait elveszítő épített környezetben áll a folytonosságot és frissességet sugárzó Tabán 10, a műterem legutóbbi munkája. Szintén az alföldi tájhoz kötődik Buella Mónika titokzatos kertje.
Innen egy nagyobb ugrással jutunk el az afrikai Niger sík vidékére, ahol az erdélyi
származású Laszlo Mester de Parajd építészt ihlették meg Kós Károly gondolatai:
illeszkedni az adott környezet adottságaihoz, történelmi múltjához, kultúrájához – harcolni a „szétszórt kövek" összeszedéséért. A hazai szaksajtóban eddig méltatlanul mellőzött építész által lassan negyven éve megfogalmazott elvek mit sem veszítettek időszerűségükből. A szakma újra és újra rácsodálkozik afrikai tevékenységének nagyszerűségére, legutóbb a 2014-es milánói triennálén.
Az építészet felkent tanítómesterével, Kampis Miklóssal Buella Mónika készített interjút. Vizuális neveléssel foglalkozó rovatunkban Farkas Ádám szobrászművész írása olvasható az érzékelésről és a rajzolásról.
Az ismertetés nem teljes körű, a folyóiratot keresse az újságárusoknál, vagy terjesztőinknél (Lapker Zrt., FUGA, MÉSZ, Írók Boltja, Líra Könyváruház, Ráday Könyvesház, Püski Kiadó stb.)
megrendelés, előfizetés: (+36 1) 322-06-77, haabkatalin@gmail.com
www.orszagepito.hu