Budapest Építészeti Nívódíja 2006 + 1995—2005
November 29-én, szerdán az N&n Galériában két kiállítás megnyitó, egy díjátadás és egy könyvbemutató
2006. november 29-én, szerdán 18 órakor
az N&n Galériában (Budapest, VI., Hajós utca 39.)
pályázat eredményhirdetése, és a pályaműveket bemutató kiállítás megnyítója.
• a díjakat átadja: Demszky Gábor főpolgármester
• a kiállítást megnyitja: Schneller István építész
• díjátadás után kerül bemutatásra a Főépítészi Iroda megbízásából készült "Budapest Építészeti Nívódíja 1995-2005" című kiadvány.
• kötetet bemutatja: Csanády Pál főszerkesztő
• a kiállítások megtekinthetőek: 2006. december 18-ig
• következő kiállítás • storefront art and architecture • new york
2006 12 20 - 2007 01 15
• részletek Schneller István írásából
"Bevezető • A „Budapest Építészeti Nívódíja" pályázat a valamikori előd: „Az év lakóháza" pályázat nyomában nőtte ki magát. 1995-től arra törekedtünk, hogy az építészeti minőséget felmutassuk és díjazzuk, függetlenül attól, hogy az épületnek mi a funkciója és mekkora a nagysága, hiszen egy város épített környezetét éppúgy gazdagíthatja egy új irodaház vagy iskola, mint egy magas szinten felújított régi épület vagy épületegyüttes. Lényeges szempont volt ugyanakkor, hogy az értékelt épület városi ház legyen, ami egyrészt közösségi funkciójánál fogva lehetséges, másrészt - lakóház esetén - ha nagyobb lakásszámot tartalmaz. Ezt az álláspontot támasztotta alá az akkoriban induló családi- és egyéb lakóház pályázatok sokasága, így joggal mondhattuk, hogy a kisebb lakóházak számára a díjazás más lehetőségei állnak fenn.
Ez a pályázat kimondva-kimondatlanul is vállalta a kevésbé látható és nyilvánvaló, de fontos értékek felmutatását. Jó néhány esetben olyan épületeket emelt ki, amelyekről nem esett sok szó a sajtóban, sőt még a szaksajtóban sem, talán az épület szerényebb mérete, talán az eldugottabb helyszín miatt. Ilyen volt például a 2002-ben díjat nyert XI. kerületi Bogdánffy utcai kisméretű irodaház, a 2004-ben elismerő oklevélben részesített, önkormányzati bérlakásokat tartalmazó épület Csepelen, vagy a II. kerületi Kapás utcai lakóépület-együttes /2005/. Az építészeti nívódíj pályázat tudatosan vállalta azt a feladatot, hogy rámutasson a rejtőző értékekre, az építészeti minőségre, mintegy reflektorfénybe állítsa azt, ami a mindennapok tömegtermelésében és szenzáció-éhségében észrevétlen marad. Természetesen díjaztunk olyan épületeket is, amelyek máskülönben is a szakmai értékelés centrumába vagy éppen a médiába is bekerültek. Így kapott díjat a nemzetközi mezőnyben is kimagasló Matáv Igazgatási Központ régi-új épülete 1999-ben, vagy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár felújítása-bővítése és a Millenáris Park kimagasló, iparterületet kulturális parkká átalakító rehabilitációja 2001-ben. (...)
A díjazottak összességét áttekintve talán feltűnő a kimagasló színvonalú rekonstrukciók, épületmegújítások igen nagy száma. A Centrál Kávéház /2000/, az Ybl-palota /2001/, a Sándor-palota /2002/ az Uránia Filmszínház /2003/ vagy éppen a Gresham-palota /2004/ megújítása az időszak kiemelkedő jelentőségű tette volt. (...)
az kevésbé látszik, így van ez a világ igen sok részén, talán még a boldogabbik felén is. Hiszen tudomásul kell venni építésznek és az épületeket használóknak egyaránt, hogy manapság az „épülettermés" közel 80%-át nem építészek vagy építőművészek tervezik, hanem az épület-összeszerelő ipar, a gyors extraprofitra törekvő fejlesztő láncok és a tüzép-barokk készlettel gazdálkodó építőmesterek sokasága hozza létre azokat néhány kurrens, tömeges minta alapján. Így alakul ki az a kaotikus térbeli világ, amely mennyiségileg meghatározza épített környezetünket. Ebbe a kakofóniába visz tiszta hangot az a jó néhány minőségi épület, amelyet hozzáértéssel kezdeményeznek, komoly szellemi ambíciókkal terveznek és nagy műgonddal kiviteleznek. A kisebb mennyiség ellenére ezek az épületek megvilágítják legalább szűkebb környezetüket, és példát mutatnak a következő épületek és generációk számára.
A minőségért folytatott harc a reménytelennek tűnő mennyiségi arányok ellenére sem kilátástalan, ha hiszünk abban, hogy nem csak a rossz példa ragadós, hanem a jó példa is elgondolkodtathat és követésre késztethet. Ebben a reményben adjuk közre az elmúlt évtized Budapest Építészeti Nívódíjában illetve elismerő oklevelében részesült épületeket bemutató kötetünket, bízva abban, hogy a benne foglaltak sokak számára iránymutatóak lesznek.