Budapest Szíve ötletpályázat
I. díjas pályamű, szerzői: Koszorú Lajos, Golda János, Mohácsi Sándor, Madzin Attila vezető tervezők
I. díjas 9. sorszámú pályamű
vezető tervezők: Koszorú Lajos, Golda János, Mohácsi Sándor, Madzin Attila
társtervezők: Ónodi András, Balogh András, Szőke Tamás, Varga Bence, Baranyai István, Tábori Attila, Kucsora Zita
szakági tervezők: Kiss Károly, Mlakár Vivien
egyéb munkatárs: Bor Ferenc, Csizmazia Géza
Részletes bírálat:
A pályázat világosan mutatja be a jelenlegi közlekedési állapotot és a főváros közlekedésfejlesztési koncepciójának releváns elemeit. A pályázó helyesen ismeri fel, hogy a Belváros közúti közlekedési terhelését a kiépülő M0 autópálya körgyűrű és a 4-es és 5-ös Metró belépése jelentősen befolyásolja. A közterületek gyalogosforgalomnak történő visszaadására, a személygépkocsik parkolóházakba, mélygarázsokba helyezésére részletes, jól kidolgozott javaslatokat ad. Helyes a következtetés, hogy a Duna-hidak elhelyezkedéséből adódóan a Belvárosból a kelet–nyugati átmenő forgalom teljes egészében nem szüntethető meg.
A rakpart gyalogosforgalomnak való visszaadása kiváló javaslat – ehhez azonban nem szükséges és nem javasolható a 2-es villamos részbeni felszín alatti vezetése.
A tágabb tervezési terület megoldásain látható a térség alapos ismerete.
A teljes tervezési területet illetően a tervpályázat azokra az elemekre helyezi a hangsúlyt, melyek változása 20 éven belül reálisan megoldható. A lehetséges további fejlesztések számára megfelelő keretet és a megvalósítást elősegítő vonzó környezetet kínál.
A meghatározó terek, gyalogosfelületek szerepe világos, humanizálásukra szép, részletgazdag javaslatokat tartalmaz, ugyanakkor súlyt fektet azok átgondolt rendszerbe foglalására is.
A kiemelt terület tekintetében a pályamű komplex szemléletű javaslatot ad. A történelmi városszerkezet kiskörúti vonalának folytonosságát zöldfelületi elemekkel hangsúlyozza, a Gödörnél és a Városház-tömb esetében is a Károly körút vonalát erősítő fasort javasol. Rendszerszerűen letisztult szerkezeti javaslat.
A Városház-tömb körút felőli építési vonalát úgy állapítja meg, hogy az a Madách tér felőli térfallal tölcsérszerű, kiszélesedő közterületet hoz létre, finoman nyitva az Erzsébet tér felé. Ez a szerkesztési elv a Városház-tömb előtti gyalogosfelület tudatos felbővítését, valamint a Deák téri templom térfal-szervező jelentőségének hangsúlyozását eredményezi.
A tömb beépítésénél alapelv a barokk szerkesztésű, hangsúlyú építészeti együttes (jelenlegi Városháza) „kisugárzása" és egy „modern, értékálló térképzés" közötti egyensúlykeresés. Hangsúlyozott eszközként a tágan értelmezett transzparenciát alkalmazza, a körút felől az átláthatóságot és a zárást egyszerre biztosítva. Tömegkompozíciójánál törekszik a tömb térfalainak a környezetbe illeszkedő, karakteres, határozott érzékeltetésére, ugyanakkor a Deák tér megkülönböztetett jelentőségét felismerve az épület átláthatóságát a Deák téri templom felé tudatosan fokozza.
A pályamű a térfalat alkotó épület alsó szintjeinek a közösség számára történő átadásával többszintes, tagolt, fedett fórum kialakítását javasolja, melyhez a nagyvonalú rendezvénytér nyitott városi térként kapcsolódik. A javasolt összetett térrendszer a nagyvárosi közösség sokrétű kapcsolatának funkcionális értelmezése. Nagyvonalú, ugyanakkor érzékeny, multifunkcionális városi tér, a találkozások foglalata.
A pályamű összességében a tervpályázat kiírásában megfogalmazott kérdések túlnyomó részére átgondolt, magas színvonalú, jól felhasználható javaslatokat adott.
A pályamű összességében a pályaművek között a legjobb javaslatot adta és ezért 9,0 MFt-os I. DÍJBAN részesült.