Chlorella Oxigén Pavilon - szimbióta oxigénbárt köztereinkre
A Miklósi Ádám által tervezett Chlorella egy köztéren felállítható, mozgatható oxigénbár, mely tulajdonképpen egy algák által működtetett foto-bioreaktor. Az építményben lakó algák a látogatók által kilélegzett szén-dioxidot használják fel a fotoszintéziséhez, így oxigént és megnyugtató környezetet biztosítanak a relaxációhoz.
Inspiráció
A szimbiózis két vagy több faj egymástól függő életmódja, olyan együttműködés, aminek folyamán mindkét fél előnyökhöz jut. Hogyan lehetne felhasználni ezt a biológiai jelenséget egy új termékkoncepció kidolgozásához? A Chlorella projektet a szimbiózis filozófiája és a fotoszintézis folyamatai inspirálták. Az emberek oxigént lélegeznek, az algák pedig az általuk kilélegzett szén-dioxidot hasznosítják, amit napfény segítségével újra az emberek számár fontos oxigénné alakítják. A Chlorella projekt több tudományterület ötvözésével olyan ökológiai kihívásokra kísérel meg választ adni, mint a légszennyezés, a rossz minőségű levegő belélegzéséből eredő egészségügyi bántalmak és a stressz okozta pszichológiai problémák. A pavilon célja, hogy a nyugalom templomaként működhessen hektikus életünkben, és a relaxáció olyan elterjedt formájává váljon, mint a szaunázás vagy a fényterápia.
Technológia
Az építmény falait algás vízzel töltött csövek hálózzák be. A kilélegzett levegő és a friss oxigén keveredése a középen elhelyezett csobogóban történik. A gázok a moláris tömegük különbségének köszönhetően áramolnak – a szén-dioxid molekulák nehezebbek, így lefele tartanak. A csövek spirális elrendezése biztosítja, hogy az algával kevert víz a lehető legnagyobb felületen találkozzon a napsugarakkal. A szerkezetet egy áttetsző szigetelőfóliával borított bükkfa állvány képezi.
Miklósi Ádám