
Előd Ágnes: Zúzd a csészét, lépj a tálra!
Előd Ágnes a Magyar Képzőművészeti Egyetem DLA-hallgatója szobrász szakon. Esetenként akár monumentális méreteket is öltő szobrok (atomfelhő szobra) és kisplasztikák mellett gyakran dolgozik digitális nyomatokkal is. Kiállításmegnyitó: március 8-án 19.00-kor
Az acb galéria következő projektje:
Előd Ágnes: Zúzd a csészét, lépj a tálra! című kiállítása
megnyitó : 2007. március 8., 19.00-21.00
megtekinthető : 2007. március 9.- 2007. április 20.
kedd-péntek: 14.00-18.00
valamint előzetes bejelentkezéssel
helyszín: acb Kortárs Művészeti Galéria,
Budapest, VI. ker., Király u. 76.
T: (1) 413-7608,
www.acbgaleria.hu
Előd Ágnes a Magyar Képzőművészeti Egyetem DLA-hallgatója szobrász szakon, ott, ahol Körösényi Tamás növendékeként 2002-ben fejezte be a mesterképzőt.
Esetenként akár monumentális méreteket is öltő szobrok (atomfelhő szobra) és kisplasztikák mellett gyakran dolgozik digitális nyomatokkal is. Művei általában a kortárs tömegkultúra vizuális nyelvezetét és retorikáját sajátítják ki, de mindvégig megőriznek egy sajátos, incselkedő, játékos vagy ironikus hangnemet.
![]() |
2005-ös digitális nyomatsorozatán két állandó műteremtársának és saját magának az arcvonásaival helyettesítette a Harry Potter, a Mátrix és Csillagok háborúja három-három főalakjának arcvonásait.
A „Darcy ügy" címet viselő ötrészes sorozat íve összekapcsolja a BBC kultikussá vált Büszkeség és Balítélet feldolgozását, a szingli-irodalom sikerkönyvét, a Bridget Jones naplóját és a Rém rendes családot az X aktákkal, melynek nyomozói ezúttal az ideális férjjelöltet keresik, amely valamilyen formában megjelenik mindegyik említett alkotásban.
2004-es powerpoint diasorozatai szintén kultuszfilmek, a Gyűrük ura, a Csillagok háborúja és a Gladiátor közötti megfelelésékre, karakter- és történetsémákra épülnek (a megkísértett és elbukott apa, és az apja árulását rendbe hozni kész fiú, a taktikázó bölcs, aki színleg átáll a sötét oldalra, az álnok tanácsadó, az áruló stb.)
Az acb-ben bemutatásra kerülő installáció (printek és tárgyak együtteses) a Gyűrük Ura és a Harry Potter közötti megfeleléseket kutatja. Előd Ágnes abból a megfigyelésből indul ki, hogy a huszadik század közepén íródott Gyűrük ura figurái tovább éltek a fantasy irodalomban és a nagy népszrűségnek örvendő szerepjátékokban, és olyan erős toposszá váltak, mint a népmesék legkisebb királyfia. Ebből meríthetett a Harry Potter is, hiszen a legfontosabb karakterek hasonlósága nyilvánvaló: a főhős, aki - mielőtt a világmegváltó kalandokba keveredik - egy hétköznapinak tűnő fiú; a főhős szövetségese, aki rangrejtve segít; legjobb barátja, a kalandokban hű társ; további társai, akik a legreménytelenebb helyzeteket is humorforrásként aknázzák ki; a bölcs és hatalmas varázsló; a durva, de szeretnivaló harcos; a főgonosz, aki meglepő módon semmilyen rokoni kapcsolatban nem áll a főhőssel és az összetett személyiség, akinek van jó és sötét oldala is.
A művészről további információk és életrajz:
www.agneselod.hu