
Fő utca 17: 20 éves a Francia Intézet épülete - kerekasztal-beszélgetés
A Budapesti Francia Intézet Fő utcai épületének 20. évfordulója alkalmából április 3-án egy kerekasztal-beszélgetés sorozat mutatja be a 1990-es évek elején szokatlan építészeti minőséget képviselő épület történetét és jövőjét.
20 év francia-magyar kulturális együttműködés című kerekasztal-beszélgetés sorozat április 3-án 9.30-18.00-ig.
Április 3. kedd
Program
- 9:30 Kerekasztal-beszélgetés: 20 ÉV FRANCIA-MAGYAR KULTURÁLIS EGYÜTTMŰKÖDÉS
Megnyitja : François Laquièze, kulturális és együttmûködési tanácsos
Résztvevők: Hoffmann Rózsa, okatatásért felelôs államtitkár, Inkei Péter, volt kulturális helyettes államtitkár, François Nicoullaud, Dominique de Combles de Nayves, Franciaország volt magyarországi nagykövetei.
Moderátor: Catherine Horel, történész
- 11:00 Kerekasztal-beszélgetés: TÖRTÉNETEK AZ ELMÚLT IDŐSZAKBÓL
Résztvevők: Alain Lombard, Jean-Luc Soulé, a Francia Intézet volt igazgatói, Stanislas Pierret, volt kulturális és együttműködési tanácsos, Rubovszky Rita, a Hungarofest volt igazgatónője, Farkas Ádám, építész és Szabó György, a Trafó igazgatója. Moderátor: François Laquièze, kulturális és együttműködési tanácsos
- 14:30 Kerekasztal-beszélgetés: 20 ÉV EGYETEMI ÉS NYELVI EGYÜTTMŰKÖDÉS
Résztvevők: Françoise Allaire, Henri Lebreton, volt kulturális és együttműködési tanácsosok, Granasztói György, az Atelier magyar-francia társadalomtudományi központ és doktorképző alapítója és első igazgatója, Didier Haguenauer, tudományos, technikai és egyetemi együttműködési attasé, Cécile Fisteberg, okatatási együttműködési attasé, Körmendy Mariann, Magyar-Francia Ifjúsági Alapítvány igazgatónője Szabó Magda, Magyar-Francia Ifjúsági Alapítvány volt igazgatónője, Szabó Miklós, akadémikus, professor emeritus (ELTE), Bárdosi Vilmos, az ELTE Francia Tanszékének vezetője és Sepsi Enikő, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészkarának dékánja és a Volt Franciaországi Ösztöndíjasok Egyesületének elnöke.
Moderátor: François Laquièze, kulturális és együttműködési tanácsos - 17:00 Összegzés: A KULTURÁLIS EGYÜTTMŰKÖDÉS ÚJ FORMÁI
Résztvevők: Szőcs Géza, kulturális ügyekért felelôs államtitkár, Prőhle Gergely, EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Hatos Pál, a Balassi Intézet fôigazgatója, Sylviane Tarsot-Gillery, a Párizsi Francia Intézet ügyvezető igazgatója, Catherine Suard, a Francia Intézetek hálózatának koordinátora és Ablonczy Balázs, a Párizsi Magyar Intézet kulturális tanácsosa és igazgatója.
Moderátor: Catherine Horel, történész - 18:00 Őexc. Roland Galharague, Franciaország magyarországi nagykövetének beszéde
- 19:00 20. SZÜLETÉSNAPI KONCERT
Közreműködik: Schöck Atala, mezzoszoprán és Eugène Angelou, zongora
Helyszín: Francia Intézet (1011 Budapest, Fő u. 17.)
Helyfoglalás a megnyitó beszélgetésre: v.markus[kukac]inst-france.hu
09:09
keresem a szót, keresem a hangot, hogy mit is érzek, amikor naponta kétszer elkerekezek mellette, de sajnos az égvilágon semmi nem jut az eszembe... és ennél szomorúbb kapcsolat(?) ember és épület között aligha lehet...
15:38
@nagylaszlo71: hát, innen nézve pedig nekem messze nem az épület tűnik felelősnek e szomorú kapcsolatért... :) érdemes figyelni rá, a kor (kül, de pláne belföldi) posztmodern ügyködései közt megkapóan határozott állásfoglalásáért, gondosan kimunkált részleteiért, síktartásaiért, a tömb lezárásáért, a szomszédaival folytatott finom párbeszédéért - és az épület elfogadottságában igen nagy szerepet játszó pezsgő kulturális élete miatt is. persze inkább-vicsorgóknak, semmi-eszébe-nem-jutóknak és indulatoskodóknak ellenjavalt. ;)
17:09
@másik: Nekem tetszik (ez magánügy), pedig meglehetősen merész gesztussal fordul el a Dunától. Ami azért sokak számára lehet feltűnő vagy éppen bántó. Szinte közügy.
21:03
@Pákozdi Imre: fordul el a dunától? ez mit jelent itt? - két elég forgalmas út közé feszül be a ház, ahol /tudomásom szerint saját telkéből felszabadítva/ ad a köznek egy plusz közteret maga előtt, ami inkább felkönnyebbedés vagy kinyitás, ráadásul pont jó helyen /persze nem a duna felé, de nem a víz jár ide könyvtárba ;)/. mi lenne ebben a zavaró? mi lenne az alternatívája? vagy félreértem?
21:11
@másik: Az átjáró utca mindíg létezett, amúgy arra a kis közre nagyon rokonszenvesen nyit az épület. Nincs is semmi baj, csak azt a két-három emeletnyi vak homlokzatot, csak azt tudnám feledni. Amit a Dunának mutat. De szerencsére, mint Budapesten megannyi kortársi nekiveselkedést, ezt a házat is körülölelik és magukhoz szelidítik az eklektika lágy hullámai.
00:01
@Pákozdi Imre: Az átjáró létezett, igen, a Pala utca - de keskenyebb volt, ahogy a hegyre felfutó folytatása ma is az: Nagyobb térképre váltás Viszont úgy tűnik, a Francia Intézet megépültekor terepszint felett nem épült ki a telekhatárra, hanem visszaadott a köznek némi területet (forrás: KÉK):
09:23
@mB: Mi az, hogy létezett a Pala utca ! Mivel a beépítetlen telek, grund, foghíj a franciák tulajdona volt és oda a franciák csak egy 1984-ben - a már megindult olvadás jegyében - kiírt pályázat alapján építkezhettek, addig is zajlott az élet. Kora nyári napokon már a Fő utcáról hallani lehetett a teniszlabda pattogását. Kidőlt,bedőlt, magas meszelt téglafala a bent zajló játékot elzárta a kíváncsi tekintetek elől. Előkelő zárt klub volt, bejutni csak ajánlás útján lehetett keveseknek. Ha valaki azt harsogta a Lukács uszodában, hogy "megyek a Palára", arra mindenki felkapta a fejét, mert nem akárki lehet az illető. Elvesztése felért a Pál utcai fiúk-ban leírt grund elvesztéssel, csak nagy nehezen tudtuk megszokni az új épületet, amit aztán a tartalma miatt nagyon megszerettünk. Csak egy kicsit krúdyztam, ez is a város története. Nade Vive la France!
11:35
@FenyvesiHK: Télen ugyanott korcsolyapálya, ahogy a város minden valamirevaló salakos pályáján (például a tabáni teniszpályán és rengeteg iskolaudvaron) is volt. A "megyek a Palára" viszont - nyilván csak ironikus fenyegetésként - a Palatinust is takarhatta.
15:13
@kékharis: bocs pontosan így szólt a harsogás: megyek a Palára ütni egyet... közben tarisznyából kiálló ütőnyél, Adidas teniszzokni villogtatás stb. Volt építész vonatkozás is, a Lakóterv néhány prominens tagja becsempészte magát ide, lefoglalva a kora reggeli órákat, rigorózusan betartva és betartatva a szettidőket. Egy alkalommal két ürge ott ütögetett pofátlanul a Lakóterves intervallumban. Dühödten el lettek kergetve. Az ürgék nem tiltakoztak, csak nézték a hadonászó palikat, majd csendben összepakoltak és elmentek. Az egyik a francia nagykövet volt.
20:12
@FenyvesiHK: :-)