Futurisztikus informatikai bázisok a Szilícium-völgyben
A napokban készült el Frank Gehry tervei alapján a Facebook gondosan misztifikált új főhadiszállása. Ezzel beelőzték a jó egy éves késésben levő, Norman Foster-féle Apple „űrközpontot" és a Google még csak fantáziaterv szintjén létező futurisztikus „űrvárosát".
Mark Zuckerberg Facebook cégvezér jó három évvel ezelőtt személyesen kérte fel Frank Gehry sztárépítészt új székháza megtervezésére. Zuckerbergnek elég határozott elképzelései voltak arról, hogy milyennek képzeli cége új és egyben legnagyobb központját egy olyan környezetben, a kaliforniai Menlo Park kampuszon, ahol hivalkodó csúcsépületeikkel egymást igyekeznek túllicitálni az informatikai cégek. A tervezést, az előkészítést és magát az építkezést komoly, kissé talán erőltetett módon túlmisztifikált titkolózás lebegte körül, az épület makettjeiről keringett ugyan néhány kép az interneten, de a hivatalosan április 1-én átadott székházról is csak az előző napon, pár kiválasztott instagramozó készíthetett és szivárogtathatott ki néhány fényképet.
Zuckerberg a szokásostól lényegesen eltérő, szignifikáns irodaházat, 40.000 négyzetméteres, jóformán teljesen egyterű hatalmas kreatív műhelyt rendelt Gehrytől, ami közben professzionális munkahelye lesz mintegy 2800 alkalmazottnak. A Facebook közösségi érzését, az állandó kapcsolódást, kapcsolatban levést szerették volna megvalósítani az új központban, ami egyben a világ jelenlegi legnagyobb egyterű irodája lesz. Ez utóbbi tény egyelőre kérdéses, hogy pszichológiailag miként hat majd az egy térbe zárt hatalmas mennyiségű dolgozóra, de a megrendelő elképzelése szerint így motiválható leginkább a közösségi háló fejlesztéséért felelős fejlesztőgárda. Zuckerberg egy olyan egyszerű belső teret képzelt el, ami azt sugallja, hogy állandó fejlődésben van, azon folyamatosan dolgoznak, változtatnak rajta, így inspirálja a benne működő kreatív teamet. Természetesen számos olyan helység is épült, ahová a kreatív gyár dolgozói kicsit visszavonulhatnak, lazíthatnak, mozoghatnak, természetesen kialakítottak mini konyhákat és kávézókat is.
A környékbeli falvakat mintázó, MPK20-nak nevezett épületkomplexum formái kívülről igencsak rejtve maradnak, a parkolókat szerencsésen a felszín alá süllyesztették, a tetőre pedig egy hatalmas kert került több mint 400 fával, különböző, jó párszáz méteres, önmagába visszatérő sétaösvénnyel. A New York-i volt magasvasút parkosítása által ihletett tetőkertbe menekülhet a hatalmas egyterű irodából elvágyódó kreatív dolgozó, ahol ücsöröghet, kikapcsolódhat és természetesen online ott is dolgozhat.
A székházversenyben a Facebook most megelőzte társait, hiszen a Norman Foster tervezte új Apple központ még építés, a Google futurisztikus városa pedig csak tervezés alatt áll. Foster Cupertinóba tervezett, 11.000 munkatárs befogadására alkalmas Apple kampusza máris egy éves késésben és 2 milliárd dolláros költségtúllépésben van, amelynek legfőbb oka az űrhajónak nevezett épület körkörös üvegfalának speciális üvegtáblái, amiket Németországból hajóztatnak Kaliforniába. A Google a londoni olimpián már megismert Heatherwick Studióval és a dán Bjarke Ingelsszel közösen terveztette meg város a városban jellegű új központját, Mountain View-ban. Az önkormányzat által most jóváhagyott terveken hatalmas, pókháló szerű sátortetők borulnának rá a különálló irodatömbökre. Mindhárom informatikai székház extravagáns tervezése mellett igyekszik visszatérni a természethez, minél több zöld rekreációs zónát teremteni maga körül, vagy a Facebook esetében önmaga tetején.
Bán Dávid
20:23
"Mark Zuckerberg Facebook cégvezér jó három évvel ezelőtt személyesen kérte fel Frank Gehry sztárépítészt" - a hírek mintha pont az ellenkezőjéről szólnának:
"Mark Zuckerberg a Facebook oldalán elmondta, hogy először visszautasította Gehry ajánlkozását, mert túl drágának gondolta:- Mikor bejelentettük hogy új épülettel bővítjük a központunkat, Frank Gehry keresett meg azzal a kéréssel hogy ő tervezhesse meg az épületet. Bár a munkáit mindannyian szeretjük, először nemet mondtunk neki. Úgy gondoltuk hogy túl drága lesz és hogy ezzel rossz üzenetet sugározna a kultúránkról.Az épület határidő előtt és a tervezett költségkeret alatt készült el - ami arra késztette Zuckerberget hogy a Facebook további fejlesztésein is Gehryvel dolgozzon."
05:02
@mB: Amikor két hete megdicsértem Bán Dávidot hasznos és élvezetes nemzetközi kitekintő írásaiért, egyszersmind hiányoltam az alapos elemzéseket az építészethez szakmaszerűen értő, tudós elméink tollából. Szeretném hangsúlyozni, hogy hozzáértő elemzés alatt nem a lényegtelen részletek tudálékos közzétételét értettem, tehát nem azt, amit mB itt, valamint Zumthor fürdőprojektjének továbbfejlesztése kapcsán művel. Valódi építészet-kritikára, elemzésekre gondolok: ha már nem egymás műveiről, akkor legalább a külföldiekéről, akik valószínűleg sem konkurensként, sem együttműködő partnerként nem jönnek képbe. Ezért a művükről érdekütközés nélkül lenne nyilvánítható akár dicsérő, akár bíráló vélemény.
21:51
Köszönöm, teljesen jogos volt az észrevétel, figyelmetlenség volt a részemről. A helyes magyar megfelelő mindenképpen a Szilícium-völgy (a Szilikon-völgy rosszul használt anglicizmus).
13:03
Szerintem Szilícium-völgy helyesen.
13:29
@DirkDiggler: Szerintem pedig a két megnevezés egyenrangú. Az amerikai szóhasználat annyira átment ill. átjött a mindennapokba, annyira idiomatikussá vált, tehát a helyszín megnevezése olyannyira összeforrt bizonyos életmódbeli, technikai, gazdasági sajátosságokkal, hogy mind a Szilícium-völgy, mind a Szilikon-völgy, mind a Silicon Valley jó magyarul. (A hölgyek mell-implantátumának magyar megnevezésével nyelvünk még tovább ment ezen az úton, amennyiben a szóban forgó etwas nem "szilícium" hanem "szilikon". Egyszerűen meghonosodott a szilícium külföldi neve, akárcsak a szilikonzsír, a szilikon sütőforma, a szilikon tömítő esetében.)
A tervekről sajnos nem sok derül ki, a prezentációjukból viszont annál több. Amikor egy olyan mammut-épületet, amelynek csak a költségtúllépése 2 milliárd dollár (!), holmi körülötte ringatózó, szelíd búzamezővel és abban vidáman lépdelő, lenge szoknyás lyánykával prezentálnak, akkor úgy érzem, hogy a renderelt kamunak nincs határa.
15:04
@Pákozdi Imre: Nem vitatkozni szeretnék, de a számítógépeket valóban szilíciumból csinálják, míg a tömítőt, sütőformát stb. pedig szilikonból.
Az tényleg nagy baj, hogy a völgyre meghonosodott a szilikon kifejezés, ezért is javasoltam, hogy javítsuk ki itt is, hátha ezzel is tudjuk írtani ezt a tévelygést :)
16:44
@DirkDiggler: Igaza van, most megnéztem: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szilikon Eszerint a szilikon egy szilícium tartalmú műanyag magyar neve, nem egyszerűen a szilícium angol fordításának magyaros írásmódja. Hoppá.