GO Vöröstó - Kukucska Gergely előadása
Közösségi építési és tervezési folyamatok - Kaláka és receptek címmel tartott Kukucska Gergely előadást Vöröstón, 2011. február 11-én. Több - diákok részvételével szervezett és megvalósult - projekt példáján keresztül mutatta be az együttes tervezésen és munkán alapuló alkotó folyamatok lépcsőit, ezek sajátosságait, valamint ennek erős közösségépítő hatását.
Az első bemutatott példa a spanyolországi Granada városában megvalósult Trincheras - Egyetembővítés és alkotóműhely projekt volt, amelynek során egy művészeti egyetem diákjai újrahasznosított anyagokból, zsákokból, raklapokból és állványrendszerekből építettek új közösségi és alkotóteret maguknak, ahol speciális anyagokkal is dolgozhatnak - ezt korábban csak zárt alagsorban tehették meg. A szintén granadai Nyitott műhely (Aaula Abierta) projekt témája egy közösségi tér megalkotása volt, amely egy üzemi épületszárny bontott elemeinek újrafelhasználása nyomán valósult meg - mindkét munkát a helyi Recetas Urbanas Építészműhely közreműködése kísérte.
Az előadásban hazai, budapesti köztéri akciók is elhangzottak: a BME Helyzetbe hozás című alkotóhete keretében például a Moszkva tér egyes részeinek használhatóbbá tétele volt a cél, apró hozzátett kreatív elemekkel. A Pricccs közösségi kanapé projektben újrahasznosított műanyag kannákból köztéri bútorépítés volt a feladat, a D1618 Műhely segítségével. A Csendautomata szintén a Moszkva térre készült, a város zajától kis időre elrejtőzni kívánó emberek számára menedéket nyújtva.
E közösségi megmozdulások és kalákában történő építési folyamatok alkotóelemeiről szólva Kukucska Gergely elmondta, hogy az első lépés a személyes vagy közösségi motiváció megszületése, amely az illetékes, segíteni tudó szakemberek megkeresése után párbeszédet és ebből kialakuló interaktív tervezési folyamatot indíthat el. A tényleges munka elkezdésének fontos eleme az előkészítés, modellezés, valamint a különféle anyagkísérletek, amelyek során a koncepció tovább finomodhat. Mivel nem professzionális építőkről van szó, igen fontos a pontos, részletes útmutatások és kiviteli szintű tervek megléte, továbbá a balesetvédelmi intézkedések tudatosítása és betartása. A szakemberek által irányított, közös építés után kerülhet sor az elkészült objektum kipróbálásra, működésére, amely aztán a használat során újabb motivációkat generálhat és a vázolt körfolyamatot ismételten útjára indíthatja. Az egész folyamatnak hihetetlenül erős közösségépítő hatása van, amelynek során sok hasonló érdeklődésű ember találkozhat, ismerkedhet és barátkozhat egymással.
A jövőbeli tervek között szerepel a Kőbánya-Kispest állomás bontásából megszerzett néhány homlokzati panel újrahasznosítása, amelyből egy új közösségi teret szeretnének létrehozni, ám ennek helye és feltételei még a jövőben tisztázódnak.
Garai Péter