Három vezető – három doboz: A Kéri Pharma új irodaépülete
A cég dolgozóinak szinte családként működő közössége számára otthonos tereket rejtenek az egymásra helyezett gyógyszerdobozokat idéző formák a Kovács Péter DLA és kollégái által tervezett debreceni irodaépületben, melynek fő karakterét a vezetői irodák más-más igény szerint tájolt kubusai adják meg.
Debrecen északi városszélén régen nagy kertek voltak, ezeket az 1980-as években felosztották, kertségi lakóövezet alakult ki. A Kéri Pharma nevű cég ezen a területen három egymás melletti családi házat vásárolt meg, azokba költöztette irodáit. A szétszórt egységek összevonásával később szükségessé vált egy új irodaház építése, ami korszerűbb és a gyógyszerforgalmazással foglalkozó cég imázsának is megfelel. Mindezt úgy tervezték, hogy az építés alatt a régi épületek még működhessenek. A 2017-ben elindult folyamat telekösszevonásokkal, bontásokkal és építéssel vegyesen mostanra fejeződött be. Először egy hosszú átmenőtelken, végül az "L" alakú telken két utca felől is megközelíthető módon egy nagyobb irodaépület, kapuépület és egy garázs lett elhelyezve, ez utóbbi az északi telekvég megvásárlásával csak 2021-ben került be a programba.
A cégnek három vezetője van, ők különböző szakterületeken, de mindent megbeszélve döntenek. Alapvető elvárásuk volt, hogy az épületet és a kertet egy olyan közösség számára tervezzük, mely egy nagy családként működik, hétvégeken pedig a tényleges családtagok is jól érzik itt magukat.
A főépület formai alapvetése az egymásra helyezett gyógyszerdobozokra utal. A dobozok a kert felé nyitnak. A földszinten nagytárgyaló és közösségi terek, az emeleten az általános irodák, a második emeleten a főnöki irodák, kistárgyaló és titkárság található. A főnöki irodák tájolását külön-külön előzetesen meghatározták, így formailag is érthető a különböző irányokba kiforgatott három felső gyógyszerdoboz.
Az épület eredetileg az északi telekhatárra feszült rá, ezért ott zártabb tömeg alakult ki. A szomszédban rendezetlen viszonyok voltak, azt vizuálisan kizártuk. Ez csak az építés végén oldódott föl, de a zártabb északi homlokzat számunkra pozitív képlet, a másik oldal mozgásait egyensúlyozza.
Az északi "fal" és az iroda kapszulák között egy feszített belső átriumot hoztunk létre.
A használt anyagok és színek kívül-belül a funkcióhoz társítottak. Kívül minden fehér, belül fehér és piros.
A kapuépület a Böszörményi út felől egy városépítészetileg előírt térfal elem, ahol az előkertre vonatkozó előírásokat tartottuk. A túl lapos funkciót feloldotta az egyik raktár tömege, ahol szerencsére nagy belmagasságot kértek. A kapuzat melletti falon megjelenik a cégfelirat és a logó.
Kovács Péter DLA