Hopp, egy ismerős borító New Yorkban!
New York legnépszerűbb antik könyvvására idén ünnepelte 60. évfordulóját, fesztivál nemzetközi sajtószemlén pedig feltűnt egy gyönyörű enteriőr sablonminta gyűjtemény borítója is, amely történetesen egy magyar vonatkozású ritkaság.
A Park Avenue Armory-ban március 5. és 8. között tartott New York International Antiquarian Book Fair eseményén idén is csaknem 200 neves antikvárium képviseltette magát több kontinensről. A világ legritkább és igen értékes könyvei, térképei, kéziratai és bármilyen kézzel fogató írásos ritkaság bukkan itt fel jól reprezentálva azt, hogy bizony a digitalizációnak köszönhetően a print tulajdonképpen értékesebb lett, mint valaha.
A Wallpaper szemezgetésén látható egy feltűnő és ismerős borító is, amelyet a stockholmi Charlotte Du Rietz igazi kuriózumokkal üzletelő kereskedése ajánlott fel a vásáron. A „MAGYAR ART DECO" tételként áruba bocsátott mű Kovács József és Kovács Lajos kiadványa és gyűjteménye, amely az első magyar festő mintagyár terveit mutatja be. A grafikák a két világháború között feléledt népies stílusnak és az e hangnemben megtervezett enteriőrök és bútorok díszítéséhez nyújtanak sablonokat. A gyűjtemény 1925-ből származik, és 20 színes lap és 44 terv található benne.
A kereskedés honlapján egyébként érdemes tovább-böngészni, mert sok más magyar érdekességet is találhatunk, amelyek ezek szerint szintén kiutaztak New Yorkba. 2200 euróért például meg lehetett venni Medgyes László Aranyfüst című, 1913-as kiadású szecessziós művét, de Koronghi Lippich Elek 1880 és 1902 között született költeményeinek 1903-as kiadása is megvásárolható volt Kriesch Aladár és Nagy Sándor rajzaival. A magyar design és grafika érdekességei ezek szerint nem félvállról vehetők még New Yorkban sem, úgyhogy jobb itthon is odafigyelni, nehogy különleges értékek árválkodjanak és porosodjonak a nagyszülők könyvespolán.