Hőszigetelés: három eset, ahol nem az ár számított
A valószerűtlenül vastag hőszigetelések időszaka csak rövid ideig tartott. De a vastagságok csak azért csökkentek, mert a korszerű anyagok vékonyabb változatban is kínálják hagyományos elődeik hőszigetelő képességét. Ez műszaki és gazdasági kérdés egyszerre: nézzük, hogy lesz a vékonyabb és drágább mégis az olcsóbb megoldás!
Ahogy az épületenergetikai előírások szigorodtak, a vastagodó hőszigetelések rémképe riogatta a beruházókat, építkezőket, felújítókat és talán a gyártókat is. Szerencsére nem sokáig. Három hőszigetelési példán megmutatjuk, hogy egy ránézésre költségesebb hőszigetelés hogyan hoz a konyára plusz bevételt.
A magyar viszonyokat ismerve, ha 2021. január 1-je után befejezett épületünkkel meg akarunk felelni a hatályos előírásoknak, a hőszigetelő anyagtól és hőszigetelendő területtől függően átlagosan 20-30 százalékkal kell vastagabbat választanunk. A leginkább kézenfekvő persze a hőszigetelés vastagságának, minőségének változtatása, de a helyesen kiválasztott nyílászárók, jól kialakított gépészet is kell az elvárt eredmény eléréséhez. A képlet tehát nem annyira egyszerű, hogy a hőszigetelés legyen vastagabb, komplex tervezői gondolkodás, hozzáértő kivitelező és persze együttműködő megrendelőre is szükség van. Az előírásban szereplő, közel nulla energiaigényű épületet építeni minőségi építőanyagokkal és szerkezetekkel, szakszerű kivitelezéssel lehet csak. De maradva a hőszigetelésnél, előfordulhat, hogy a vastagabb hőszigetelés több helyet vesz el, mint az optimális, vagy egyszerűen el sem fér. Lássuk, ilyenkor mit tehetünk!
Ki szeretne fellépni a teraszra?
Leggyakrabban a padló körül alakul ki a ránézésre nehezen megoldható helyzet: a helyhiány akadályozhatja a szükséges hőszigetelés beépítését akár felújításról, akár új építésű lakásról van szól. Ki szeretne a nappaliból a teraszra lépcsővel feljutni? Pedig, ha a terasz alatt lakótér van - és ez nem ritka -, oda bizony a 3-4 cm, csupán a lépéshang csökkentésére elegendő hőszigetelés helyett, akár 20-25 cm vastag polisztirol javasolt. És itt jön a képbe a gyártástechnológia és a rohamléptekkel zajló fejlődés.
Aki azt gondolja, hogy most jön a drága megoldás, annak igaza van, de ami a kivitelezés során költségesebbnek tűnik, a jövő hónapban pl. a lakás eladása során, már meg is térül.
Ez a műszaki megoldás természetesen olyan helyen jelenik meg leggyakrabban, amikor mással, egy vékony rétegű hőszigeteléssel nem kielégítően oldható meg a helyzet. Ilyen a lakóteret fedő terasz, amelyre a BACHL új prémium terméke, a Vákumpanel már vékonyabb rétegben is megfelel. Ugyan a Vákumpanel az épület bármely részén a legkorszerűbb hőszigetelés tulajdonságait kínálja, a fejtörést okozó, helyszűke esetén kifejezett előnyöket kínál.
Esetünkben elegendő volt a lakótér fölötti teraszra 5 cm Vákumpanelt fektetni, ami a 25 cm vastag hagyományos hőszigetelés kiváltásra volt alkalmas. Mondhatjuk, hogy pár lépcső csak esztétikai és kényelmi kérdés, de valójában az ingatlan értékét is befolyásolja. Akit ez nem győzött meg, annak álljon itt az a példa, hogyan lett a Vákumpanel egy egész plusz szint megépítésének kulcsa.
Ha egy szint múlik az anyagválasztáson
A többszintes társasház és az építménymagasság esete sem ért volna véget happy enddel, ha a beruházó nem ismeri meg a Vákumpanel kínálta lehetőséget. Egy társasházi beruházás esetén a beépülő termékek melletti döntés legfőbb tényezője az ár. Kivéve, ha azon akár egy egész eladható szint és ezzel sok tízmilliós nyereség múlik.
Esetünkben lapostetős épület legfelsőbb szintjének belmagassága csupán 2,3 méterre jött volna ki, ha az épületmagassági korlátot betartják, és a tetőre a szükséges 25 cm vastag szigetelés is beépül. Ekkor jött a képbe a Vákumpanel, amely mindössze 5 cm vastagságban megfelelt. A két szigetelés közötti árkülönbségért a plusz egy eladható szint bőven kárpótolta a beruházót.
Tetőt bontani? Pénzügyi kérdés is!
Tetőfelújítás esetén műszaki kérdés, hogy a szarufák alá, közé vagy fölé kerüljön a hőszigetelés, de már a második gondolat a költségek és a végeredmény értékének kérdése. A szarufák közé helyezett hőszigetelés a mai és jövő évi előírások alapján már nem feltétlenül elég, ráadásul könnyedén hőhidassá is válhat a szerkezet. Ha belülről nem akarunk bontani, és a tető cserepezése is felújításra szorul, úgy a szarufák fölé helyezett táblás hőszigetelés mellett érdemes dönteni. A szarufák alá, azaz a betérben a hasznos teret csökkenti a hőszigetelés, így ez is gyakran okoz fejfájást.
Konkrét példánkban ezek latolgatása során került a képbe a vékony, ezúttal mindössze 3 cm vastag Vákumpanel, mint szarufák alatti hőszigetelés. Egy társasházi lakás felújításánál nem csupán optikai kérdéseket kellett megválaszolni. A beltér és így a lakás mérete, a felújítással járó kellemetlenség, valamint a plusz költségek mind terítékre kerültek. A Vákumpanel használata a lécezéssel és gipszkartonnal mindössze 5 cm-t vett el a belső térből, így nem kellett a tető külső síkjához nyúlni, ami egy jelentősen költségesebb megoldás lett volna.
További információ a BACHL honlapján olvasható.
BACHL