Indul a „Tálaló” — a KÉK új vitasorozata
A KÉK „Tálaló" címmel nyilvános havi vitasorozatot indít a kiemelt építészeti közberuházásokról, városfejlesztési projektekről, melyekkel kapcsolatban a legkényesebb kérdésekre is igyekeznek válaszokat kapni.Első alkalommal, március 19-én, a Városháza Fórum lesz terítéken. Vitasorozat az Iparművészeti Múzeum NyitottHáz programja keretében.
A Kortárs Építészeti Központ „Tálaló" címmel nyilvános havi vitasorozatot indít a kiemelt építészeti közberuházásokról, városfejlesztési projektekről, melyekkel kapcsolatban a legkényesebb kérdésekre is igyekeznek válaszokat kapni. Az első alkalommal a Városháza Fórum lesz terítéken. A vitasorozat az Iparművészeti Múzeum NyitottHáz programjának keretében valósul meg.
A KÉK ezzel a kezdeményezéssel ismét arra világít rá, hogy az építészet nem a szűk értelemben vett szakma magánügye, hiszen meghatározó gazdasági, politikai és társadalmi kérdéseket feszeget. A program célja ennek megfelelően az építészeti szcénában zajló aktuális problémák nyilvános feltárása és széles közönség előtti ismertetése. A helyszínválasztás ugyanezt a célt tükrözi: az Iparművészeti Múzeum aulájának kivételes tere egyszerre utal az átláthatóságra és a rétegkommunikáció helyett a tág publikum megszólítására.
A nyílt párbeszéd lehetőségét és az egyes témák nyomon követését a vitafórumhoz tartozó blogon keresztül is biztosítják. A blog révén folyamatos és aktív szerepvállalásra és megnyilvánulásokra számítanak mind a szakma és a sajtó képviselői, mind civil érdeklődők részéről.
A programsorozat kurátora Somlyódy Nóra újságíró (Magyar Narancs), a strukturált pódiumbeszélgetéseket Miklósi Gábor újságíró (index.hu) vezeti. A kétórás, ingyen látogatható vitákat minden hónap harmadik csütörtökén, este hét órakor tartják.
Városháza Fórum – március 19. csütörtök 19.00
helyszín: Iparművészeti Múzeum, Budapest IX. Üllői út 33-37.
Évtizedekig kerülgettük a lehetetlen bazársort a Károly-körúton, és csak halkan reménykedtünk, hogy egyszer majd felváltja valami más. Valami, ami funkciójában, építészeti-gondolati igényességében és kivitelezési színvonalában is méltó Budapest egyik legizgalmasabb, központi helyszínéhez.
Ám hiába született meg a döntés már a 90-es évek közepén, a bazárok elbontására a bürokrácia, majd a bérlők ellenállása miatt tíz évig, 2005 nyaráig kellett várni. A helyére ideiglenes park „épült", a jövőbeni hasznosítás előzményeként. Az események 2008-ban gyorsultak fel, amikor a Városháza építészeti tervpályázatot írt ki a terület hasznosítására. A kiírás egy a köz- és kulturális funkciókat a kereskedelmiekkel vegyítő, izgalmas épület megtervezéséről szólt, amire tizenkét érvényes pályamű érkezett.
A Károly körút felé megnyílt területet új térfallal lezáró terv szakmai fogadtatása vegyes volt, ez azonban inkább városfejlesztési és koncepcionális kérdés, semmint a tervpályázat és a fejlesztési előkészületek transzparenciájának fokmérője. Igaz, jó lett volna már a kezdetektől tudni, hogy milyen érvek és számítások szóltak a favorizált beépítés illetve az elvetett parképítés mellett. Nem tett jót a Városháza Fórum ügyének, amikor kiderült, hogy a pályázat nyertese, a holland Erick van Egeraat pesti, majd rotterdami tervezőirodája is csődbe ment.
A Városháza Fórum a tervek szerint PPP konstrukcióban épül meg: a magánberuházás megtérülését a koncesszió ideje alatt a kereskedelmi funkciók bevételeiből kell majd biztosítani. A megváltozott gazdasági klíma miatt azonban kérdés, hogy a régi feltételek mellett megvalósítható-e a fejlesztés.
A „Tálaló" első vitáján ezekről a problémákról beszélgetünk a projekt kulcsembereivel nyíltan, a kényes kérdéseket sem megkerülve. Vendégünk lesz Beleznay Éva, Budapest megbízott főépítésze, Erick van Egeraat építész, Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke, Fegyverneky Sándor országos főépítész, a tervpályázat zsűrijének társelnöke és Michael Smithing, a Colliers International Hungary ügyvezető igazgatója.
Bővebb információ a blogon