”Kezdetben azt gondoltam, lehet, hogy rendes építészeti munkát is fogok végezni” - New Generations: Vojtěch Rada
A New Generations építészeti platform együttműködésével létrehozott, a 2021-es Velencei Építészeti Biennálé Magyar pavilonjában kiállító alkotókat felsorakoztató cikksorozatunk mai részében Vojtěch Rada prágai művész mutatkozik be.
Vojtěch Rada egy építészeti háttérrel rendelkező tehetséges művész, aki 2018 óta működteti prágai székhelyű független stúdióját. Bár építésznek tanult, az így megszerzett eszközöket nem épületek létrehozására, hanem a számára fontos problémákról, virtuális és kitalált tereink jövőjéről való gondolkodásra használja.
Egyensúlyozás a munka és a magánélet között
2018-ban, egyből a diploma megszerzése után álltam munkába. Nem volt stúdióm, mert önállóan szerettem dolgozni, de 2019 elején a barátnőmmel és két barátunkkal közösen úgy döntöttünk, hogy kibérelünk egy irodát Prágában. Azóta is közösen használjuk a teret, együtt főzünk és még bulikat is szervezünk.
Diszciplínákon át
Szakmai pályafutásom során még soha nem építettem házat, és nem is vagyok benne biztos, hogy valaha szeretnék. Mivel művészeti képzettségem is van, inkább művésznek, mintsem építésznek tartom magam. Ennek elenére előszeretettel használom az éptészet eszközrendszerét arra, hogy kitalált, virtuális környezeteket hozzak létre. Mostanában főleg számítógépes játékokon, könyveken, videoanimációkon és kiállítási anyagokon dolgozom. Néha tervezek kiállításokat és interaktív építészeti bejárásokat is. Érdekel az építészet, mind a valódi, mind a spekulatív, valamint a játéktervezés és a science fiction. A munkám a fizikai világunk és annak elképzelt lehetőségeinek ötvözete. Próbálom megkérdőjelezni a valóság és a fikció közötti határokat, olyan világokat és lehetőségeket felfedezve, ahol a valódi és a kitalált összemosódik, illetve a virtuális egyre valósághűbb.
Zűrös heti beosztás
Reggel 9-10 körül kezdek el dolgozni és este 6-7 körül hagyom el az irodát. Néha vasárnap van a szerdám, vagy épp fordítva. Vannak időszakok, amikor azzal kergetem őrületbe a körülöttem lévőket, hogy elfelejtek szabadságra menni. Az is előfordul, hogy az egész hetem vasárnapokból áll, máskor hét hétfőm van egymásután.
Stúdió a város közepén
Egyedül dolgozom egy közös térben. A stúdió Prága városközpontjában található a híres cseh építész, Jan Kotěra által tervezett Laichter házban. Iskola óta ismerjük egymást a barátnőmmel és a két barátunkkal. Néha azzal viccelődünk, hogy egy kommunát hozunk létre, annyi időt töltöttünk már együtt.
Az építészet lencséjén keresztül
Kezdetben azt gondoltam, lehet, hogy rendes építészeti munkát is fogok végezni művészeti törekvéseim mellett, de hamar kiderült, hogy egyszerűen nem rendelkezem a megfelelő természettel ehhez. Tanulmányaim alatt sokat gondolkoztam azon, miért döntöttem úgy, hogy építészetet tanuljak. Azt gondolom, hogy ahhoz járult ez hozzá, hogy egy különleges gondolkodásmódot sajátítsak el a tervezésről, amit manapság nem építészeti alkotásra használok, hanem arra, hogy műtárgyakat és egyéb kulturális produktumokat hozzak létre.
Teljesen szabaddá és függetlenné válni
Nem szeretek nagyon előre tervezni, mert teljesen lehatárol. Szeretnék még annál is szabadabb, függetlenebb, makacsabb és önellátóbb lenni, mint amilyen most vagyok. Szeretnék egy rendes PC játékot kiadni virtuális világokról, robotokról és vörös felhőkből álló építészetről.
Fordította és szerkesztette: Hulesch Máté