Kiírták a meghívásos tervpályázatot az új Pázmány-campusra
Közvetlenül nyolc pályázót kértek fel, négy meghívást lehet még elnyerni. A leírás szerint fontos kritérium, hogy a tervezett épületegyüttes "nyugodt, határozott, múló divatoktól mentes formálásával adjon példát a takarékos, környezetével hosszú távon harmóniában létezni képes építészetre."
A Budapest Fejlesztési Központ kiírta a tervpályázatot a Pázmány Péter Katolikus Egyetem campusfejlesztésére, amit a kormány korábban kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánított. A meghívásos, egyfordulós tervpályázat a részvételi szakaszban nyílt, a tervezési szakaszban titkos. A részvételi szakasz lezárulása után a meghívott keretszám 12, amiből a közvetlenül felkért pályázók száma 8. Ahogy a pályázat honlapjáról kiderül, a meghívott pályázók a 3h építésziroda Kft., az Archi-kon Építésziroda, a Bánáti+Hartvig Kft., az FBIS Architects - Feilden Clegg Bradley Studios, a Földes Architects, a Gereben Marián Építészek Kft., a Közti-Hamburg és az MCXVI Építészműterem Kft. Így összesen 4 elnyerhető meghívás van még.
A pályázati regisztráció június 28-án kezdődött, a részvételi dokumentáció beadása július 9-ig lehetséges. A pályázati időszak kezdetének és a pályázók meghívásának határideje július 22., a pályaműveknek szeptember 28-ig kell beérkezniük. Az eredményhirdetésre november 11-én kerül sor.
A bírálóbizottság elnöke dr. Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára, kiemelt budapesti fejlesztésekért és nemzetközi sportpályázatokért felelős kormánybiztos, tagjai: Iványi Gyöngyvér állami főépítész, dr. Veres András római katolikus püspök, a Győri Egyházmegye főpásztora, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a PPKE nagykancellárja, Böröcz László országgyűlési képviselő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, Füleky Zsolt építészeti, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár, Erő Zoltán Ybl-díjas építész, Budapest főépítésze, Barta Ferenc kerületi főépítész, Ambrus György, a BFK magasépítési főigazgatója, Tóth Csaba, a BFK magasépítési kiemelt vezető szakértője, Németh Tamás építész, dr. Hőnich Richárd Ybl-díjas építész, Szalay Tihamér Ybl-díjas építész, a Magyar Építész Kamara alelnöke, Krizsán András Ybl-díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, Anthony Gall műemléki területen szakértői jogosultsággal rendelkező Ybl-díjas építész, Z. Halmágyi Judit Pro Architectura-díjas építész és Fegyverneky Sándor építész, korábbi országos főépítész.
A projekt leírása szerint a tervezési terület a volt Magyar Rádió tömbjének területén helyezkedik el, a Nemzeti Múzeum mögötti Múzeum utca – Pollack Mihály tér – Bródy Sándor utca – Szentkirályi utca által határolt tömbben. A campus területén lévő Károlyi és Eszterházy paloták műemléki értékének megőrzése, tiszteletben tartása és az új beépítések színvonalas igazodása alapvető tervezői elvárás. "A Pollack Mihály tér felé néző paloták és az új beépítések együttesének struktúrája, tömeghatása és látványa építészeti értéknövekedést jelenthet, ezért kiemelt építészi feladat", áll a szövegben. "A tervezési feladat a műemléki védettség alatt álló épületek, tehát az Esterházy- palota és Károlyi- palota, valamint a Bródy Sándor utca 5-7 városképileg védett homlokzatának megtartásával a PPKE Új Campus funkcióinak (oktatási helyiségek, Központi Hivatal, sport, étterem, könyvtár, kollégium) a területen való elhelyezése. A műemléki épületek koncepcióba való integrálása, műemlékvédelmi értékeik építészeti eszközökkel való hangsúlyozása, például a paloták kiszabadítása, vagyis az új épületek visszahúzása az utcafrontról, illetve az Új Campus projekt és a Bródy projekt közötti kapcsolat megteremtése kiemelt feladat."
A tervpályázatokkal szemben azt is kritériumként fogalmazták meg, hogy "a tervezett épületegyüttes jelenítse meg azt a sok évszázados, határokon átnyúló hagyományt, amit a katolikus szellemiség folyamatosan jelentett a tudományos kutatásban és minőségi oktatásban, az egymás követő nemzedékek felnevelésében. Nyugodt, határozott, múló divatoktól mentes formálásával adjon példát a takarékos, környezetével hosszú távon harmóniában létezni képes építészetre."
A cél egy 21. századi igényeknek is megfelelő egyetemi campus létrehozása, ahol a hallgatók, oktatók, kutatók egyaránt megfelelő minőségű oktatási és közösségi terekben folytathatják napi tevékenységeiket. Ennek alapján egy olyan modern, a kor és a katolikus egyetem szellemiségének megfelelő épületegyüttesre várnak építészeti javaslatokat, ami a lehető legmagasabb színvonalon képes kiszolgálni az előírt funkciókat és értékelési szempontokat. A pályaművek elkészítése során figyelemmel kell lenni az egyetem egységes stratégiai célkitűzéseire, amik között szerepel a széttagoltság okozta oktatásszervezési problémák csökkentése, a minőségi oktatás színvonalának emelése a hallgatók számára, a mai kor elvárásainak megfelelő szolgáltatás nyújtása mind a hallgatók, mind az oktatók számára, a versenyképesség növelése, valamint az egyetem által 2027-től elérni kívánt 10 ezer fő teljes hallgatói létszám kiszolgálása.
Az új campus tervezési területén prognosztizált létszám nagyságrendileg 4000 fő, a létrehozáshoz 53 ezer m2 nettó hasznos terület szükséges. Az oktatási és oktatáshoz közvetlenül kapcsolódó alapfunkciók mellett kiemelten fontos egy modern egyetemi könyvtár és ahhoz tartozó olvasótermek biztosítása. A campusfejlesztésben hangsúlyt kap az innovációs kihívásoknak való megfelelés, laborok, informatikai és műszaki kutatóközpontok létesítése, emellett kiemelt célkitűzés egy modern multifunkcionális sportlétesítmény, illetve szakkollégium megvalósítása.