
Kortárs Múzeum létesül Pakson
a régi konzervgyári csarnok átalakításával. Tervező: Kiss Gyula, Járomi Irén (Kiss és Járomi Építésziroda)
A megfelelő infrastruktúrájú kiállítótér létrehozásával a Paksi Képtár bekapcsolódhat a múzeumok közötti nemzetközi vérkeringésbe, s a város így szorosabban társul a közelebbi-távolabbi szomszédokhoz, a „helytárs"-akhoz, úgy mint közelebb Pécs és Dunaújváros, távolabb Szombathely, Győr, Kecskemét, Debrecen, Miskolc vagy éppen Veszprém – ahol a közelmúltban a László Károly Gyűjtemény kapott helyet a Dubniczay-palotában (a városok listája korántsem teljes). Mindebben a lényeg, hogy a főváros, Budapest csak nyer azzal, ha körötte egyre több és több gócpont alakul ki a művészet sokoldalú és jól-komponált továbbadására, kiteljesítésére.
Az épület
A volt palackozóüzemi rakodóterület, mint az új Képtár bejárati előcsarnoka, egyúttal művészeti kávézóként, multimédia-centerként, art-shopként is szolgál, látványlifttel, nagyméretű üvegfallal (volt ipari kapuk mögött, illetve helyén) kapcsolódva az épület fő funkciójához. Az emeleten, a volt csomagolóüzem területén lesz a multimédiás könyvtár (korszerű, gépi mozgatású raktárral, illetve szabad polcos állománnyal a művészeti albumok számára) és a létesítmény adminisztrációs központja (újszerű, nyitott térelrendezéssel a kiállítótér felé). A volt ipari csarnoktér hosszoldala mentén kap helyet a földszinten a művészeti raktár és műhely. Ennek tetején, az emeleten galériaszint alakul ki, amelyet speciális, szórt fényű múzeumi megvilágítással és fapanel padlóburkolattal látnak el, így a viszonylag alacsony belmagasság kihasználásával kamara jellegű kiállítások (fotó, grafika, kisplasztika) rendezésére alkalmas.
A külső
A meglévő gyárépület-együttes beton-blokkja a művészeti központ részén „újvágású" ipari burkolatként rozsdáslemez burkolatot kap. Ennek gazdag formai komponálási módjával, (nyitott, zárt, félig nyitott-félig zárt) felületek újrafogalmazásával, a múzeumi funkció szerinti nyílászáró-átalakításokkal, szükséges bejárati módosításokkal olyan új középület alakul ki a jellegzetes ipari-raktár zónában, amely figyelemfelkeltő jelként új városképi elemmel gazdagítja a várost. A bejáratnál elhelyezett, a homlokzat anyagával azonosra tervezett Nádler István szoborplasztika új kulturális együttes képét mutatja a város felé.
Paksi Képtár
Kortárs Művészeti Központ
megbízó: Paks Város Önkormányzata
tervező: Kiss és Járomi Építésziroda
építész: Kiss Gyula, Járomi Irén
munkatárs: Kéki András
statikus: Horváth Kund
gépész: Lovas Albert
elektromos tervező: Szabó László