
Közös tér - kiállítás az Ernst Múzeumban
Az etnikai kisebbség és a kulturális identitás kérdése a Kárpát-medence művészetében 2006. május 10. – június 21.
Az etnikai kisebbség és a kulturális identitás kérdése a Kárpát-medence művészetében
2006. május 10. – június 21.
A közép-európai régió mai, problémákkal terhes, felkavart életében, ahol politikai egyezkedések és etnikai indulatok döntenek emberek és népek sorsáról, a kisebbség kérdése eddig nem jutott szóhoz a magyarországi művészetben. Egzisztencia és művészet, kultúra és kultúrák összefüggéseinek Közép-Európában hagyományos kérdéseit sem vette kellő figyelemmel számba a művészettörténet-írás.
Kiállításunkon egyszerű kérdéseket vetünk fel: a kisebbségben élő etnikumok életkörülményei, intézményei lehetővé teszik-e körükben a művészet születését ma? Művészet-e az, ami kisebbségben születik, a kisebbség értelmezése szerint művészetként? Meg tud-e jelenni ez művészetként, nyilvános tud-e lenni a kisebbségi, a többségi, esetenként az anyaországi és az egyetemes kultúrában?
A kiállítás koncepciója három fő témára koncentrál, számba veszi a Kárpát – medence etnikai kisebbségeinek a többségi nemzetétől eltérő vagy az anyanemzetéhez kötődő témáit, másrészt a kettős identitások jelentésével – jelentőségével foglalkozik, harmadrészt bemutat a kisebbségi és identitáskérdésekre reflektáló műveket.
Felkért kurátorok: Erfan Ferenc, Junghaus Tímea, Pásztor Péter, Szombathy Bálint, Vécsi Nagy Zoltán, az Ernst Múzeum kurátorai: Bordács Andrea, Keserü Katalin és Uhl Gabriella.
Kiállító művészek (a fenti koncepció szerint):
Benes József (Vajdaság - Magyarország), Novák Mihály, N. Farkas Zsuzsa, Ózsvár Péter, Török István, Zsáki István (Szerbia), Abonyi C. Péter és Pásztor Péter építészek (Szlovákia), Oláh Jolán, Oláh Mara, Orsós Teréz, Ráczné Kalányos Gyöngyi (magyarországi roma művészek), Szemán (Öcsi ) Ferenc festőművész (Ukrajna)
Bittenbinder János (Románia - Hollandia), Bunus Ioan (Románia - Franciaország), Elekes Károly (Románia - Magyarország), Szilágyi V. Zoltán (Románia - Magyarország), Ütő Gusztáv és Szabó Zoltán (Románia), Duliskovics Bazil, El Hasszan Róza, El Kazovszkij (Magyarország)
Ádám Zoltán (Magyarország), Benk András (Románia), Csíkvári Péter, Makovecz Anna, Sugár Péter, Szilágyi Lenke (Magyarország), Magdalena Frey (Ausztria)
Megnyitó: 2006. május 10. szerda 18 óra
Megnyitó beszédet mond Duray Miklós
Ernst Múzeum, Budapest VI., Nagymező utca 8.