Lázár János elrendelte a XII. kerületi Turul-szobor műemlékké nyilvánítását
A XII. kerület új polgármestere, az MKKP-s Kovács Gergely a kampányában megígérte, hogy elbontatja a sokak által vitatott Turul-szobrot. Megelőzve a lépést Lázár János építési és közlekedési miniszter hétfőn elrendelte az egyik oldal szerint a nyilasterrort, a másik szerint a nemzeti eszmét képviselő emlékmű műemlékké nyilvánítását. Egy szakértő szerint önmagában a miniszter nem rendelhet el műemléki védettséget, az csak értékvizsgálat alapján lehetséges.
Lázár János így indokolja döntését A Turul marad című Facebook-bejegyzésében: “A II. világháború katonai és polgári áldozatai előtt tisztelgő, XII. kerületi emlékmű szinte avatása óta politikai viták kereszttüzében áll. Ez azonban nem lehet ok arra, hogy egy nemzeti jelképet és egy művészeti alkotást pusztulásra ítéljenek. A kulturális örökség védelméért felelős miniszterként egyik legfontosabb feladatom, hogy megóvjam az értékeinket. Ma elrendeltem a Turul-szobor műemléki védelem alá helyezését."
Egy általunk megkérdezett szakértő szerint önmagában a miniszter nem rendelhet el műemléki védettséget. Műemlékké nyilvánítani a szabályozás szerint (68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet, 8. § (5)42) csak értékvizsgálat alapján lehetséges, melyet bárki kezdeményezhet, és melynek dokumentációja nyilvános kell legyen. Lázár János nyilatkozata bizonyára úgy értendő, hogy ő elrendelte az értékvizsgálat elvégzését, amelyet szakértők végezhetnek el. Ezek után lehet a műemlékké nyilvánításról rendeletet kiadni, ami a kulturális örökségért felelős miniszter hatásköre. Értékvizsgálat nélkül csak ideiglenes védettség rendelhető el, ez a szokásos gyakorlat, ha sürgős védelemre van szükség.
Kovács Gergely, aki a kampányban a szobor elbontását ígérte, de megválasztása után már azt mondta, ez nem lesz az első intézkedései között, Lázár bejelentésére így reagált:
“Ez csak valami tévedés lehet, bizonyára a MÁV-ot akarta műemlékké nyilvánítani a miniszter úr.
Most hirdethetjük meg a "Lázár János találkozása a műemlékvédelemmel" című szoborpályázatot.
A kerületben egyébként sok olyan építészeti érték van, amik valóban érdemesek lennének a műemléki védettségre, mint például az egykori Tündérhegyi Pszichiátria épülete, de érdekes módon a NER-közeli vállalkozók ezt ehelyett pár napja épp bontani kezdték."
A XII. kerületi Turul-szobor 2005-ben került felállításra, hogy a második világháború áldozatainak emléket állítson. Az emlékmű azonban kezdetektől viták tárgya volt, többek között azért, mert a turul szimbólumot a szélsőjobboldal, köztük a nyilasok is használták a második világháború idején. Emiatt a szobrot sokan antiszemita és szélsőjobboldali jelképnek tartják, különösen mivel a közelében nyilasok által elkövetett tömeggyilkosságok történtek a kerületben. Tovább súlyosbította a helyzetet, hogy az emlékművön szereplő elhunytak nevei között - melyeket a kerületi lakosok jelentettek be -, nyilas párttagok is szerepeltek.
További politikai és társadalmi viták követték a szobor fennmaradását. A bíróság több alkalommal elrendelte a bontását, de a döntések ellenére a szobor maradt. Pokorni Zoltán polgármester 2019-ben elismerte az emlékmű hibáit, és kezdeményezte, hogy az emlékmű első világháborús legyen, míg a második világháborús áldozatoknak új emlékmű készüljön. A szobor történetéről itt olvashat részletesen.
12:38
Lázár a legkártékonyabb miniszter az egész kormányban! Pázmány a Palotanegyedben, Közlekedési Múzeum Debrecenben, Turul-hazugság = műemlék. Egy ilyen öntelt, bunkó akarnokot nem kéne futtatni, ha Orbán 26-ban maradni szándékozik...