Magház – elvetették
Dévényi Tamás, Dobai János, Janáky István, Janesch Péter, Parák Andrea közös kiállítása az N&n galériában 2003. január 8. – január 26-ig (archív)
Dévényi Tamás, Dobai János, Janáky István, Janesch Péter, Parák Andrea közös kiállítása az N&n galériában 2003. január 8. – január 26-ig
A kiállítás 2003. január 8-án, szerdán 18 órakor nyílik az N&n galériában.
A kiállítást megnyitja Iványi György.
N&n galéria
1065 Budapest, Hajós utca 39.
A MAGHÁZ program akkor fogalmazódott meg, amikor a kislakások szinte már a lépcsõházakban elkeltek: kisméretű, de jól felszerelt, elsõ lakást kínálni fiataloknak. A gondolat Iványi Györgytõl, az Inter-Európa Bank hajdani elsõ emberétõl származik, aki azóta az ingatlanos szakmában kamatoztatja pénzügyi ismereteit: "A magház, amelyben sok-sok szinte egyforma, szép reményű magocska van, pontosan olyan struktúra, mint amit mi szerettünk volna: nagy lakóházakat, sok, apró lakással, olyan infrastrukturális háttérrel, amilyen maga a fa."
A MAGHÁZ program megvalósításához még sok minden kellett: tervezõ, lebonyolító, értékesítõ és üzemeltetõ szervezet.
A névadás után a cégcsoport grafikai arculata született meg Parák Andrea tervezésében.
Az építészeti tervezés, a szokásoktól eltérõen nem egy kézbe került: az egyes magházak tervezõje más és más építész lett, mind a szakma kiválóságai: Dévényi Tamás (a MAGHÁZ program fõépítésze), Dobai János, Janesch Péter, Janáky István, Mónus János és Tomay Tamás Ybl-díjas építészek.
A lebonyolítást profi mérnökcsapat, az értékesítést pedig – ami internet alapú –, szintén saját szervezet végzi. A www.maghaz.hu portál tervezõje a Frutta Electronics volt.
Az elsõ MAGHÁZ az Erzsébetvárosban épült fel Dévényi Tamás tervei alapján, a Rottenbiller és a Hutyra Ferenc utca sarkán, szemben az Állatorvos Tudományi Egyetem parkjával. A helyszín két szempontot is reprezentál: a MAGHÁZak a meglévõ város-szövet foghíjait kívánják betölteni – lehetõleg egyetemek környékén –, úgy, hogy a környéken lakók életkörülményeit is javítsák, a földszintek közterület-szerűen lesznek használva, városi térként. A Rottenbiller utcai MAGHÁZ földszintje a 72 lakást is kiszolgáló, városi térként működõ üzletudvar. A terv szerint minden MAGHÁZban létesül – korlátozott recepciós szolgáltatást is nyújtó – meleg konyhás Odeon kávéház, non stop zsetonos mosoda, fitness-wellness, a közös képviseletet is ellátó MAGHÁZ iroda és élelmiszer üzlet is.
A lakások kétharmada nagyjából egyforma, kb. 35 m²-es, a többi igen sokféle: saját kertes, tetõteraszos, galériás, belsõ lépcsõs, 35-56 m² körüli alapterülettel. A kis lakások megtervezésére külön gondot fordítottak a tervezõk. A legfelsõ szinten közös használatú napozóterasz, a legalsó szinten pedig teremgarázs található. Itt a közismert szürke falakat graffitik borítják.
Az utcai homlokzatra került üvegfalak este díszkivilágítást kapnak.
A házban rendeztek már egész napos graffiti versenyt, nagyszabású doku-fotó és design bútor kiállítást is. A Való-világ nyertese is az elsõ MAGHÁZ lakója.
A második MAGHÁZ a VI. Mária és Horánszky utca között épülne Dobai János tervei alapján. A 105 lakásos ház üzletudvara összekötné a két utcát. A telek közepén szép panorámát ígérõ magasabb épületrész emelkedne. Az építkezés bármelyik pillanatban elkezdõdhetne.
A harmadik MAGHÁZ terve – Janáky István munkája – már a második generációs MAGHÁZ példája: az elsõ, kis lakást családilag vagy egzisztenciálisan kinövõ lakástulajdonosoknak felkínálható lehetõség.
A negyedik tervet Janesch Péter készítette. 109 lakásos ház-együttes a VI. Kisstáció és Kisfaludy utca mentén épülhetne. A régi házak közeit kitöltõ két épület úgy állítja vissza a zártsorú beépítést, hogy közben új térstruktúrát-térhasználatot teremt. A tervezést leállíttatták.
Itt állt meg a MAGHÁZ program. A retrospektív kiállítás nem ígér Boldog Új Esztendõt.