Matterport: megfizethető technológia az épületfelmérésben és 3D szkennelésben
A helyszíni felmérés és ennek 3D-s adaptálása az építőipari szereplők, kivitelezők, üzemeltetők, belsőépítészek, sőt még az ingatlannal foglalkozók számára is jellemzően körülményes, de mindenképpen kikerülhetetlen feladat. A csúcstechnológiás Matterport lidar kamera és online szoftver a legtöbb szakember számára radikálisan lerövidítheti a scan-to-BIM munkafolyamatot, ráadásul olcsó és felhasználóbarát módon – az eddigi tapasztalatokról Kovács Ádámmal, a Brick+Data ügyvezetőjével beszélgettünk.
Az amerikai Matterport 2012-ben, eredetileg egy belsőépítészeti célú startupnak indult: a körpanorámás képalkotás, és a régóta használt lézeres lidar technológia ötvözésével hoztak létre egy belső terekben alkalmazható, 3D-s modelleket alkotó megoldást. A magas minőségű, 134 megapixeles, 4K felbontású kamera 20 másodperc alatt körbefordulva készít el egy szkent, illetve rögzít ennek során maximum 5 millió színezett pontot, majd ezekből a felmérési pontokból megalkotja a helyszín háromdimenziós digitális ikerpárját, amely a Google Street View-hoz hasonlóan kifinomult átmeneteket eredményez a virtuális bejárás során. Az igazi áttörést a 2020-as évek elején megjelenő pontfelhő-formátumok jelentették, amivel a kamera és szoftver felhasználási köre jelentősen kibővült, hiszen a belső térről készült felvétel az építészek által használt CAD-es szoftverek számára is feldolgozhatóvá vált. A Matterport rendkívül kedvező árú, olyan hozzáadott értékkel bíró scan-to-BIM technológia, amely korábban nem volt elérhető, és jelentősen egyszerűsítheti a digitális megoldásokra nyitott építészek, tervezőirodák munkáját. Az építőipari cégek digitalizációjával foglalkozó Brick+Data évek óta dolgozik ezzel a hazánkban is elérhető eszközzel – a cég építész-ügyvezetőjével, Kovács Ádámmal beszélgettünk a tapasztalataikról.
Mióta használjátok ezt a megoldást, és miért kezdtétek el alkalmazni?
Kovács Ádám: A Brick+Data 8 éve foglalkozik építőipari cégek, tehát ingatlanfejlesztők, tervezőirodák, kivitelezők, üzemeltetők, sőt, akár gyártók digitalizálásával. Ennek a folyamatnak nagyon sok aspektusa van, de bármilyen új technológia bevezetéséről van is szó, a lényeg, hogy átfogó szemléletre van szükség. Fontos, hogy legyen egy jó hardver vagy szoftver, kellenek emberek, akik értenek hozzá és működtetni tudják, illetve be kell tudni illeszteni a szervezeti folyamatokba, és nem mellékesen üzletileg is megtérülőnek kell lennie a fejlesztésnek. Az építőiparban különösen érdekes téma egy helyszín vagy épület meglévő állapotának felmérése, és hogy ebből hogyan tudunk virtuális állományt, BIM-modellt előállítani. Az építészek korábban jellemzően kimentek a helyszínre, hosszasan méricskéltek a lézeres távmérővel, skicceket készítettek, és aztán ezek alapján megrajzolták az egészet egy tervezőszoftverben, vagy nagy projektnél komoly összegekért profi geodétákat kértek fel ennek elvégzésére. Ebben nagy változás történt az elmúlt években. A Brick+Datánál nem csak oktatással és szervezetfejlesztéssel foglalkozunk, hanem vannak felmérési és modellezési projektjeink is, hogy a partnereinket saját tapasztalatokon keresztül is tudjuk segíteni. Az elmúlt években többször, jellemzően lakóépületek és 5-10 000 nm-es ipari épületek, csarnokok esetében kellett elgondolkoznunk azon, hogy mivel lenne ideális ezeket felmérni – itt találkoztunk először a Matterporttal.
Milyen benyomásaitok voltak elsőre?
K.Á.: Az azonnal látszott, hogy nagyon kompakt megoldás. Nem a legpontosabb eszköz a piacon, de a legtöbb felmérési célra nagyon jól használható, tervezőirodáknak, építészeknek például rendkívül hatékony megoldást jelenthet. Míg a felmérések kapcsán egyből milliós tételek lebegnek az ügyvezetők szeme előtt, addig itt lépésről lépésre lehet belekóstolni a folyamatba. Először érdemes kibérelni egy kamerát, amit már 59 000 forintért meg lehet tenni a termék magyarországi viszonteladójától, a Scanpix Electric Kft.-től, ha pedig beválik, és rendszeresen használja valaki, a saját eszköz 2,5 millió forintos befektetést igényel – szemben az akár több 10 milliós tételekkel. Maga a szoftver is jól használható, az egészet egy – egyébként nálunk is oktatott – egynapos tréning keretében, és egy pilot-projekten keresztül el lehet sajátítani olyan szinten, hogy magabiztosan lehessen alkalmazni. Nagyon jól beilleszthető tehát a szervezeti folyamatokba, és lehetővé teszi, hogy ne kelljen kiszervezni a felmérést, ami különösen előnyös, ha esetleg vissza kell menni a helyszínre, mert valamihez például korábban nem lehetett hozzáférni vagy további mérések szükségesek – ez borzasztóan költséges, ha mindig külsős céget kell hívni. Egy épület teljes életciklusában hasznosan alkalmazható: építés előtt, alatt, felújítás, lebontás, vagy káresemények esetén is, összességében nagyon jó ár-érték arányú befektetésnek gondolom. Természetesen, ha egy cég nem tudja eldönteni, hogy ez a termék alkalmas-e az adott felhasználási célra, szívesen segítünk a döntés meghozatalában és akár a kísérleti tesztelésben is.
Melyek a koncepció leginkább előnyös tulajdonságai? Kik és mire tudják a legjobban használni ezt a megoldást?
K.Á.: Nemcsak a felmérés procedúrája jóval egyszerűbb és gyorsabb, de az utófeldolgozással is sokkal kevesebb feladat van – csak azzal kell foglalkozni, hogy a saját tervezőszoftverünkhöz legoptimálisabban határoljuk le a felmért területeket. Viszont, ha valaki esetleg ezzel sem szeretne időt tölteni, akkor a felmérés után egyszerűen meg is rendelheti a szükséges 3D-modellt “.ifc" formátumban vagy a 2D-modellt “.dwg" formátumban a Matterportól, ennek ára 95 eurótól indul. Amennyiben a megrendelőnek olyan speciális igénye van, amire a gyártónak nincs dobozos megoldása, igény esetén a magyarországi forgalmazó, a Scanpix Electric Kft. vagy a Brick+Data is szívesen elkészíti a modelleket. Ez a pontfelhőnkénti vagy fájlonkénti rendelési modell egy picit idegen lehet a legtöbb magyar építőipari cég számára, de adott esetben sokkal jobban ki lehet jönni belőle anyagilag. A lényeg, hogy mindenki ki tudja választani, milyen megoldás optimális számára, lehet akár jpg-es floorplant is kérni, amit részletesen kirajzolnak, és ingatlanértékesítésben tökéletesen megfelelő lehet. Érdemes tudni, hogy bár a Matterportnak 10m-en +/-20mm a pontossága, ami soknak tűnhet, de valójában ez a mérték sok esetben bőven megfelel. A közeljövőben egyébként is nagy szükség lesz az ilyen Matterport-jellegű technológiákra – az új BIM-rendeletnek megfelelően 2035-ig minden állami épületet be kell digitalizálni, és azt gondolom, a hosszadalmas, tradicionális megoldásokkal ez nem fog menni.
Milyen esetekben nem ajánlod ezt a megoldást?
K.Á.: Olyan objektumok esetén, ahol néhány mm-ek is számítanak, például 3D nyomtatás vagy műemléki épületek kifinomult ornamentikája. Ezen kívül talán csak a felhőalapú technológia lehet blokkoló tényező olyan fokozott biztonsági elvárásokkal rendelkező objektumoknál, mint például a nemzetbiztonsági szempontból kitüntetett létesítmények, amelyeknél tilos bármilyen információt az országon kívüli szerveren tárolni, de a legtöbb általános építészeti esetben remekül használható a Matterport technológia.
Scanpix Electric Kft.
metaport.hu
Csapó Bea