Méltósággal elbúcsúzni
Bármilyen fájdalmas is, egyszer eljön az idő, búcsút kell vennünk szeretteinktől, ám nem mindegy, milyen körülmények között tesszük ezt. A veszteség könnyebb elviselésére, a Budapesti Temetkezési Intézet megbízásából Vonnák Katalin úgy alakította át a Kozma utcai Új köztemető II. és III. ravatalozóját, hogy semleges, nyugodt, meditációra, elmélyülésre lehetőséget adó térré váljon. Egy hellyé, ahol, a rohanó világból kiszakadva, megállhat az ember egy pillanatra.
Kolumbárium átalakítása, Új köztemető, Budapest
A Budapesti Temetkezési Intézet megbízást adott a Kozma utcai Új köztemető II. és III. ravatalozójának átalakítására urnás temetkezés céljaira. A feladat egy olyan tér kialakítása volt, mely egyik valláshoz sem köthető konkrétan, bármilyen felekezethez tartozó elhunyt elhelyezhető ott, a temetési szertartás is a gyászoló család igényeinek figyelembevételével legyen lebonyolítható. A kolumbárium tervezésekor sokféle új benyomással, tapasztalattal gazdagodtunk, szembesültünk a mai magyar temetkezési kultúrával, kulturálatlansággal.
Tervezéskor fő szempontunk egy semleges, nyugodt, meditációra, elmélyülésre lehetőséget adó tér létrehozása volt. Egy hely, ahol a rohanó világból kiszakadva megállhat az ember, és elhunyt szeretteire gondolhat. A természetes fény kizárásával, a nyugodt, semleges anyaghasználattal, a különleges világítással sikerült a hely időtlen voltát hangsúlyoznunk, melyben az idő múlását csak a falban elhelyezett üvegtömbön átjutó napfény mozgása érzékelteti. A feladat során fontos volt számunkra a kolumbárium előtti tér kulturált kialakítása, amely átvezetésül szolgál a meditációs térhez.
Köszönöm szépen a résztvevőknek az együttműködést és az igazi csapatmunkát.
Vonnák Kata
Kolumbárium átalakítása, Új köztemető, Budapest
építészet, belsőépítészet, környezet: Vonnák János, Vonnák Kata, D. Kriszt Irén
statika: Bécser Pál
gépészet: Kővári Henrik
elektromosság: Tóth László
kivitelező: TérÉpBau Kft
kőmunkák: BTI Nemeskő
megrendelő: BTI Rt.
06:00
Ez nagyon szép, minden részletében az. A klasszicizmus elemei ízléses, korszerű tálalásban, példás anyaghasználat, gondosan kimunkált részletek... Csak azokat a külső hangszórókat, azokat tudnám feledni. Javaslom a tervezőknek, hogy ne törődjenek bele. A hangszórók nyilván csakis a temetkezések idején fontosak. Olyankor azonban nagyon sok minden mást is kihelyeznek ideiglenes jelleggel: szőnyegeket, kandellábereket, mécsestartót, könyvtartó állványt, székeket. Miért nem lehet az (állványos) hangszórókat is az ideiglenesen kihelyezendő kellékek közé sorolni? Különösen, hogy a mikrofon és állványa amúgy is ezek közé tartozik...