Mentsük meg a Városligetet
A Magyar Környezetvédelmi Egyesület és az Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesülete közös állásfoglalása.
A Magyar Környezetvédelmi Egyesület Elnöksége közismert tényként rögzíti, hogy a magyar társadalom - a nemzetközi elvárásoknak megfelelően - nagyon érzékenyen reagál minden zöldfelület elleni vállalkozói, esetleg állami lépésre, támadásra. Jelentős zöldfelület lévén ezen körbe tartozik a budapesti Városliget, a világ első, a világörökség részét képező közparkja. A budapestiek és a Budapestre látogatók közkedvelt séta és játszótere, pihenőhelye, rekreációs létesítménye. A közvélemény jogosan érzékenyen reagál a Városligetet érintő minden nemű jelentősebb beavatkozásra. A társadalmi béke fenntartása érdekében célszerű kerülni a ligetet érintő nagyobb mérvű beavatkozásokat, terhelésnövelést, melynek szükségszerű következménye a mikroklíma változása, a talajvízszint csökkenése és ezért a fák pusztulása, továbbá az épített környezetre való kedvezőtlen hatása.
A Magyar Környezetvédelmi Egyesület a fentiekre és az Alapszabályában foglaltakra tekintettel támogatja az Építészek, Mérnökök, Képzőművészek Egyesülete alábbi felhívását és csatlakozik ahhoz.
Kérjük, aláírásával tiltakozzon a Budapesti Városliget tönkretétele ellen!
A Magyar Környezetvédelmi Egyesület ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a meglévő múzeumokat felújítsák, új múzeumi központokat alakítsanak ki, melyekre Budapest különböző részein, ma használaton kívül álló, számos igen rangos régi közintézmény és terület alkalmas. Az erre vonatkozó lehetőségeket a petícióban rögzített Ráday Mihály javaslatai valamint az ÉMKE által kidolgozott elképzelései foglalják össze.
Kiemelten támogatjuk a Duna-Parti múzeumi-kultúrális-művészeti centrum/negyed kialakítását. Kiváló helyszínen, jelentős költségek nélkül a MŰPA két koncertterméhez kapcsolódó kiállító helyiségek (Ludwig Múzeum) kiváltásával helyezhető el a Zeneművészeti Múzeum. A közelmúltban átadott, funkció nélkül szabadon álló, Duna-parti CET épület kiválóan alkalmas az Építészeti és Fotóművészeti Múzeum elhelyezésére. Mellette a – Műszaki Egyetemmel szemben – funkcionálisan is kapcsolódó Néhru parkban – briliáns helyszínen – az új XX. Századi Modern Magyar Művészetek Múzeuma építhető meg. Ezzel a Világörökség részét képező – jó közlekedési adottságú – káprázatos kilátású, Duna-parti helyszínen kisebb befektetéssel épülhetne, részben a meglévő épületekben, a Múzeumi Duna-part, mely idegenforgalmi vonzóerejével hazai és külföldi hajójáratokkal a Duna felől reprezentatív úton is megközelíthető lenne.
Kévés György
Kossuth-, Ybl-, Príma-díjas építész
ÉMKE elnöke
Dr. Petrányi Győző
Széchenyi Díjas, orvosprofesszor
MKVE elnöke
07:28
Egymillióval több vagy kevesebb http://mandiner.hu/cikk/20140312_pakozdi_imre_lehet_egymillioval_tobb_vagy_kevesebb
19:26
Elismerés a bátraknak! Köszönet, minden támogatásra szükség van: a 3350+ aláírásra, a korábbi budapesti főépítészek tiltakozó nyilatkozataira. A Védegylet az UNESCO-hoz fordult, Bardóczi S. Réthelyi úrhoz, az Unesco Magyar Nemzeti Bizottságának elnökéhez, én a Számvevőszékhez és Balog Zoltánhoz személyesen (eddig be nem tartott ígéretet kapva a MUT elnökének fogadására). A MUT nyilatkozata mellett ez, az Önöké is nagyon fontos. A Levegő Munkacsoport jövő héten előre láthatólag beadványt készít és ad át az ombudsmannak. Az index.hu, az origo.hu és a mandiner.hu tiltakozással felérő összefoglalókat közöl, az ArchDaily-n a petíció egy korai változatának megjelenését várjuk. Ne hagyjuk, hogy egy, a környezetvédelem és a városépítészet parkokkal, zöld területekkel kapcsolatos dolgaira érzéketlen kormányzat és városvezetés végképp tönkretegye a minősíthetetlenül lezüllesztett Múzeumkertet, a gyakorlótérré alakítandó Orczy-kertet és a múzeumépület-monstrumokkal elehetetlenítendő Városligetet.
06:13
@Pákozdi Imre: Már 1500 követője van a https://www.facebook.com/VarosligetBaratai oldalnak.Ide felteszek minden hírt. Amikor megosztom a peticiót 30-40 + aláírót jelez a figyelő. Azonban mindenről én sem értesülök.Ha valaki szeretné,hogy megosszam a tiltakozását, szívesen felteszem az oldalra. A lakosságnak is fontos, hogy tudja a szakma is mellette van. Üdvözlet a Bátraknak!