Nagyapám házából – építészotthon Gyergyócsomafalván
A nagyapa már lemondott a ház melletti öreg körtefáról. Építész unokája diszkrét, de határozott gesztussal engedett életet neki a régi ház továbbgondolásával. Nagy Árpádnak az erdélyi Gyergyócsomafalván elkészült épületbővítését a tervező szavaival mutatjuk be.
A projekt egy 1938 körül épült, hagyományos székely ház kibővítéséből áll. A meglévő, fából épített épület három fő részből áll: a tisztaszobából, a konyhából és a nappaliból. A három szoba egy tornácra van kötve.
Figyelembe véve az új tulajdonos kívánságait, a meglévő házat a jelenlegi igényeknek megfelelően felújítottuk, és szülői hálószobával, valamint fürdőszobával kibővítettük. A bővítés formáját egy meglévő gyümölcsfa elhelyezkedése diktálta, amelyet így megsikerült menteni.
A bővítést a hagyományos stílus és az anyagok tiszteletben tartásával építettük; így a szerkezete teljes egészében fából készült. A külső anyaghasználatot úgy választottuk meg, hogy a hagyományos és a kortárs rétegek harmonizáljanak egymással. Ezért javasoltunk egy ferde deszkaburkolatot. A ferde lécezés mögött rejlő alapvető ötlet a vakolat tartórétegének felépítéséből származik, a hagyományos fából készült fa-falazat esetében. Az esztétikai rendezési funkció mellett a lécek hangszigetelő réteget képeznek a síklemez felett.
A faanyag hagyományosan módon történő felhasználása lehetővé tette a helyi munkaerő (ácsok) támogatását és a hagyományos építési forma, az úgynevezett kaláka – csoportmunka újraélesztését. A népi építészet, valamint a modern anyagok jelen vannak a tetőfedés esetén is, ahol a helyi bontásokból származó hagyományos cserepet ötvöztük a fa burkolással. A bevont lemez 90 RON / négyzetméter (körülbelül 30.000 RON, azaz 6000 EUR) költségéhez viszonyítva a bontásokból származó 500 darab kerámiacserép összesen 125 lejbe, azaz 25 eurónyi összegbe került.