´Oldódás´ – A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi karának új otthona és ipari partnereinek gyártóüzeme
Oktatás és gyártás egy helyen. A Pyxis Nautica Építésziroda a kémiai reakciók kölcsönhatásaiból inspirálódva, sajátos építészeti nyelven fogalmazta meg a csarnokok egyszerű, rideg és az egyetemek szofisztikál, magasztos hangulatát vegyítő építészeti kompozíciót.
Funkció
Az épület oktatási szárnya „T" elrendezésű, középfolyosós, négy szintes épület. A földszinten található két száz fő befogadására alkalmas előadóterem, aula, titkársági irodák. A felsőbb szinteken kutató- és oktatólaborok, tantermek, könyvtár, szimulációs üzem található. A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Dékáni Hivatalának és négy tanszékének, a Gyógyszertechnológiai Tanszéknek, a Biofarmácia Tanszéknek, a Gyógyszerhatástani Tanszéknek és a Gyógynövény és Drogismeret Tanszéknek ad otthont.
Az épület másik szárnya gyógyszergyártó technológiai GMP és IFS üzemként funkcionál. Az új kutatóközpontban az Egyetem saját projektjei mellett az egyetem által létrehozott egészségipari klaszterhez kapcsolódó ipari partnerek számára is kutatási és gyártási lehetőséget biztosít. A kutatási és fejlesztési laboratóriumban lehetőség nyílik különböző termékek laboratóriumi fejlesztésére, különös tekintettel a törzskönyvezhető gyógyszerkészítményekre.
Jellemző probléma a gyógyszerésztudományi képzésben résztvevők számára, hogy a szigorú előírások miatt csak kisebb létszámban és nehézkesen tudnak működő gyógyszergyárakba bejutni és ott gyakorlati tudásra szert tenni, ezért az egyetemi területről több helyen átlátási lehetőséget biztosítottunk: kialakítottunk egy szimulációs üzemet, ahol a diákok a tisztatéri körülményekkel ismerkedhetnek, illetve az Egyetem igazgatásában lévő gyártóüzem munkájában is részt vehetnek.
Helyszín
A zöldmezős beruházás Debrecen északkeleti részén valósult meg, az egyetemi városnegyedtől pár perc távolságra. A szomszédos telkeken több gyártó, iroda és egyetemi funkció épült az utóbbi pár évben. Ezek, az épített ipari környezetre jellemzően, 1-2 szintes antracit csarnokkubusokként fogalmazódtak meg, de az Egyetem Innovációs Parkja is pár sarokra található. A telek északi szomszédságában még aktívan művelt mezőgazdasági területek találhatóak.
Koncepció
A tervezés érdekességét a két fő funkció eltérő karakterének egy épületen belüli találkozása adja, melyben a publikus és nyitott oktatási épület a gyártóegység zárt, dobozszerű tömegével alkot egy kompozíciót. Ennek feloldásához a laborokban zajló kutatómunka szolgált inspirációul: az oldódás, pezsgés, tehát maga a kémiai átalakulás látványos folyamata. A kémiai reakció során a két különböző épülettömeg lép egymással kölcsönhatásba. A fehér habszerű felső tömeg oldja az alsó szögletes anyagot; az pedig visszahat, ezzel nagyobb megnyitások keletkeznek, melyek fellebegnek a fehér homlokzaton. Az ipari épületrész a környező antracit burkolatú csarnokok architektúrájából építkezik, melyre az egyetemi szárny szofisztikáltabb, részletgazdagabb tömbje ül.
Pyxis Nautica Építésziroda