SA43 társasház – Változatos egység Hegyvidéken
A befektetői társasház tervezése erőteljesen meghatározott, megtérülésre koncentráló, részletes építtetői programmal beszűkített: éppen ezért kihívás. Egy minden oldalról eltérő adottságú budai telken különösen az. Az SA43 társasház tervezőinek, Varga Noémi (Numbernow) és Szelecsényi Balázs tervezőpárosnak bravúrosan sikerült.
Az SA43 társasház telepítését a határozott fejlesztési program és a helyszín karakteres adottságai formálják. A háromszög alakú, erősen lejtős telket két oldalról a Hegyvidék két fontos főútja határolja. Az épített környezet karaktere a különböző irányokban eltérő, hiszen az északi oldalon a két út forgalmas csomópontban találkozik, alatta a keleti és nyugati oldalon magasabb, lombkoronás növényzet, a tekintélyes méretű fák részben leválasztják, védik a területet a forgalomtól. A telek déli oldala a Budavári panoráma felé és a szomszédos kertek felé nyitott: különösen szép adottsággal rendelkezik. Az SA43 épület karakteres geometriáját ez a környezeti adottság alakította: a zajtól való védelem, a kilátás felé való nyitás, illetve a meredek saroktelek kölcsönhatásai hozták létre.
A belső funkcionális elrendezés, illetve a látszólag véletlenszerű homlokzatképzés is az előzőekben felsorolt főbb adottságokból következik, az azokból eredő tervezői prioritásokat követve hoztuk létre. Az épület homlokzata három eltérő méretű nyílással komponált. A főbb közösségi életterek – a nappali, konyha, étkező és a teraszok – hatalmas felületekkel nyílnak fel a napos és egyben a legértékesebb kilátással rendelkező homlokzaton. A keleti és a nyugati oldalakra nagyrészt a lakószobák kerültek középméretű ablakaikkal – ott ezek a kisebb méretű lyukasztások alakítják a homlokzatot. A mellékhelyiségek, illetve az épület gyalogos feltárásának szükséges nyílásai az északi, legforgalmasabb oldalon kaptak helyet.
Az épület tömege az északi sarokpontból indított, így tudtuk maximalizálni a déli telekrész egybefüggő zöldfelületét. Ennek köszönhetően az alsó lakások számára ki tudtunk alakítani tágas és önálló kertkapcsolatokat, ami jelentősen növeli az alsó lakások élettereit és értékét. Ahhoz, hogy a zöld felületen minimális „heg" maradjon, az épület alsó szintjét részben elfoglaló garázshoz vezető behajtót a lehető legrövidebb nyomvonalon kötöttük össze az utcával.
Az épület kompakt tömegstruktúrája tovább segítette az egyes szintek beépítésének és terasz képzésének maximalizálását is: ami egyben erős megrendelői igény is volt. A helyszíni adottságokat és a tervezési program komplexitását egyben tartó, kompakt, ugyanakkor változatos tömeget, illetve a véletlenszerűnek tűnő homlokzat kiosztását a helyszíni vasbeton szerkezet alkotja. A természetes napfénytől legtávolabb eső belső zónába helyezett vasbeton lépcsőház tartószerkezetként is funkcionál. Az öt apartman e függőleges tengelyhez kapcsolódik szintenként és emeletenként. A középre helyezett közlekedőmag biztosítja az összes lakás számára az optimális belépési pontokat, ahol a köz- és privát funkciók külön-külön megközelíthetők. Az apartmanok belső elrendezése és a lépcsőház pozíciója szintenkénti összenyitásra is alkalmasak. A lépcsőház felülről, a teljes épület szerkesztés módjából fakadóan, háromszög bevilágítót eredményezett.
Az épület karakterét a már említett karakteres formáláson túl a homlokzati anyagválasztás alakítja. Az apró szemcsés, fényre reflektáló, kisméretű, mázas kerámiaburkolat a többi, azonos színezetű homlokzati elemmel együtt hártyaként vonja körbe az erősen geometrizáló tömeget. A homlokzat célzottan homogén külső árnyalata és az erős geometrizálás a kertbe és az épülethomlokzatra is tervezett növényzettel együtt oldódik fel, ezáltal a budai építészet elválaszthatatlan hagyományaként folytatva a természeti és épített környezet harmonikus együttélését.
Az SA43 projekt építtetőinek és a tervezőknek – Varga Noémi (Numbernow) és Szelecsényi Balázs tervezőpárosnak – közös célja volt, hogy a magyarországi társasház építészet műfaján belül egyértelmű és meghatározó minőséget hozzon létre az építészeti koncepciótól az épület megvalósított minőségéig. Az SA43 társasház az elvárások, az adottságok és a tervezői szándék együtteseként formálódott különleges, karakteres épületté.
Szerk.: Somogyi Krisztina
11:47
Külsőleg a ház nagyon szép. Formája, színe esztétikus. Bár szeretem a színeket, de ebben az esetben a fehér, bele értve a redőnyöket is meggyőző.
15:04
Leeresztett redőnyökkel elég nyomasztó a külseje...
07:56
Megnéztem az összes alaprajzot és egyértelmű számomra, hogy a ház tömege és homlokzati megjelenése sokkal fontosabb volt, mint a lakások térszervezése, ebből adódóan pocsékok a lakások. A legfelső szinten aztán végképp értelmetlen közlekedőrendszer jött létre. Tényleg borzalmas!
07:50
Ha a homlokzatokat és az épület tömegét nézzük, akkor bizonyára nagyon jó ez az épület, ellenben, ha a lakások alaprajzait, akkor KATASZTRÓFA! Úgy bemenni egy lakásba, hogy a hálószoba folyosó falára koppanunk - agyrém! A XXI. században egy három hálószobás lakásban nincs háztartási helyiség? A fürdőben van a mosógép? Szárítógépről nem hallottak? A master bedroom miért egy gyerekszobába is vezető folyosóról nyílik? Nem elég a ménkű hosszú folyosó a lakásban, még növelni kell? Aztán a szülői hálóba lépve a szekrény bütöjére esünk? Rendkívül elavult nézeteket tükröző, diszfunkcionális alaprajz! Szégyen, hogy 2020-ban ilyent tervez valaki, az pedig, hogy az épületet magasztalják, még nagyobb szégyen. Egy lakóépület nem szobor, hanem emberek életének tere, amit illene korszerűen és funkcionálisan megoldani. Aztán jöhet a homlokzat szépsége.
09:46
Nagyon örülök, hogy van ma Magyarországon befektető, akinek ilyen jó az ízlése. Bámulatos ház, bravo! Danyi Balázs ismét megmutatta, milyen érzékeny kép-alkotó!