Siófoki telek hasznosítására írt ki ötletpályázatot a III. kerületi önkormányzat
Az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan egy üresen álló, több mint 43 ezer négyzetméter alapterületű, jelenleg beépítésre szánt övezeti besorolású terület. A Magyar Építész Kamara állásfoglalásában ugyanakkor nem javasolja tagjainak, hogy induljanak a pályázaton.
Óbuda-Békásmegyer önkormányzata közösségi ötletpályázatot írt ki a Siófok-Szabadisóstó 1375/2 hrsz. alatti ingatlan hasznosítására. Mint megtudtuk, az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan egy üresen álló, 43417 m2 alapterületű, jelenleg beépítésre szánt övezeti besorolású terület. A helyi építési szabályzat alapján az övezetben sportpálya, uszoda, sportcsarnok, valamint a működésükhöz szükséges gazdasági és tárolóépület, kivételesen pedig kulturális, szállás-, lakó- és üdülőépület helyezhető el, továbbá a telek területének legalább 10%-án zöldterületet (közkert/közpark) kell létesíteni.
A fejlesztési célok közül alapvető a környezet minőségének javulása (rendezett zöldfelület, pihenőhelyekkel), a kulturális programok megtartásának lehetősége, a beruházást követően a telek fenntartható hasznosítása. Az ingatlant a Siófok Város Önkormányzata által közterület-szabályozás érinti, déli és nyugati része E-v jelű védelmi erdőbe van sorolva, ami a szabályozás végrehajtását követően önálló helyrajzi számú közterületi erdővé válhat.
Az önkormányzat jelenleg értékesítési céllal hirdeti az ingatlant, ugyanakkor nyitott arra, hogy megfelelő ötlet esetén az értékesítés helyett egyéb módon hasznosítsa. A cél, hogy a jövőbeni hasznosítás tervezési folyamatába közvetlenül be tudjanak kapcsolódni a konkrét javaslattal rendelkező lakosok, szakemberek és civil szervezetek is. A beérkezett ötletek közül az önkormányzatnak lehetősége lesz arra, hogy az adott javaslatot/javaslatokat beépítse az érintett ingatlan jövőbeni hasznosításának tervébe.
A leírás szerint a prezentációnak tartalmaznia kell az ötlet bemutatásához szükséges grafikus és szöveges elemeket. Grafikus elemek lehetnek például helyszínrajz, fotó, utcakép, magyarázó ábra, infografika, vázlatterv, keresztmetszet, látványterv, jövőbeni ábrázolás stb., továbbá gazdaságossági elemzést, üzemeltetési koncepciót. Opcionálisan a pályázati anyag tartalmazhatja az ötlet további szöveges kifejtését, koncepcióterveket, látványterveket, műszaki leírást, esetlegesen akár tervezői költségbecslést is. A pályázat eredményéről a szakmai zsűri javaslata alapján a képviselőtestület dönt.
Frissítés (október 18.): a Magyar Építész Kamara közzétett egy állásfoglalást a pályázattal kapcsolatban. Ebben azt írják, hogy "az ötletpályázat felhívása nem a 310/2015. (X.28.) sz. tervpályázati eljárásra vonatkozó kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) szerint készült, így a kiírás mind szellemiségében, mind az alaki és formai követelmények tekintetében – valószínűsíthetően tudatosan - nem felel meg a kormányrendeletnek. Ugyanakkor viszont megtévesztő a szóhasználata és szakmai szempontból vitatható megoldásokat tartalmaz:
- „Ötletpályázat", amely a kormányrendelet egyik tervpályázati formája.
- Olyan elemeket kér, opcionálisan (hogy a kormányrendeletnek ne kelljen megfelelnie), amely igenis tervezési feladat (helyszínrajz, utcakép, látványterv, vázlatterv, koncepcióterv, keresztmetszet, műleírás, tervezői költségbecslés), ezek egy szabályozott szakma tervtartalmai.
- Arctalan: a bíráló szakértők névtelenek.
- A „felhívásnak" a szerzői jogra és a „pályaművek" díjazására vonatkozó részei tervpályázati szempontból értelmezhetetlenek."
A fentiek alapján arra kérik a MÉK tervezői jogosultsággal rendelkező tagjait, hogy az ötletpályázaton ne vegyenek részt.