Sohag Nemzeti Kulturális Központ – A Puhl és Dajka Építész Iroda terve a nemzetközi öltetpályázaton
2023 őszén nemzetközi ötletpályázatot hirdettek a sohagi Nemzeti Kulturális Központra, melyen a Puhl és Dajka Építész Iroda is részt vett. A pályázat különlegessége, hogy a kiírásban szereplő szűkszavú program nagy szabadságot adott az építészeknek, így a tervezés mellett ennek kibontatlan elemeire is figyelmet kellett fordítaniuk. A Níluson található szigetre tervezett kulturális épületegyüttest a tervezők mutatják be.
Az Egyiptomi Építész Szövetség 2023 őszén írt ki ötletpályázatot a sohagi Nemzeti Kulturális Központra, a városban lévő beépítetlen szigetre. A kiírás érdekessége volt, hogy csak nagyvonalakban határozta meg a tervezési programot: a feltétel mindössze egy 1000 fős színházterem, egy konferenciaközpont, egy művészeti kiállítási központ és egy könyvtár volt a szükséges adminisztrációval, étteremmel és 100 férőhelyes mélygarázzsal kiegészítve. Minden egyéb részletet a tervezőre bíztak, a sziget közúti, vízi, gyalogos és kerékpáros megközelítését konceptuális szinten kellett megoldani.
Telepítés és építészeti koncepció:
Egy kulturális centrum kifelé nyitott, de a funkciók elmélyülést, befelé fordulást igényelnek. Az épület formálásánál ezt a kettősséget vettük alapul, amit az egyedi helyszín is felerősít: a Nílus közepén egy beépítetlen sziget, melyet a városi szövet körülölel.
Az épület a környezetből építkezik, onnan nő ki és nyit a város felé – ez a nyitás horizontális és vertikális egyben. A horizontális belső udvar a sziget csúcsa, a Nílus hossziránya és a város felé nyit. A torony pedig – mint egy obeliszk – kijelöli a helyet, amit az épület elfoglal, a hajón érkező vendégek számára világítótoronyként mutatja a célt. Az épület illeszkedik a környezetéhez, de nem akar eltűnni.
A 4 fő funkciót egy U alakú tömegbe fogtuk össze. A funkciók önálló egységekbe szerveződnek, de közöttük tágas, fedett-nyitott térsor biztosítja a kapcsolatot. Ez a térsor nem csak összeköti, hanem védett, árnyékolt, átszellőztetett teret is biztosít a funkcionális egységek körül. A magasság szempontjából a színház zsinórpadlása a legnagyobb és a könyvtár a legalacsonyabb. Ezeket az egységeket egyenletesen emelkedő tetősík fogja össze. Olyan tömegeket alkottunk, mely a sziget homokjából, ha úgy tetszik, a Nílus vizéből nő ki: határozott, elegáns, de mégsem rideg. A kortárs építészet elemeit és formavilágát használja, de mégis megidézi az ókori és az arab építészetet is.
Épülethéj:
Az épületen körben egy kéthéjú rendszert terveztünk. Az egyes épületegységek üveghomlokzata előtt egy szilárd, kőburkolatú boltozatsor fut körbe. Ez árnyékolást és vizuális elhatárolást, vagyis védelmet biztosít, de ezek mellett egységes és elegáns homlokzati megjelenést is ad az épületnek.
Forgalomszervezés:
Az épület több irányból közelíthető meg. A közúti híd javasolt nyomvonala a szigeten át vezet és nem csak az épület forgalmát hivatott kiszolgálni, hanem a város útrendszerét is összeköti az északi városrészben. Ennek a hídnak a megépítése nem befolyásolja az épület építését és használhatóságát, így akár későbbi ütemben is megépíthető, de persze a teherforgalom szempontjából hasznos.
Az épület közönségforgalmát 3 oldalról biztosítjuk. A nyugati városrész településközpontjával a szigetet egy gyalogos és kerékpáros híddal kötjük össze, mely a Nílus mellékágán ível át. Itt nincsen szükség nagy nyílásmagasságra és a fesztáv is kicsi, vagyis gyorsan és gazdaságosan megépíthető. Szélességéből adódóan akár mentő vagy tűzoltó autó is át tud rajta haladni.
A sziget két oldalán egy-egy kikötőt javasoltunk építeni. A fő kikötő, ahol a személyhajók kiköthetnek a Nílus főágán, a keleti oldalon létesül. Ez jelenti a fő kapcsolatot a nyugati városrész központjával, benne a Sohag Nemzeti Múzeummal.
Gépészeti és villamos rendszer:
Elektromos rendszer tekintetében egy központi transzformátor állomással számolunk a konferencia épületrész alatt, ami a teljes épületet kiszolgálja. Az egyes funkcionális egységekhez külön-külön elektromos elosztóhelyiség tartozik mind az erősáramú, mind a gyengeáramú rendszernek.
Az épületgépészet esetében a hűtés jelentkezik a legnagyobb energiaigénnyel. A Nílus közelsége és relatív állandó vízhozama miatt feltételezzük, hogy víz-víz hőszivattyú alkalmazása a leggazdaságosabb megoldás a hidegenergia-termelésre. A hőcserélés történhet talajvíz kollektorral és folyó direktben bevezetett vizéből is. Ez alapján egy fő hőközponttal számolunk a konferencia épületrész alatt és a többi funkcionális egységben alközpontok működnek majd.
Mind a négy funkcionális egység igényel gépi szellőzést. A szellőző gépészeti helyiséget a legfelső szinten kapnak helyet minden épületben. Az épületek egyes alrendszereit önálló légkezelő berendezés látja el frisslevegővel. Novembertől márciusig terjedő időszakban az épület hűtési energiaigénye az üvegfelületek árnyékolása miatt minimális, és ezen időszakban az épületegységek éjszakai természetes átszellőztetésével is lehet energiát megtakarítani.
Fenntarthatóság:
A fenntarthatóságot az épület élettartama alatt kell biztosítani. Ebbe a tervezés idején beleértjük a gazdaságos és optimális kivitelezési megoldások és a beépített aktív és passzív elemek kiválasztását annak érdekében, hogy az épület környezetre gyakorolt hatása és a fenntartása költségek minél alacsonyabbak legyenek.
Mivel az épület alatt jelentős kiterjedésű pinceszint szükséges, kényes kérdés a magassági pozícionálás két szempontból is: egyrészt a vízszigetelés, másrészt a kitermelt talaj mennyisége miatt. Éppen ezért a földszinti padlószintet a jelenlegi terepszinthez képest kb 2 m-el magasabban javasoljuk megépíteni. Ezzel biztosítható, hogy a pincei padlószint a mértékadó talajvízszint közelében legyen, csökkentve a vízszigetelési költségeket és biztosítva az olcsóbb építési technológia alkalmazását. A kitermelt föld mennyisége elegendő ahhoz, hogy az épület körül visszatöltve a sziget változatos talajviszonyait stabilizáljuk.
A cél az, hogy a passzív építészeti megoldásokkal (pl. árnyékolás, természetes szellőztetés biztosítása, tartós anyagok használata), illetve az aktív gépészeti megoldásokkal (pl. megújuló energiák hasznosítása) az üzemeltetési költségeket a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk.
Puhl és Dajka Építész Iroda