Solibri: A piac vezető minőségellenőrző BIM-szoftvere
A finn Solibri a világ egyik legfejlettebb szakági szoftvere, amely különböző platformok (tervezés, gépészet, statika stb.) között vizsgálja a tervezési szabályok betartását, amelyeket utána könnyen és pontosan értelmezhető 3D grafikus képen jelenít meg. A program ütközés-, nem valós ütközés- és geometriaegyezőség-vizsgálatokat ellátó funkciói olyan egyedülálló képességet jelentenek, amelyek nagymértékű hatékonyságnövekedést és költségcsökkentést eredményeznek a kivitelezők, beruházók számára. A szoftver magyarországi forgalmazója a Graphisoft. A Solibri felhasználói tapasztalatairól Szivák Béla, a Paulinyi & Partners Innovations ügyvezető partnere számolt be.
Mióta használják a Solibrit, és tapasztalataik szerint melyek a legfontosabb előnyei?
A Solibrit a Paulinyi & Partners Zrt.-nél mintegy öt éve kezdtük el rendszeresen használni. A BIM tervezési munkafolyamatba építve az Open BIM munkamódszer részeként alkalmazzuk. A Solibri ellenőrzéseit beleépítettük a céges template rendszerünkbe olyan módon, hogy az egységesített osztályozási rendszeren felül ruleset template-eket hoztunk létre a programban, külön használati leírásokkal, hogy a projektvezető és BIM menedzser kollégák hatékonyabban tudják az eszközt a projektjeikben alkalmazni. Tapasztalataink szerint a Solibri előnyei akkor jelennek meg igazán látványosan a versenytársaival szemben, amikor az ütközésvizsgálatokon felül nem valós ütközések vizsgálatára van szükség. Közéjük tartozik például a karbantartási/manipulációs terek vagy szabad nyílások ellenőrzése. Szintén kiemelkedő a geometriai azonosságokat ellenőrző képessége, például vasbeton geometriák egyezőségének vizsgálatánál. Az eredmények előzetes osztályozása nagy segítséget jelent a gyors kiértékelésben. Egy-egy vizsgálati feladat ugyanis csak akkor ér véget, mikor a problémák detektálása után – megfelelő szakági tervezőkkel együttműködve – a tervmódosításokat is visszavezetjük és ellenőrizzük. A Paulinyi & Partners projektvezetői már BIM menedzseri szaktudással is fel vannak vértezve, hogy ezeket a folyamatokat minél gyorsabban és hatékonyabban tudják kezeli, és ezáltal is biztosítják a tervek kiemelkedő minőségét. A projektjeink tervezési fázisában ütközés-, nem valós ütközés- és geometriaegyezőség-vizsgálatoknál ezért alapeszközként tekintünk rá.
Milyen projektméretnél és milyen körülmények között érdemes platformfüggetlen, Open BIM-alapú ütközésvizsgálatot végezni?
Jellemzően minél összetettebb BIM projektről van szó, illetve minél eltérőbb szoftveres környezetben dolgozó tervezői szakágakat szükséges összefogni, annál jobban érezhetők a Solibri megoldásának az előnyei. Régiónkban az Open BIM munkamódszer terjedt el nagyobb mértékben, így a komplex projektek esetén ezt érdemes beválasztani a BIM-es szoftvereink közé. Igazi hatékonyság növekedést legérezhetőbben természetesen a nagyobb projektek esetén tapasztaltunk, hozzávetőleg 5000-8000 m2 felett ennek hatása már jelentősen érezhető.
Milyen szakterületeken használják Önök, és milyen lehetőséget lát még a szoftver használatában?
A Solibri kiváló megoldást kínál számunkra, ezért minden tervező, projektmenedzsment, avagy kivitelező szinten dolgozó BIM menedzsernek megbízható ellenőrző eszköz lehet. Nagy, összetett projektek esetén különböző szoftverkörnyezetben vagy különböző osztályozási rendszerben, klasszifikációban – dolgozó szakágakat egy BIM rendszerbe összehívva tudunk kiértékelni és az issue managementet kezelni. A ciklikus vizsgálatokat folyamatosan tudjuk az előre beállított vizsgálati rendszerekben futtatni, így a hibák kiszűrése mellett a megoldásuk kezelését is ellenőrizni tudjuk a projekt előrehaladtával. A tervezési hibák korai felismeréséhez és a projekt költségeinek csökkentéséhez is hozzájárul ez a platform, a kivitelezés során pedig a tervezési dokumentáció ellenőrzésére és a kivitelezési problémák előrejelzésére is alkalmas. Pontfelhő technológiával együtt alkalmazva a kivitelezési hibák gyors felismerésében és elkerülésében, illetve a szakágakkal való 3D koordinációban is szerepe van. Egy komplex minőségellenőrzési eszközt kapunk a kezünkbe, amely mind időbeni, mind pedig költségkereten belüli projektzárásban segít bennünket.
A Solibri lehetővé teszi, hogy az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) alapcsomagjában szereplő kilenc meghatározott szabálykészletét a felhasználó automatikusan ellenőrizni tudja. Szokták használni ezt a funkciót?
Jelenleg kilenc OTÉK paragrafus vizsgálatát végezzük a Solibrin keresztül, ez egy engedélyezési terv megfelelőségének teljes vizsgálatához nem elegendő, de a ruleset fejlesztési irány mindenképpen egy értékes ellenőrzési segéddé tud válni a tervezők és az ellenőrző hatóság számára is. Fontos, hogy nem minden jogi paragrafus képezhető le (például absztraháltan vetített épületmagasság), de a jogszabályi megfelelőség vizsgálatában így is érdemi segítséget nyújthat a Solibri. A Paulinyi & Partnersnél számos olyan, nagy léptékű projekten dolgozunk, ahol széleskörű jogszabályi környezetnek kell megfelelnünk, így mi is érdeklődve figyeljük a fejlesztést.
Mennyire épült be már az ütközésvizsgálat a napi munkafolyamatukba?
Irodánk az építőipari digitalizáció és innováció elkötelezett képviselője, így fontos számunkra, hogy az adat alapú, komplex megközelítésünkhöz minden általunk használt eszköz illeszkedjen. A digital twin munkamódszer esetén a Solibrinek ciklikus ellenőrző eszközként folyamatosan helye van az építőipari értékláncban a tervezéstől a kivitelezésen át egészen az épület átadásáig.
Mit gondol, a BIM szoftverek nyújtotta tervezési előnyök mennyire vonzóak, és milyen körülmények között alkalmazzák a hazai piaci szereplők?
A BIM-szoftverek vonzereje elsősorban a kimutatható és számszerűsíthető hatékonyság növekedés és a minőségbiztosítás terén jelenik meg. Ez a trend egyértelmű és kikerülhetetlen, a tervezésen túl az építőipari értéklánc minden szekciójában egyre nagyobb figyelmet fordítanak rá a piacvezető cégek.