Sunadokei-ház, Adyliget
A sűrű beépítésű Adyligeten a telek nagyságából és a szomszédok közelségéből adódó hátrányok ellenére sikerült megteremteni a belső kert intimitását.építész: Taraczky Dániel
Általános leírás
A ház kialakításánál elsőrendű fontosságú volt, hogy a sűrű beépítésű Adyligeten a telek nagyságából és a szomszédok közelségéből adódó hátrányok ellenére intim belső kert jöjjön létre. Ezen kritérium határozta meg a beépítés jellegét, rajzolta meg a ház alaprajzát. A ház U-alakú lett, az U szárai az utcával párhuzamosak, a telek lejtéséből adódóan a hátsó traktus a föld alá került, így az emelet L-alakú lett.
A ház tömegének tagolása a belső funkciók „kivetítése" a homlokzatra: a földszinti előszoba és a nappali alkotja az alsó kőtömböt, mely a bejárat felé egy kicsit „nyílik", kijön a derékszögből. Erre a tömbre fekszik rá az emeleti gyerekszobák fakockája. Kicsit visszahúzva jelenik meg a lépcsőház utca felől ablaktalan, kétszines kőtömbje. A pince homlokzati síkja a főhomlokzattól fél méterrel kijjebb került, így a csatlakozó terepszintet rá lehetett úsztatni a pincefödémre, keskeny zöldtető alakult ki a ház előtt, ezzel még inkább megbontva az összességében háromszintes épület nagyságát. Igyekeztem úgy meghatározni ezeket a méreteket és úgy párosítani hozzá a homlokzat anyagait, hogy a közvetlenül a ház mellett álló ember számára a látvány befogadható, a felület tapintható legyen, szinte kézbe vehető tárgyként jelenjen meg.
Az U-alak belseje rejti az udvart, melyet a szomszéd felé eső nyílt oldalon a tereplejtést követő támfal zár, így kialakult egy süllyesztett hatású átrium, amelybe a növényzetnek köszönhetően nem lehet kívülről belátni.
Megújuló energiaforrások
Az épület kialakításánál igyekeztem minél nagyobb arányban megújuló energiaforrásokra összpontosítani. A tetőn lévő napelemek fűtik a medencét és segítenek a hideg-meleg víz előállításában, a négy darab 100 méteres mélységű kútban cirkuláltatott víz pedig a hőcserélőn keresztül a fűtést, illetve nyári hűtést segíti. A házon belül hagyományos fűtőtestek nincsenek, maga a szerkezet fűtött, illetve hűtött (a födém és a fal). Az esővíz egy központi tartályban gyűlik, ezzel a vízzel működik a ház valamennyi WC-je, továbbá ezt a vizet használják a kert locsolására is.
Alaprajzi elrendezés
A pinceszint teljes egészében kiszolgáló jellegű, itt helyezkedik el a kétállású garázs, a fűtőhelyiség, a tárolók, a medencegépészet és a tornaterem a hozzá tartozó tusolóval és WC-vel.
A földszint nyitott kialakítású, teljes egészében a nappali tartózkodást szolgálja, az étkező-konyha-nappali egy egységgé nyitható össze, az étkező 6 m széles ajtaja a kert felé teljes egészében nyitható. A földszint meghosszabbításában kapott helyet a beltéri úszómedence és a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségsor [tusoló, WC, öltöző, szauna].
Az emeleten került kialakításra a privát rész, két különálló egységből: a szülői háló és kiszolgáló helyiségei [WC, fürdő és gardrób] és a gyerekszobák a saját kiszolgáló helyiségekkel [WC és fürdő].
Külső anyaghasználat
A homlokzaton használt anyagok kivétel nélkül természetes eredetűek, patinásan öregedő mészkő- és faburkolatok. A mészkő két faktúrával jelenik meg, a pinceszinten és a lépcsőt határoló homlokzati falon csiszolt matt, a földszint falain vízszintes nútolású [rigato]. Az emeleti „gyerekblokk" és a szülői háló udvari homlokzata vízszintes tagolású borovi fenyő burkolatot kapott. A nyílászárók takart tokozással készülnek, a homlokzati burkolat ráfordul a tokokra, így a nyílászárók megjelenítését alapvetően az üvegfelület nagysága határozza meg, nem a határoló szerkezet.
Szerkezetek
Az épület hagyományos kőművesszerkezetekkel készült. A pincét határoló falak és a terepszint alatti építmény határoló falai 30 cm vastag monolit vasbeton szerkezetek, a felmenő tartófalak Porotherm 30 N+F szerkezetek, az északi fal Porotherm 44 N+F. A födémek 15-20 cm közötti monolit VB szerkezetek, a válaszfalak 10 cm vastag Porothermből készülnek. A tetőszerkezet egységesen 18 cm vastag monolit vasbeton lemez. A koszorúk, áthidalók, gerendák és pillérek monolit vasbeton szerkezetűek. A külső falakra 4 cm vastag DOW Roofmate SL-A hőszigetelés került, majd 4 cm átszellőztetett réteggel a kő-, illetve faburkolat. A nyílászárók borovi fenyőből készülnek, hőszigetelő üvegezéssel. A tetők zöldtető kiképzésűek, 30 cm földtakarással és telepített növényzettel.
Belsőépítészet
A belső térben a homlokzaton is használt kő és fa jelenik meg vakolt, fehérre festett falakkal kombinálva. Az asztalosmunka valamennyi helyiségben hangsúlyosan jelenik meg, a falakat padlótól mennyezetig teljes faburkolat fedi. Az ülőbútorokon kívül valamennyi bútor egyedi tervezésű és gyártású. Valamennyi helyiség parkettázott.
Úszómedence
A hátsó traktusba, a föld alá került a beltéri úszómedence, mely a belsőudvar felé nagy tolóajtóval nyílik. Az úszómedence födémébe olyan alakú és dőlésű ablakokat terveztem, mely minden napszakban és évszakban természetes napfényt enged be a medencét övező kőfalra.
fotó: Bujnovszky Tamás
23:11
Jóéjszakát kívánok
Én Azthittem hogy ezekről az épületekről lehet érdeklődni menyibe kerül stb.
még nem vagyok túlságosan tapasztalt e témában mert olyan tervezőt kivitelezőt keresek akik eltudnak nekem készíteni egy ilyen házat a megfelelő keret megvan,de elnézést ha zavartam csak nemtudtam hogy bűn valamit megkérdezni de mostmár mindegy megtaláltam a nekem megfelelő embereket.De még az a jó hogy azthiszik az emberől néhányan hogy hol él ez minek érdeklődik enyi ház iránt mit akar mit szórakozik hát én sosem szórakozom soha!!!!! Én ha valamire aztmondom ez nekem kell tetszik megveszem akkor azt megis veszem.De azért nem rosz weboldal sőt kifejezetten remek.
Viszlát
10:31
jónapot kívánok
Én pont egy ilyen házra gondoltam nemtudom hogy eza ház eladó e de ez a ház megfogott és érdekelne hogy kb menyibe kerülne egy ilyen ház ilyen módon kivitelezése?
többmint 100millio ft?
válaszukat előre is köszönöm
viszlát
09:16
@ricsi10: Vicces Kolléga (nyilván)
Vicces vagy, de ha nem vagy RICH akkor mindenképpen sokba.
Akik ezt és ilyen épületeket építtetnek azok nem itt keresik a miértekre a válaszokat.
De irogass nyugodtan ilyeneket.
De egyszer egyfeketegalléros, rosszkedvű, kialvatlan kolléga netán csúnyát írna, így inkább ne írj :).
ikon
13:22
@epiteszikon: nem baj, legalább újra reflektorfénybe került ez az egyébként ZSÍR ház
09:36
Jó ház, finom anyaghasználattal, túlzások nélküli méretekkel, okos cipőkanállal beszorítva a telek beépíthető területébe, és még a lejtővel is jól gazdálkodik. Igazán irigylésre méltó ez a fajta megrendelői igényesség. A tervező láthatóan lubickolt a kötöttségek és lehetőségek nyitott medencéjében. Ezt Tamás fotói alkotó módon mutatják meg, nem tervezett rejtekeket is képbe hozva. Mindig vágytam, hogy a magyar építészet és annak bemutatása méltó legyen, Itt a példa.
Persze semmi nem maradék nélküli, bizonytalankodom is, hogy kell-e itt, most szólni ilyenekről. Ám megteszem: a belső fegyelmezettség a főhomlokzaton "nem jön át", mivel az kissé túlformáltnak tűnik, s ezzel agyonüti az amúgy "ütős" házat. És hogy trendi-e? Lehet, hogy ha skatulyázni kell (miért is?), akkor annak neveznék. Csakhogy a magyar "trendi" nagyon messze van ettől jelenleg, valahol a mediterrán attribútumok idétlen idézgetésének meghaladott posztmodern pocsolyájában tapicskol parttalanul.
Az már teljesen más kérdés, hogy ezt az életminőséget ki, milyen réteg engedheti meg magának: méltán irigyelhető. De itt nem erről van szó elsősorban. Nem az úszómedencétől és a zöldtetőtől, jacuzzitól, szaunától meg a kő- és faburkolatoktól jó ez a ház. Sokkal inkább az átgondoltság, takarékosság, fegyelmezett ravaszság a rá jellemző. És ezt nem csak drága anyagokkal lehet. Az igényesség nem anyagi fogalom, azt hiszem...
11:44
A Megrendelő talált ki egy rakat belsőépítészeti dolgot, azaz magának. Van olyan hogy niincs kutya, homokozó, vasalatlan szerteszét, csak állandó rend, ha ez az igény.Persze ismerünk megrendelőt, aki újságból vagy ismerőstől ellesett terndit akar, aztán beviszi a koloniál bútorait, meg a szászendre képeket, meg kolbászt hagy az asztalon. de itt nincs erről szó.
08:42
minden tiszteletem a fotósé, igazán nagyon jók a felvételek, azonban a belső térben némely esetben nem hogy segítené a megértést, hanem kifejezetten eltorzítja. Amikor először néztem a konyháról készült fotót, azt hittem, hogy valami irdatlan méretű helyiségről van szó, aztán amikor megnéztem az alaprajzot, derült ki, hogy egy teljesen arányos étkezőkonyhát látunk, csak a fotó teljesen eltorzította.
Tessék megnézni a következő fotón, baloldalon a konyhabútort : a 60 cm széles elem 120-150 cm-esnek látszik.
15:39
Nagyon gonosz leszek...
hiányolom a megrendelői holland, esetleg neokorabarokk bútorokat és a perzsát.
Ez egy olyan ház, amelyben egy lehullott falevél, hajszál is zavart kelt.
Merevsége és öncélúsága nem engedi hozzárendelni az életet. szerintem
hol vannak a hibák, hol vannak a hiba lehetőségek, az emberi tényező? a tervező?
ez az épület egy már kipróbált rendszer reneszánsza semmi újat nem hoz, csak provokál a már felfejtett problémafelvetéseivel, persze elégedettnek kellene lenne, mert létezik ilyen műveltségű megrendelői réteg.
Neobauhazmodern? a gyerek meg a kutya meg szétrugja és összetapizza az üveget...nevetséges ekkora perfekcionizmus egy csháznál.
a fotókról nem is beszélve, minek ennyire hazug torz fotókat leadni? nem is értem, ez csalás.
19:00
@csipoficam: Én simán bele tudok képzelni a patioba egy piros, kagylóalakú műanyag homokozót - persze csakis a nagy kavicsokkal körberakva.Fotókról: Esküvői képen sem mackóban vagy kiskosztümben vírit a menyasszony.
Igazán jó lett ... Azabaj!
16:18
@csipoficam: Rossz napod volt?
(hehe én méggonoszabb voltam:D)
13:02
Nagyon szép munka, gratulálok!
09:24
a ház tényleg nagyon jó, de nem túlzás két fotós változatban is kitenni a főlapra ?
13:08
@sityu: azért került ki két cikk, mert Haba Péter kritikáját és a tervezői műleírást külön akartuk közölni