Szeparált terek - nemzetközi művésztelep Cereden
Tizenegy ország 29 képzőművészének bevonásával 22. alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Kortárs Művésztelepet Cereden július 25-e és augusztus 7-e között. Az idei művészeti projekt egy közösségi tér létrehozása, amelyen közösen dolgoznak a művészek a Nógrád megyei falu lakóival.
A 2017-es projekt a Szeparált terek nevet kapta. Ennek középpontjában az a koncepció áll, hogy a nemzetközi alkotók a falu lakosságával közösen rehabilitáljanak egy csaknem százéves vályogházat, és egyedi funkcióval ellátott "szeparált teret" hozzanak létre Kor-Társ-Táj-Ház néven. A munkát nemzetközi építész, designer és művészetelméleti szakemberek segítik. A közösségi tér küldetése egy élő palóc falu bemutatása és dokumentálása a kortárs képzőművészeti médiumok bevonásával - írják a közleményben. A Cereden alkotók egyedi műalkotásokat is készíthetnek, melyeket a ma még romos állapotú vályogház hangulata inspirál, de a szeparált tér tematikában megjelenhet a zártan elhelyezkedő falu helyzete éppúgy, mint a szándékosan elszigetelt terek jelensége.
A közös munka választ adhat arra is, hogyan válhat a művésztelep a falu és a falusiak mindennapi életének részévé. A kéthetes művésztelep ideje alatt elkészítendő munkákat a nagyközönség az augusztus 5-én megrendezett nyílt napon tekintheti meg Cereden. A műalkotások a tervek szerint a későbbiekben Salgótarjánban, Budapesten, Rómában és Amszterdamban mutatkoznak be.
A ceredi művésztelepet Sánta László, Kun Cecília (a telep művészeti menedzsere) és Fürjesi Csaba (művészeti vezető) alapította 1996 júniusában. Az azóta eltelt 21 év alatt több száz, különféle műfajt képviselő művész és művészeti szakember kapcsolódott be a munkába, sokan évről évre visszatérnek. Az idei projektben részt vevő alkotók Salgótarján hat testvérvárosából (Besztercebánya, Losonc, Fülek, Vantaa, Borsa, Vigarano), valamint például Hollandiából, Németországból, Csehországból, Belgiumból és az Egyesült Arab Emirátusból érkeznek. 2015-ben, a művésztelep húszéves évfordulóján az alkotások a Nógrád megyei faluban élő emberekről készültek; a téma az 1215-ös számhoz kötődött, ennyi volt Cered lakóinak száma a művésztelep indulásakor. A Salgótarjánhoz közeli faluban két éve egyébként 1116-an éltek.
forrás: MTI