// Lakógyűlés – Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS | beadási határidő: 2025. május 18. // Lakógyűlés – Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS | beadási határidő: 2025. május 18. // Lakógyűlés – Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS | beadási határidő: 2025. május 18. // Lakógyűlés – Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS | beadási határidő: 2025. május 18. // Lakógyűlés – Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS | beadási határidő: 2025. május 18. // Lakógyűlés – Alternatív lakhatási modellek és építészet // CALL FOR PAPERS | beadási határidő: 2025. május 18.
Technológia

Szintetikus kaucsuk és polietilén szigetelőanyagok

1/2

Hirdetés
?>
?>
1/2

Szintetikus kaucsuk és polietilén szigetelőanyagok
Technológia

Szintetikus kaucsuk és polietilén szigetelőanyagok

2006.07.31. 08:03

  Az épületgépészeti szigetelőanyagok felhasználhatósága nagyban függ attól, hogyan, milyen módszerekkel készítették azokat.    

Az épületgépészeti szigetelőanyagok felhasználhatósága nagyban függ attól, hogyan, milyen módszerekkel készítették azokat. Noha manapság a nagy gyártók módszerei közt nincs akkora különbség, érdemes röviden belemennünk a témába.

 

Szintetikus kaucsuk

Az előállítás első fázisa az alapanyagok feldolgozása. Miből készül a modern szigetelőanyag? Vajszínű szintetikus kaucsuk tömböket, minimalizált PVC-t, ásványi töltőanyagokat (alumíniumoxid, színezőanyag, hőállóságot fokozó, habosító, és a gyár saját fejlesztésű granulátumai) kevernek össze. A 38-40-féle alapanyag aránya és keveréke speciális, titkos receptura alapján áll össze. Az előkeverő üzemben zúzógép dolgozik, majd az összeolvasztás után a szárítás következik. Ebben a fázisban az anyag cca. 10 mm vastag, kemény, fekete lap formában van, amely a készítendő lap vagy héj tulajdonságait hordozza, páradiffúziós értéket és UV-ellenállóságot is szabályozó, igénycentrikus félkész termék. Színe bármilyen lehet, de a piac a fekete, zöld, szürke színeket szokta meg és igényli. Munkafázisonként, azaz eddig háromszor ellenőrizték az anyagot. A vizsgálat tárgya a kémiai és fizikai (pl. nyúlás) jellemzők szavatolása.

A fekete lapokat görgős asztalon beadagolják az extruderekbe, amely megolvasztja, és több fúvókán át önti ki az anyagot magából. A csőhéj itt már megfelelő belső átmérővel bír, de még kemény, hiszen a falvastagság-beállítás, habosítás még hátra van. A csőhéj-anyag a 25-30 m hosszú elektromos kemencében habosodik a háromszorosára (1. kép), ezért nagyon fontos a segédanyagok pontos kimérése. Érdekes dolog, hogy nagyobb térfogatú anyag jön ki a kemencéből, mint ami bement, és a sebessége is eltérő. A zárt sejtstruktúrájú szigetelőanyag celláiban C2O és nitrogéngáz található, ami fokozza hőszigetelési értékét. Hűtésként vizes fürdőn halad át a kész csőhéj illetve a lap, majd a szárítás következik. Gördülő kerék alatt áthaladva nyomtatják rá a fontosabb adatokat. A feliratozás tartalmazza az anyag márkáját és típusát, átmérőjét, falvastagságát és a gyártó műszak adatait. Utolsóelőtti fázis a darabolás, itt 2 méteres szálakra vagy „végtelenített" típusú csőhéj esetén a szükséges hosszra vágják a szigetelőanyagot. 24 órás pihentetés következik, majd az utolsó műszaki ellenőrzés, amelyet külsős laboratórium is elvégezhet.

Öntapadós lapok, szalagok vagy alumínium fóliával történő kasírozás esetén a két tekercset összehengerlik. Színes vagy színes és UV-álló héjaknál a festés szálankénti felületképzéssel történik, lemezek esetén a teljes felületet befújják a megfelelő festékkel.

 

 


Polietilén szigetelőanyagok

Az épületgépészetben, klíma- és hideg vizes rendszereknél zárt cellás szigetelő anyagokat használnak, mert az igényelt hőátbocsátási tényező (λ) és páradiffúziós ellenállás (µ) értékei csak így garantálhatók. A nyitott cellás szerkezet a vizet is szívja, míg a zárt cellákban levő gázok fokozzák a szigetelési hatásfokot. Nagyon fontos előírás a B1-s tűzvédelmi besorolás, ami az égve nem csepegést, önoltó tulajdonságot, mérgesgáz-termelődést (pl. halogének) is meghatározza. Az ilyen csőhéj színe jellemzően szürke. Egyes üzemek zöldesszürkére színezik a nem B1-s csőhéjukat, és ekképp megtéveszthetik a járatlan vásárlót.

Az érkezett alapanyaghoz hozzákeverik a gyárt saját fejlesztésű adalékait és habosító keveréket. Az extruderben megolvad a granulátum, és az adalékanyagok miatt habosodik. A habosodás mértéke határozza meg az anyagban a sejtstruktúrák nagyságát, egyenletes elosztását, ezért a keverési arányokra a számítógépvezérlésű automatika felügyel. A gyártás optimális esetben 100%-ban HFCKW- és HFKW-mentes, ózont nem károsító technológiával történik. A térfogatnövekedés miatt a fúvókán átpréselődő anyag fokozatosan hűl, közben elnyeri a kívánt belső átmérőt és a megfelelő falvastagságot. Kerék formájú bélyegzőgép látja el a héjat az összes műszaki adattal. Nyomtatva van a gyártmány, átmérő a falvastagsággal, a gyártó műszak adatai.

Ezután a szeletelés következik. Az előírások miatt a csőhéjat pihentetik, ilyenkor nyeri el a végleges, két méteres hosszát.

Van olyan termelőüzem is, ahol nincsen extruder, csak hengermű, és az itt készült táblákból alakítják ki a csőhéjat. A táblák vastagsága lesz a csőhéj falvastagsága. A lapokat csíkokra vágják, amelyek szélessége megfelel a kialakítandó csőhéj külső átmérőjének. A csíkokat egy tölcsér alakú formázóba juttatja a futószalag, ahol az élét felmelegítik és összenyomják, összehegesztik. Kettőször munkálják meg ugyanazt az anyagot, ami árnövekedéssel jár. Minél több égésgátló segédanyagot tartalmaz a csőhéj, annál nehezebben heged össze. A szerelők kifogásolják a nem teljesen kör keresztmetszetet, a hegesztés közelében levő előhasítást. Költségvetés-szerkesztő programoknál találkozhattunk forró levegővel történő hegesztéses kiírással. A probléma oka az, hogy az előhasítás nagyon közel van a gyári varrathoz, emiatt az átmelegszik és elenged, a mi varratunk meg nem heged össze az égésgátló adalék miatt. Végső kétségbeeséskor az anyagot túlhevítjük, hátha akkor összeheged, de az emlékszik a lapformára, és kisimulni vágyik. Ezért terjedt el jobban az extrudált csőhéj, klipsszel vagy ragasztással rögzítve. A csőhéjak minőségének ellenőrzése történhet egy egyszerű módszerrel is. Két ujjunk közé fogva a falvastagságot össze kell nyomni azt. A recsegő-ropogó hang a zárt sejtstruktúra összetöredezésére utal, továbbá ha az anyag nem rugózik vissza az eredeti falvastagságára, ebben az esetben keressünk másik beszállított.

A védőcsőhéjat kétféleképp gyártják. A héjon levő színes nylonfólia kasírozás védi a polietilént a betonba ágyazás, illetve a falba süllyesztés esetén a lúgos kémhatások ellen. Az első módszer a csőhéj extruderen való másodszori átvezetése, amikor is a granulátumból megolvasztott színes nylon alapanyaggal bevonják a csőhéjat. A másik eljárás a nylonfólia forró levegővel való ráolvasztása.

Szabó Péter

Forrás: www.vgf.hu

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

PRATO DELLA VALLE / Egy Hely + Építészfórum

2025.04.08. 17:06
10:33

Lovaskocsi versenypálya, piac és vásártér, rekreációs park, tűzijáték háttere, mesterséges csatorna, a közepén szigettel, körülötte a város hírességeiről mintázott szobrok. Az Egy hely Padova 90.000 négyzetméteres ovális formájú terét látogatta meg, mely a Vörös tér után a legnagyobb európai városi tér.

Lovaskocsi versenypálya, piac és vásártér, rekreációs park, tűzijáték háttere, mesterséges csatorna, a közepén szigettel, körülötte a város hírességeiről mintázott szobrok. Az Egy hely Padova 90.000 négyzetméteres ovális formájú terét látogatta meg, mely a Vörös tér után a legnagyobb európai városi tér.

Nézőpontok/Történet

VILLA LA ROTONDA // Egy Hely + Építészfórum

2025.04.08. 17:05
9:26

Az Egy hely újra külföldön járt, hogy Andrea Palladio leghíresebb villáját, a Vicenza dombvidékén épült Villa La Rotondát mutassa be. A 16. században alkotó reneszánsz építész Veneto tartományban 30 villát tervezett nemesi családoknak. Palladio stílusa a brit építészetre és Thomas Jefferson amerikai nemzeti építészetére is nagy hatással volt.

Az Egy hely újra külföldön járt, hogy Andrea Palladio leghíresebb villáját, a Vicenza dombvidékén épült Villa La Rotondát mutassa be. A 16. században alkotó reneszánsz építész Veneto tartományban 30 villát tervezett nemesi családoknak. Palladio stílusa a brit építészetre és Thomas Jefferson amerikai nemzeti építészetére is nagy hatással volt.