Transzparencia és csillogás – A GMB beltéri üvegfalai az új Néprajzi Múzeumban
Az új Néprajzi Múzeum és Látogatóközpont a budapesti Városliget legújabb kulturális és szabadidős célokat szolgáló épülete. A múzeum – története során először – egy olyan épületben kap helyet, amelyet a páratlan etnográfiai gyűjtemény által ihletve terveztek meg. A múzeum beltéri üveg válaszfalait a GMB Solutions Zrt. kivitelezte, a gyártó az Orosháza Glas Kft. volt.
A 34 ezer m2-es épületben az állandó és időszakos kiállítások mellett helyet kapott egy látogatóközpont, egy gyermekmúzeum, egy könyvtár, valamint találhatók itt rendezvényterek, üzemeltetési irodák, kereskedelmi és szolgáltató terek, gyűjtemények és raktárak is. Az épületbe beépített, az enteriőr fontos részét képező együveges DEKO FG rendszerű beltéri üveg válaszfalak a GMB Solutions csapatának köszönhetők.
A speciális funkció és a szokatlanul nagyméretű épület miatt a csapat nem mindennapi feladattal állt szemben, hiszen egy átlagos projekthez képest jelentősen több belső üvegfelületet kellett kivitelezni. 2840 m2 üvegfal került az épületbe, összesen 125 darab üvegajtóval, melyek közül egyik sem standard kialakítású. A legmagasabb üvegtábla 4303 mm, a legszélesebb 2603 mm, a legmagasabb üvegfal pedig 7938 mm. Utóbbi méretéből adódóan függőlegesen két részre osztott. A múzeumi funkcióból adódóan az épületben felhasznált elemeknek speciális előírásoknak kellett megfelelniük.
Jó példa erre, hogy olyan speciális üvegtípusokat kellett beépíteni, melyek az esetleges nagy tömegterhelést képesek elviselni, illetve a menekülési útvonalba eső üvegajtókat úgynevezett pánikvasalattal kellett ellátni, melyek lehetővé teszik, hogy az ajtó a menekülés irányába könnyen, egy másodpercen belül nyíljon.
Az épületben felhasznált DEKO FG rendszerű válaszfalak – amellett, hogy megfelelnek az említett előírásoknak – könnyed, légies szerkezetüknek köszönhetően lehetővé teszik a fény tökéletes áramlását. A stabil, hangszigetelt szerkezet a szinte láthatatlan, átlátszó szilikon csatlakozásnak köszönhetően rendkívül elegáns, esztétikus összképet eredményez.
A feladat legnagyobb kihívását azonban nem az előírások betartása, hanem a funkció és a látvány összehangolása jelentette, ugyanis sok esetben csak a gyártási határok súrolásával lehetett az építészeti koncepciót megvalósítani.
„Nagyon különleges, igazi kreatív csapatmunkát igénylő feladatról volt szó. Például ahhoz, hogy a pánikvasalattal ellátott hanggátló üvegajtó menekülési szempontból az előírt szélességgel és vasalatokkal rendelkezzen, de közben megjelenésében is megfeleljen a megrendelői elvárásoknak, bizonyos szempontból egy teljesen új ajtót kellett fejlesztenünk. Szintén különleges kihívást jelentett a központi térben elhelyezkedő látványlépcsőt határoló üvegfal kivitelezése, ugyanis annak érdekében, hogy a lépcső melletti üvegek kiosztása esztétikus maradjon, átlagosan 4,2 m magas és 2,4 m széles üvegtáblákat kellett beépítenünk, ami 410 kg-os súlyt jelentett úgy, hogy a helyszín csak kézi anyagmozgatást tett lehetővé." – emelte ki Gál Péter, a GMB Solutions Zrt. vezérigazgatója.
A Néprajzi Múzeum végre egy kortárs, a hagyományokat mégis felelevenítő, minden korszerű múzeumi elvárásnak megfelelő épületben fogadja a látogatókat, az élménynek pedig fontos részét képezik a GMB Sulotions termékei is.
A cég munkáiról a Facebookon és az Instagramon tájékozódhatnak.