Túl az ötödik sorozat első felén / országjáró TETŐAKADÉMIA
Idén már csak Budapesten vagy Pécsett érhetik utól az érdeklődők a hagyományos TETŐAKADÉMIA továbbképzési alkalmait, melyen hat komoly referenciával rendelkező cég képviselői mellett tapasztalt szakemberek előadásai is meghallgathatók. A hívószavak: „Újgenerációs építészet... ...környezettudatos tervezés"
Mint az előző évek előadás-sorozatai, úgy az idei, ötödik TETŐAKADÉMIA is kapott mottót: „Újgenerációs építészet... ...környezettudatos tervezés".
Erre reflektálva hangzott el U. Nagy Gábor Ybl-díjas építésztől a 2009. évi első, szombathelyi rendezvényen:
„Az ma már mindenki számára nyilvánvaló, hogy a természeti erőforrások korlátlan felhasználhatóságának vége, hogy a Föld természeti kincseinek négyötödét birtokoló, de ugyanakkor népességének alig egynegyedét kitevő fejlett országok önkorlátozása nélkül nincs esély a globális egyensúly megőrzésére. Az ebben való felelősség nem megosztható, s így minket, építészeket is egészében érint. Egészében abban az értelemben is, hogy a kultúra és a civilizáció természetellenes kettészakítottságában mi is csak féloldalasak lehetünk, vagy emezt, vagy amazt túlhangsúlyozva – a másik rovására."
A veszély valóban nagy, a kettészakítottság mintha egyre inkább sokfelé-szakítottságba fordulna, ám az építészi hivatás maga ezt nem engedheti meg: tudatos integrációra van szükség. Ezért jött létre a TETŐAKADÉMIA, amelybe immáron bekapcsolódott a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) is, hogy minden alkalommal bemutassa az Ybl-díjasokat reprezentáló kiállítását. De nem csupán ennyiről van szó. A MÉSZ elnöke, Kálmán Ernő DLA építész – akinek meghívására U. Nagy Gábor megnyitotta a szombathelyi rendezvényt – kezdeményezte az utóbbi hónapokban a Nemzeti Építészetpolitika újrafogalmazását, éppen a környezettudatos tervezés sokkal erőteljesebb hangsúlyozása érdekében.
Ebben olvasható többek között: „Az emberiség lélekszámának növekedése és a technikai fejlettség olyan környezetalakító tényezővé vált, amely a Föld öko- és atmoszférájára is hatással van. Ezért az épített környezet alakítása során a természet erőinek környezettudatos felhasználására és a természeti körforgás harmóniájára kell törekedni, ami össztársadalmi szintű erkölcsi felelősség. Az ország energiafelhasználásának több mint 40%-át fordítjuk az épületek létesítésére, üzemeltetésére. A klímaváltozást lényegileg befolyásoló CO2-emisszió több mint 50%-áért az épületállomány felelős, ezért az emisszió-csökkentésben tett vállalásainkban kulcsszerepet tölt be az építőipar, az energiahatékonysági beruházások révén. Az építőipar fejlesztése az energiahatékonyság szolgálatában a hazai munkahely-teremtés hatékony és költségkímélő módja."
A fenti elvek gyakorlati kimunkálásában és széleskörű megvalósításában élen járnak azok a cégek, a Graphisoft R&D, a TONDACH Magyarország Zrt. (kerámia tetőcserép), a BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft., a ROTO (tető- és szolártechnológia; ablak- és ajtótechnológia), a Rheinzink Hungaria Kft. (titáncink fémlemez fedés és burkolati rendszerek) és az ALUKÖNIGSTAHL (rendszer + technológia nyílászárókra, homlokzati és tetőszerkezetekre), melyek ebben az évben a TETŐAKADÉMIA résztvevői. Gyakorlott szakértőik vetítettképes előadásai fontos részleteket, újszerű megoldásokat vagy éppen – a megelőzés érdekében – sűrűn előforduló hibákat mutatnak be.
A lényeg: immáron tényleg nem kerülhető meg a környezettudatos tervezés, minden tervező személyes felelőssége, hogy ebben elmélyedjen, és a gyakorlatban – amely, mint tudjuk, állandó együttműködést kíván – erőfeszítéseket tegyen az alkalmazásra.
vm
A 2009. évi TETŐAKADÉMIA két utolsó helyszíne (a begyűjthető kreditpontok száma 2):
Budapest – 2009. április 16.
Pécs – 2009. április 21.
további részletek
http://www.tetoakademia.hu/program
fotó: Seidl Tibor (Graphisoft) és Dömötör Álmos (Alukönigstahl)