Turistalátványosság vagy emlékhely: viták övezik az Orlandóban tervezett múzeumot
Hogyan méltó megemlékezni egy gyűlöletbűncselekmény áldozatairól? Erről is szól a vita, miközben nyilvánosságra hoztak hatot az orlandói tömegmészárlás áldozatainak emlékmúzeumára beérkezett tervek közül. Többek közt az MVRDV, a Studio Libeskind, illetve a Diller, Scofidio + Renfro munkái közül kell október végéig kiválasztani a győztest.
2016 júniusában egy merénylő tüzet nyitott az orlandói Pulse meleg szórakozóhely vendégeire. A 49 halálos áldozatot követelő, számos maradandó sérüléssel járó támadás az Egyesült Államok addigi legtöbb áldozatot követelő tömegmészárlásaként vonult be a történelembe (a következő évben a Las Vegas-i lövöldözés 58 halálos áldozattal járt).
A mészárlást követően a szórakozóhely alapítója és tulajdonosa, Barbara Poma bejelentette: közadakozásból emlékhelyet építene az épület telkére. A múzeum terveit nemrégiben hozták nyilvánosságra. A hat tervet olyan nevű irodák és építészek jegyzik, mint a budapesti Magyar Közlekedési és Műszaki Múzeum tervpályázatát megnyerő Diller Scofidio + Renfro, a Daniel Libeskind vezette Studio Libeskind vagy a holland MVRDV.
A The Art NewsPaper cikke szerint azonban több túlélő, valamint az áldozatok családtagjainak egyes szervezetei tiltakoznak a múzeum ellen. A Community Coalition Against a Pulse Museum csoport tagjai szerint egy, a túlélőket és az áldozatok családtagjait segítő központ vagy egy nyilvános emlékpark megfelelőbb lenne az emlékezés céljaira a túldimenzionált, 40 millió dollárra taksált beruházás helyett.
A tiltakozók élnek a gyanúperrel, hogy a magánmúzeum ötlete mögött valójában üzleti megfontolások állnak, amelyet úgy értékelnek, mintha az alapítvány ügyvezetője privatizálná a gyászukat és nyerészkedne azon. Pomát és férjét 2018-ban be is perelte a túlélők és a hozzátartozók egy csoportja, mert álláspontjuk szerint nem biztosítottak megfelelő biztonsági védelmet a szórakozóhely számára. A múzeum megnyitását ellen pedig Christine Leionen, az egyik áldozat édesanyja petíciót indított; az aláírók száma mára meghaladta a 45 ezer főt.
A pályázatot a National Pulse Memorial & Museum terveire kiíró onePULSE Alapítvány a versenyben lévő tervek közzétételével egyidőben a nyilvánossághoz fordult, hogy értékelje azokat. Nyilatkozatuk szerint a kapott visszajelzések is befolyásolni fogják a zsűri döntését, amelyet október 30-án hirdetnek majd ki. A tervek szerint 2022-ben nyíló múzeumban évi 300 ezer látogatóval számolnak.