Weird Harvest
A galéria egy babonás tér. Kiállításmegnyitó október 30-a szerdán 19:00-órától az FKSE galériájában. Az alkotók a kortárs viszonyrendszert igyekeznek feltárni, amellyel a különböző folklórokhoz – legyen az archaikus, urbánus, online vagy fiktív – művészeti gyakorlatokon keresztül fordulnak.
´A Weird Harvest címet a Magic: The Gathering (MTG) című gyűjtögetős kártyajáték egyik lapjáról kölcsönöztük, amit metaforaként használunk. A weird szó az olvasatunkban egyrészt utalás arra, hogy a folklór és néphagyományok átpolitizáltak: vagyis a hagyományőrzésről, tradicionalizmusról vagy a radikalizmusról szólnak. Másrészt a weird a kutatói és alkotói hozzáállásunkat takarja, amellyel a folklórhoz és a hitvilághoz fordulunk. A szó etimológiájának (weird << urth (norvég) = norn = csavaros sors = fatum (latin) >> fay >> faerie) mágikus és esztétikai jelentését is átvettük, ami egyszerre jelent váratlant, jelenésszerűt, sorsfordulást, csavart és tündért. (id. Timothy Morton: Dark Ecology, 2016.) A harvest, vagyis a betakarítás pedig a paraszti társadalmak mezőgazdasági munkáinak egy szakaszát jelzi, amit mi most kísérleti és gondolati terepként kezelünk. A kiállításban különböző alkotói módokon reflektálunk a betakarítás, szüretelés, aratás aktusára konkrét és absztrakt formában. A betakarítást mint munkafázist egy komplex tevékenységként vizsgáljuk, amiben egyszerre van jelen a fizikai munka, az eszközhasználat, az ünnep és a mágia hatalma.
A galéria terét nemcsak babonássá, hanem a kutatás terévé is szeretnénk alakítani.´
Alkotók: Bácsi Barnabás, Petrányi Luca, Rádler Luca, Zsoldos Anna
Helyszín: Stúdió Galéria, Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE), 1077 Budapest, Rottenbiller u. 35.
Látogatható: 2024. október 30. – november 17.
Megnyitó: 2024. október 30., 19.00
– – – – –
(A 2024-es tanévben a MOME Doktori Iskolájának keretei között Petrányi Luca, Rádler Luca és Bácsi Barnabás közösen indították el a Folklór képzetek c. kurzust. A Folklór képzetek egy nyitott formájú, öntevékeny szeminárium és kutatókör, amit hármójuk doktori kutatásainak témaköre alakít. A kiállítás kiindulópontját ez a szeminárium adja, amelyhez Zsoldos Anna is csatlakozott a kezdetektől.)
Zsoldos Anna (*1995, HU) független kurátorként és a Néprajzi Múzeum munkatársaként is számos kiállítás megvalósításában vett részt, például a Székátiratok című kiállítás a Néprajzi Múzeumban 2023-ban, vagy a Bevezetés a kriptozoológiába a Q Contemporaryban, vagy a 2023-as, a Project833 által szervezett Eternit című off-space tárlat, amelyet Seress Annával közösen, buhera klub duóként kuráltak. Anna főleg építészetelmélettel foglalkozik, de kutatási területei közé tartozik a folklór, a munkásfolklór és a vernakuláris építészethez kapcsolódó ünnepek.
Bácsi Barnabás (*1997, HU) intermédia-művész, a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza, ahol az internetutáni éra és művészet hantologikus értelmezési lehetőségeit kutatja. A Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia-művész MA szakán diplomázott, jelenleg Budapesten és Bécsben él és alkot. Konceptuális, digitális és installációs munkáiban gyakran foglalkozik a digitális- és mémkultúrával, valamint a kortárs internetes jelenségekkel. A hely[i] magyarországi non-profit, független és artist-run művészeti tereket gyűjtő online archívum társalapítója.
Rádler Luca (*1993, HU) építész, építőművész. Mester diplomáját a Budapesti Művészeti Egyetemen szerezte, jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza. Témája a természeti ünnepek építészeti vonatkozásai, és annak kortárs feldolgozása építészeti és performatív intervenciókon keresztül. Az Architecture Uncomfortable Workshop (AUW) időszakos alkotótársa, számos megvalósult projektben és kiállításban vett részt. Az utóbbi években építészeti objektekkel vesz részt képzőművészeti kiállításokon, keresi a két terület metszéspontjait.
Petrányi Luca (*1991, HU) építész, képzőművész. Jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza, ahol az egzotikusság megjelenési formáit kutatja a kortárs képzőművészetben indonéziai fókusszal. Kiindulópontját három éves indonéziai tartózkodása adta. Kutatási területéhez tartozik a posztkoloniális és dekolonizációs diskurzusok, mikrotörténelem, az útinaplók irodalma és a néprajz. Etnográfiai érdeklődését a kutatás során fókuszba kerülő, 20. századi utazók által gyűjtött tárgyak adták. Speciális fókusza a textíliákon van, mivel képzőművészként textilfestéssel foglalkozik.
– – – – –
Grafika: Petrányi Luca
Nyitvatartás:
Hétfő: 16:00–20:00
Kedd: 14:00–18:00
Szerda: –
Csütörtök: 14:00–18:00
Péntek: 10:00–14:00
Szombat: –
Vasárnap: –