Múlttal szemben, jövőre nézve – Popa-Müller Dávid diplomaterve
Popa-Müller Dávid diplomamunkája a Székelyföldön tapasztalható kivándorlási jelenség enyhítésére koncentrál. A Sepsiszentgyörgy főterére készült terv célja egy ifjúsági és felnőttképzési központ, valamint egy múzeumi bővítés megvalósítása, amelyek közösségi tereket és oktatási lehetőségeket biztosítanak a helyiek számára.
"Alig van ország, mely több természeti, történelmi és népéleti kincscsel birna, mint a Kárpátok által körülölelt magyar haza; alig van ország, mely az észlelve vizsgálódónak több érdeket nyujtana, mint hazánk, s mégis alig van a civilisatió körvonalába foglalt, sőt még azon kivül eső terület is, mely oly kevéssé lenne ismerve és méltányolva, mint éppen hazánk."
Orbán Balázs: Székelyföld leírása
Helyszín kiválasztása
Székelyföldön, a térség többi részéhez, országához hasonlóan egyik legmeghatározóbb jelenség a kivándorlás. A népesség csökkenése jelen van úgy falvakban, mint nagyobb városokban is. Jellemzően kisebb településekből először városokba, majd onnan más országokba költöznek a helyiek. Diplomamunkám során elsődleges szempont volt egy olyan épület megalkotása, amely ezen jelenség ellen pozitív hatást gyakorol. A megfelelő helyszín megtalálása során több opciót is megvizsgáltam, úgy kisebb, mint nagyobb településeken is. A kutatási folyamat eredményeként tervezési helyszínnek Sepsiszentgyörgyöt választottam, mivel véleményem szerint az épület által nyújtott lehetőségek több ember életébe hozhatnak pozitív változást.
Helyszín ismertetése
A tervezési helyszín Sepsiszentgyörgy főtere, központi parkja és a Székely Nemzeti múzeum között található, egy olyan helyen, ahol a múlt és jelen össze fonódik. A Kós Károly által tervezett múzeumépület, mely Háromszék és Székelyföld egyik legmeghatározóbb és legimpozánsabb épülete, a térség kulturális értékeinek megőrzését, fenntartását szolgálja. Emellett a helyszín közvetlen közelében található a Kovászna megye három legrangosabb iskolája, melyben a térség jövőjét meghatározó fiatalok igyekszenek elsajátítani az összes számukra fontos képességeket.
A telek három közlekedési útvonalhoz kapcsolódik, elsődleges bejárata a keleti oldalon található. Az északi oldalon egy lezárt passzázs nyit a főtér felé, miközben a nyugati oldalon egy jelentősebb szintkülönbség választja le a főutat a parcellától. A tervezési helyszín a telek formájából és topográfiai adottságai által két részre osztható, egy hosszúkás, enyhén emelkedő részből és a hozzá csatlakozó trapéz alakú öblösödésből, ahol jelentősebb szintkülönbség található. A helyszínen jelenleg két elhagyatott épület is található. A Kós Károly utcai fronton egy polgári lakóház épülete található, valamint a telek nyugati részén romos állapotban, egy volt kisméretű húsfeldogozó épület maradványa áll.
Telepítési koncepció
A telek formájából, adottságaiból adódóan két épületet helyeztem el. Az Ifjúsági központ a keleti oldalra került, ezáltal közvetlen kapcsolatba kerül a Kós Károly utcával, mely mentén találhatóak a város legnagyobb iskolái. A Múzeumi épület a nyugati oldalon, a jelenlegi múzeum kertje mellett helyezkedik el, ahol direkt gyalogos kapcsolat is kialakítható az új és régi épületek között. Az épületek pozíciója által egy sétaló övezet jön létre a városi szövetben. Számomra elsődleges szempont volt a megfelelő gyalogos útvonalak, tengelyek meghatározása, annak érdekében, hogy a telken belül átlátható és egyszerű legyen a közlekedés. A fő gyalogos útvonal a telek hosszanti tengelyével párhuzamos, mely a Kós Károly és Vasile Goldis utcát köti össze. Ezen útvonal az Ifjúsági épület déli oldalán halad, majd a Múzeumi épületen keresztül egy kültéri lépcsővel jut fel a nyugati oldalon található utcához. Egy másodlagos tengely is létrejött a központi park felé nyíló keskenyebb sétaló utca és a Székely Nemzeti Múzeum parkja között, mely az új múzeumi épület előtt halad el.
Ifjúsági és Felnőttképzési központ
Az Ifjúsági és felnőttképzési központ funkcionálisan két részre osztható. Egy menza részből áll, mely az utcafronton, a földszinten található, és az oktatási, valamint kutatási terekből. Az épület három bejárattal rendelkezik, ám ezek között szabad az átjárás. Kettő található a keleti utcaszinten, egy pedig a telek belsejében, mely egyenesen az első emeletre nyit. A földszinten az étkezőn kívül helyet kap egy rendezvényterem, ahol a diákok különböző rekreációs tevékenységeket végezhetnek, valamint három labor is, ahol szaklíceumok és egyetemek hallgatói, mint gépészmérnökök, erdőmérnökök fejleszthetik képességeiket. Az emeleten található négy oktatási terem, egy kisebb könyvtár és egy nagyobb olvasó-tanuló rész. A két szintet egy belső átrium köti össze, ahol széles lépcső találkozási, pihenési térként is működhet. A földszinten és emeleti bejáratnál is található recepció, valamint csomagmegőrző.
A Kós Károly utcai fronton volt található az elhagyatott polgári lakóház épülete, amelyet felújítottak, megerősítettek. A meglévő épület megtoldásával és egy új szint elhelyezésével jött létre az Ifjúsági központ. Az utcai homlokzaton az emeleti szint oldalirányban továbbnyúlik. Ezen a részen találhatók az olvasó és tanuló terek, így keleti irányba egy nagy léptékű megnyitás is létrejöhet. A kinyúló részt statikai és esztétikai okokból alátámasztott, ezáltal tagolva a gyalogos megérkezést és terelve a látogatókat a régi épületben kialakított menzába.
Az Ifjúsági épületet a telek északi oldalán helyeztem el, így teljesen szabadon hagyva a déli oldalt. Itt sétalóutca kap helyet, valamint egy kiemelt, végigfutó füvesített sáv, melyen kisebb méretű fák állnak. Ez a zöld sáv elválasztja a telket a Római Katolikus Parókia épületeitől és udvarától. Az épület tartószerkezeteihez hasonlóan, a homlokzatburkolat is faelemekből épül fel. Ezek elsősorban 3x5 és 5x5 cm-es vertikálisan futó lécezésből állnak, melyeknek külső síkja változó, így egy dinamikus homlokzati kép keletkezik. Ezen a szinten két bejárat nyílik, melyek közötti átjárás van. Egyiken keresztül egyenesen a menzába lehet bejutni, míg a másikon keresztül a rendezvényterem és laborok közelíthetők meg.
A telek természeti adottságaiból adódóan a sétány egy szintet emelkedik a telek belsejébe érve. Ez a szint, ahonnan a központi park felé nyíló keskenyebb sétaló utca és a Székely Nemzeti Múzeum parkja is elérhető. Az Ifjúsági épületnél, hasonlóképpen keleti homlokzathoz, itt is egy nagy megnyitást hoztam létre. Ezen keresztül belépve az oktatási termek, könyvtár, tanulóhelyiségek könnyen megközelíthetők, valamint a beltéri lépcsőn keresztül a rendezvénytér, laborok és menza is elérhető. A homlokzat két típusú nyílászárót kapott. A középső részen található nyílászárók teljesen a homlokzat külső síkjában ülnek, míg a vannak olyan ablakok is, amelyeket a hőszigetelés síkjába építettek. Ezen nyílászárók előtt a lécezés egy része végigfut, ezáltal egy perforált bevilágítás keletkezik.
Az épület belsejében a homlokzati oldalon folyosó és szabad tanuló helyiségek találhatóak, míg az elkülönített tanuló és oktatási terek a tűzfal mentén soroltak. Ezen terek természetes megvilágítása a homlokzati, illetve a tantermek és közlekedő között elhelyezett nagyméretű nyílászárók által valósulnak meg. Emellett minden hasonló helyiség egy két tetőbevilágítón keresztül is természetes fényhez jut. A CLT-ből készült tartószerkezeteket nem burkolják el, így az épület belsejében elsősorban fa felületű falak találhatóak. A meglévő épület zárófödém és homlokzati magassága feljebb található, mint az új épület közbenső födéme. Ennek érdekében, illetve a homlokzati arányok miatt is, az épület keleti oldalán található olvasó-tanuló rész padlószintje fokozatosan emelkedik. Ezáltal egy lépcsőzetes, közösségi tér alakul ki.
Múzeumbővítés
A Múzeum bővítése funkcionálisan három részre osztható. Elsősorban a restaurátori műhelyek és múzeumraktár külön, elzárt részként működne. Emellé társulna két külön bejárattal egy kisebb kiállítótér, raktárral, valamint a régi húsfeldolgozó üzem felújításával létrejönne egy előadó- és konferenciaterem. Ez a két épületrész egy kültéri lépcsővel van elválasztva egymástól, amely a telek nyugati oldalán található úthoz vezet. Ezen épületrészek tetején a lejtős járható járható, szintben csatlakozik az utcajárdához. Ezen a szinten helyezkedik el a harmadik funkcionális egység, egy faszerkezetből épülő kávézó.
Az új múzeumi épület homlokzati kialakítása ragasztott andezit kőlappokkal valósul meg. A meglévő romos épület előtt nagy üveges megnyitás található. A két hátrahúzott bejárat, melyek nem romos épület elé kerültek, annak érdekében, hogy kívülről a belátás zavartalan legyen, eltolható panelekkel kerültek ellátva. Ezek rozsdamentes acél keretbe elhelyezett falécek sorolásából álnak, hasonlóan az Ifjúsági épület homlokzatához. A rom fölé kávézó került elhelyezésre, mely egyenesen az utcaszintről közelíthető meg.
A kávézó fa pillérekből épül fel, belsejében egy vasbeton kiszolgáló mag kerül elhelyezésre. A múzeumi bővítés zárófödéme lejtésben található, ezáltal a kültéren egy lépcsőzetes köztér jön létre, ahonnan rá lehet látni a városra. A szintbéli ugrásokat a kávézó épülete is leköveti.
Popa-Müller Dávid